Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:46
Reklama KD Market

Nagrody i wyróżnienia dla przedstawicieli Polonii w Muzeum Polskim

W ramach chicagowskiej wizyty delegacja IPN spotkała się z Polonią w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Podczas tego wydarzenia zostały wręczone nagrody i wyróżnienia przedstawicielom Polonii.

W sobotnim spotkaniu 4 grudnia w sali głównej MPA udział wzięli nauczyciele polskich szkół, uczniowie i przedstawiciele organizacji polonijnych. Przybyłych w bardzo ciepłych słowach przywitali dyrektorka placówki Małgorzata Kot i prezes Ryszard Owsiany. Oprócz gości z Polski w pierwszych rzędach zasiedli: Małgorzata Bąk-Guzik konsul RP w Chicago, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce James Robaczewski, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch oraz koordynatorzy „Przystanku Historia” w Chicago: Helena Sołtys, Marek Adamczyk i Bernadetta Manturo.

Spotkanie poprowadził Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego IPN. W tej części programu wręczono Krzyż Wolności i Solidarności Dariuszowi Markowi Olszewskiemu, przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek prezesa IPN, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski. Po ceremonii odznaczenia Rafał Leśkiewicz przedstawił w kilku zdaniach biogram wyróżnionego. Przekazano także statuetkę Ronalda Reagana i Jana Pawła II na ręce kierownictwa MPA.

W krótkim wykładzie historycznym prezes IPN dr Karol Nawrocki nawiązał do ważności prowadzenia polityki pamięci narodowej. Mówił o udziale żołnierzy polskiego pochodzenia w armii USA podczas drugiej wojny światowej i opowiedział historię Franka Kwiatka z Pensylwanii.

W podziękowaniu za dbanie i kultywowanie polskiej historii wręczono nagrody książkowe i dyplomy polonijnym nauczycielom i uczniom. Książki zatytułowane „Zagłada elit” otrzymali dyrektorzy szkół polskich w Chicago: Maria Baran, Bernarda Redlińska, Anna Dunajewski i Marek Adamczyk.  

Za zaangażowanie w międzynarodowy projekt „Laurka dla Bohatera” dyplomami zostali wyróżnieni uczniowie: Elizabeth Slusarek, Natalia Bastrzyk i Szymon Galas. Nagrody książkowe z dyplomami czekały także na uczestników projektu „Wołyń 1943. Pamiętamy”. Trafiły one do Kariny Dzierżanowskiej, Victora Jodłowskiego i Victorii Kożuch.

Ostatnią grupą uhonorowaną przez delegację IPN byli polonijni nauczyciele biorący udział w przedsięwzięciu „Przystanek Historia” w Chicago. Dzięki ich trudowi i pracy „Przystanek” edukuje młodzież, a IPN może skutecznie kierować swoją ofertę do Polonii. Statuetki otrzymali: Helena Sołtys, Marek Adamczyk i Bernadetta Manturo.

Korzystając z okazji, Helena Sołtys przekazała na ręce Małgorzaty Kot i Ryszarda Owsianego proporzec uszyty i wyhaftowany przez żonę powstańca wielkopolskiego z roku 1923. Ten eksponat trafi do zbiorów muzealnych. 

Kończąc spotkanie, kierownictwo MPA w podziękowaniu za wizytę przedstawicieli IPN wręczyło jego prezesowi doktorowi Karolowi Nawrockiemu książkę ze zbiorem listów Tadeusza Kościuszki, które znajdują się w muzealnym archiwum.


DSC06646

DSC06646

DSC06643

DSC06643

DSC06641

DSC06641

DSC06630

DSC06630

DSC06628

DSC06628

C77A5401

C77A5401

C77A5397

C77A5397

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama