Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 11:25
Reklama KD Market

Spotkanie autorskie z Beatą Halicką „Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia ”

Spotkanie autorskie z Beatą Halicką „Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia ”

Prof. Beata Halicka, autorka książki Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia” spotkała się z czytelnikami i pasjonatami historii 5 grudnia w Art Gallery Kafe w podchicagowskim Wood Dale. Obecny był również bohater książki Halickiej  profesor Kruszewski.

Beata Halicka jest profesorem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje na Wydziale Historii i zajmuje się historią najnowszą. Bada losy Polaków w kontekście przymusowych migracji.  Przedstawia losy jednostek, osadzone w szerszym kontekście, tłumacząc czytelnikowi w przystępny sposób wielkie historyczne wydarzenia. 

Zbigniew Anthony Kruszewski – harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Powstania Warszawskiego, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i Teksańskim w El Paso – opowiadał podczas spotkania o motywach podejmowanych przez siebie decyzji na kolejnych etapach swojego życia. 

Zdaniem Halickiej, profesor Kruszewski jako politolog i człowiek posiadający ogromną wiedzę w dziedzinie historii, wspaniale tłumaczy całą kompleksowość sytuacji, w których się znajdował.

Dzięki temu przedstawiona w książce biografia pozwala lepiej zrozumieć „czym była II wojna światowa dla Polaków na terenie Polski, (…), czym było doświadczenie bycia emigrantem w Wielkiej Brytanii chłopaka, który pragnął wypełnić wolę matki zamordowanej w Ravensbrück, aby zostać albo profesorem, albo dyplomatą. Dlaczego profesor Kruszewski podjął decyzję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie po pierwszym trudnym okresie rozpoczął drogę, którą sobie wymarzył”.

Kruszewski odnosząc się do okresu działalności w Chicago wspomniał o powstałym w 1950 roku Polskim Związku Akademików. – Byłem prezesem Związku Akademików przez ładne parę lat. Mieliśmy oddziały w Chicago, Detroit, Buffalo, Pittsburghu, w Nowym Jorku. Prowadziliśmy ożywioną działalność kulturalną organizując wieczory autorskie, spotkania artystyczne, odczyty. W spotkaniach tych brali udział: Czesław Miłosz, Tymon Terlecki, Maria Kuncewiczowa, Aleksander Janta, prof. Tatarkiewicz. Staraliśmy się wtedy sprowadzić polskich naukowców, artystów i dziennikarzy przyjeżdżający z Polski. Chcieliśmy, żeby młodzież miała kontakt z autentycznymi, zasłużonymi dla nauki i kultury osobami z Polski  – opowiadał profesor. 

Wspominając Chicago Kruszewski mówił o podjętej przez siebie inicjatywie założenia Katedry Języka Polskiego na Uniwersytecie Chicagowskim , jednym z najlepszych uniwersytetów amerykańskich, jego Alma Mater, gdzie doktoryzował się z politologii, a jednocześnie pracował w rektoracie.

„Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia” profesor Beaty Halickiej to fascynująca opowieść, lektura zajmująca, ale łatwa w czytaniu oraz ciekawa propozycja mądrego prezentu na każdą okazję. 

Interesujące spotkanie prowadził historyk Daniel Pogorzelski.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama