Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 19:25
Reklama KD Market
Reklama

Prezes i delegacja IPN z wizytą w Chicago

Prezes i delegacja IPN z wizytą w Chicago
Uczestnicy uroczystości wręczenia odznaczeń w konsulacie w Nowy Jorku fot. Instytut Pamięci Narodowej/Facebook

W bieżący weekend w Chicago z oficjalną wizytą przebywa dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek, wraz z towarzyszącą mu delegacją IPN, dr Nawrocki planował odwiedzić siedzibę Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), a w sobotę zamierzał spotkać się z Polonią w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Chicago jest kolejnym etapem amerykańskiej wizyty prezesa IPN.

W siedzibie PNA odbędzie się w piątek 3 grudnia po południu spotkanie z gośćmi z Polski zorganizowane przez Franka J. Spulę, prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, a zarazem wydawcę „Dziennika Związkowego”, najstarszej polskojęzycznej gazety, której archiwizacją i digitalizacją zajmuje się IPN. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk polsko-amerykańskich oraz media. Wieczorem delegacja IPN ma złożyć wizytę o charakterze roboczym w Konsulacie Generalnym RP.

W sobotę 4 grudnia po południu delegacja IPN spotka się z Polonią w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Temat spotkania to udział Polaków na frontach II wojny światowej.

Jak informuje komunikat koordynatorów Przystanku Historia IPN w Chicago, „na amerykańskiej ziemi znalazło schronienie wielu zasłużonych weteranów. Bądźmy dumni tak, jak inne narody ze swoich bohaterów. Ich poświęcenie powinno być przykładem dla kolejnych pokoleń, a słowo patriotyzm niech nie ulega przedawnieniu”. W komunikacie czytamy też, że „ze względu na ograniczenia związane z pandemią spotkanie ma charakter zamknięty i obowiązuje wcześniejsza rejestracja”.

Relację z chicagowskiej wizyty prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego i delegacji IPN opublikujemy w następnym weekendowym wydaniu naszej gazety.

Wcześniej w tym tygodniu delegacja IPN odwiedziła inne skupiska życia polonijnego w USA.

W środę szef IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City w stanie New Jersey i spotkał się też z przedstawicielami Polonii.

„Pomnik jest symbolem zbrodni komunistycznej Związku Sowieckiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych i cywilach. Z drugiej strony symbolizuje kolonialność Polski po roku 1945. Obnaża fundament kłamstwa założycielskiego Polski komunistycznej, ma zatem wiele wymiarów” – ocenił w rozmowie z PAP Nawrocki.

Jak przyznał zawsze, kiedy jest w Nowym Jorku odwiedza Pomnik Katyński. Monument położony naprzeciw Nowego Jorku, po drugiej stronie rzeki Hudson, jest dziełem nieżyjącego już rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Szef IPN złożył pod pomnikiem wieniec w imieniu Instytutu w towarzystwie konsula RP w Nowym Jorku, Adriana Kubickiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z p.o. komendanta naczelnego Tadeuszem Antoniakiem, reprezentanci Klubów Gazety Polskiej i Komitetu Katyńsko-Smoleńskiego. Ze sztandarem przybyli Kadeci Pułaskiego.

W Nowym Jorku Nawrocki spotkał się ze stałym przedstawicielem RP przy ONZ ambasadorem Krzysztofem Szczerskim. „Mamy wspólne plany” – zapowiedział.

W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint złożył wizytę w Instytucie Piłsudskiego. Jak przypomniał, IPN współpracuje z tą polonijną placówką od dłuższego czasu.

„Pomagamy porządkować i konserwować pokaźne i ważne dla zachowania polskiego dziedzictwa zbiory Instytutu Piłsudskiego. Rozmawialiśmy m.in. o kontynuowaniu współdziałania” – wyjaśnił Nawrocki.

W nowojorskim konsulacie prezes IPN wręczył we wtorek wysokie odznaczenia, którymi prezydent RP Andrzej Duda uhonorował wybitnych działaczy polonijnych. Otrzymali je za zasługi w dziele przemian demokratycznych w Polsce, dla jej suwerenności oraz respektowania praw człowieka.

Za jeden z głównych celów przyjazdu do USA szef IPN uznał przygotowanie do dużego projektu edukacyjnego. Projekt jest skierowany do dzieci i młodszych odbiorców.

„Projekt jest poświęcony polskim siłom zbrojnym na Zachodzie. Mam nadzieję, że niebawem zobaczymy jego efekty” – dodał.

Mówiąc o relacjach ze społecznością polską w Ameryce, Nawrocki wyraził pragnienie ich pielęgnowania i pogłębiania. Zwrócił uwagę na potrzebę kultywowania w diasporze wiedzy o polskiej historii.

„Raczej przychodzimy z ofertą, niż formułujemy oczekiwania” – zauważył.

(Inf. wł. DZ, PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama