Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:20
Reklama KD Market

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej a do tego nadwaga, nieprawidłowa postawa oraz stres – wszystko to może być przyczyną jednej z najczęstszych dolegliwości, na jakie się skarżymy – bólu kręgosłupa.

Jednak jeśli ból nie jest związany z daleko posuniętymi zmianami zwyrodnieniowymi lub urazem, jest możliwy do wyleczenia a przynajmniej możliwe jest jego znaczne zmniejszenie. Potrzebny jest tylko dobry fizjoterapeuta, znający nowoczesne techniki terapeutyczne oraz… wytrwałość.

Operacja najlepszym remedium na ból?Wielu pacjentów, cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa rozważa poddanie się operacji. Według wielu chirurgów jest to szybka i łatwa procedura i tak przedstawiają ją pacjentom. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.Operacja kręgosłupa to poważny zabieg i pomimo postępu technologicznego, nadal niesie ze sobą ryzyko wielu komplikacji pooperacyjnych. Do najczęstszych należą uszkodzenie nerwów lub mięśni, zatory żylne, nadmierne krwawienie, przewlekłe infekcje czy chroniczny ból pooperacyjny. Co więcej, uzależnienie się od silnych leków przeciwbólowych (opioidów) wzrasta z każdym dniem a niestety tak poważne operacje często wymagają zażywania ich przez dłuższy czas.Pamiętajmy również, że problemy z kręgosłupem należą do najczęściej zgłaszanych lekarzom dolegliwości. Prawie 65 milionów Amerykanów uskarża się na doraźny ból pleców, podczas gdy 16 milionów doświadcza chronicznego bólu. Biznes medyczny w USA przynosi rocznie 100 bilionów dolarów dochodu a kosztowne operacje stanowią jego dużą część, dlatego zdarza się, że pacjent nakłaniany jest do operacji ze względu na generowany zysk a nie korzyści zdrowotne, jakie może z niej odnieść. Według North American Spine Society, tylko poniższe kryteria kwalifikują do operacji kręgosłupa: nietrzymanie moczu, zaburzenia stolca, zaniki odruchów bezwarunkowych czy zaniki mięśniowe. W każdym innym przypadku najpierw należy zastosować inne, mniej inwazyjne metody leczenia. Dlatego zanim się poddamy temu skomplikowanemu zabiegowi, warto poprosić o drugą opinię, aby upewnić się, że naprawdę potrzebujemy operacji i nie ma innych skutecznych metod leczenia naszej dolegliwości.

Jak zatem się leczyć?Jeżeli ból kręgosłupa nie jest wynikiem wypadku ani urazu, warto najpierw zastosować domowe metody, takie jak wypoczynek, ciepłe i zimne okłady oraz niezbyt intensywne ćwiczenia rozciągające. Jeśli jednak ból utrzymuje się dłużej, niż 2 tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalizującym się w leczeniu schorzeń kręgosłupa fizjoterapeutą. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej odczujemy jego efekty a bagatelizowanie bólu i odwlekanie terapii niestety tylko pogłębi problem, który z czasem stanie się trudniejszy do wyleczenia.Specjaliści terapii manualnej z kliniki PD Rehab w Mount Prospect są ekspertami w leczeniu bólu kręgosłupa. Aby umówić się na wizytę, nie jest konieczne wcześniejsze wykonanie prześwietlenia czy MRI. Doświadczony terapeuta na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego jest w stanie stwierdzić, jakie są przyczyny bólu i dobrać najlepsze metody jego leczenia.Najbardziej skutecznym rodzajem terapii, stosowanym w klinice PD Rehab, jest zaawansowana technika terapii manualnej – Counterstrain. Pozwala zmniejszyć ból, obrzęk oraz skurcz mięśni. Wielu pacjentów potwierdza złagodzenie dolegliwości, związanych z przewlekłym bólem kręgosłupa po jednej lub dwóch sesjach terapeutycznych. Świadczy to o ogromnych możliwościach i skuteczności tej metody, wykraczających daleko poza tymczasową poprawę jakości życia. Dzięki tej bezbolesnej, nieinwazyjnej technice terapii manualnej udaje się wyleczyć nawet pacjentów z przewlekłym bólem, którym lekarze zalecali operację.Terapia manualna wspomagana jest często zabiegami fizykalnymi. Stosuje się wtedy elektroterapię, której zadaniem jest stymulowanie nerwów i blokowanie przekazywania sygnałów bólowych docierających do rdzenia kręgowego i mózgu. U niektórych pacjentów dobre efekty przynosi terapia zimnym laserem, która ma na celu stymulację przepływu krwi i metabolizmu komórek oraz zastosowanie zimnych lub ciepłych okładów. Ważną częścią leczenia są również ćwiczenia terapeutyczne, mające na celu wzmocnienie mięśni oraz wypracowanie właściwej postawy, która zapobiegnie nawrotom bólu.

Wytrwałość kluczem do sukcesuAby rehabilitacja była skuteczna, trzeba przejść przez cały cykl leczenia, zalecony przez terapeutę. Czasami pacjenci rezygnują z zabiegów gdy tylko poczują, że ich ból się zmniejsza. Niestety, najczęściej po kilku tygodniach lub najdalej kilku miesiącach wracają do kliniki, skarżąc się na jeszcze większy problem. Pamiętajmy, że pracę z terapeutą należy traktować jako proces, który poza wyeliminowaniem bólu i przywróceniem sprawności ma także nauczyć pacjenta prawidłowej postawy i zachowania jej w codziennym życiu, dzięki czemu problem nie będzie nawracał. Skuteczna terapia to taka, w której ulga jest wyraźnie odczuwalna nie tylko w trakcie terapii, ale również po jej zakończeniu.Ból pleców, który nie jest następstwem poważnego wypadku, w 95% przypadków przechodzi samoczynnie po zastosowaniu odpowiednio dobranej fizjoterapii i ewentualnie leków przeciwzapalnych w ciągu od tygodnia do 2 miesięcy. Prawdopodobieństwo wyeliminowania bólu w wyniku zastosowania terapii manualnej Counterstrain oraz innych zabiegów rehabilitacyjnych jest tak duże, że warto najpierw udać się po pomoc do fizjoterapety. Na operację zawsze jest czas.

Maggie Sawicka

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com

Kim jesteśmyKlinika PDRehab specjalizuje się w pozaszpitalnej rehabilitacji ortopedycznej. Leczymy powikłania po infekcji COVID-19, schorzenia pleców i szyi, chroniczny ból i zapalenie stawów, problemy ortopedyczne i wady postawy zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zajmujemy się również rehabilitacją po wypadkach samochodowych, urazach związanych z pracą, prowadzimy rehabilitację okołooperacyjną. Nasi specjaliści prowadzą również fizjoterapię osób chorych na Parkinsona a także dla cierpiących na problemy z równowagą i błędnikiem. Jesteśmy liderem na rynku w leczeniu bólów głowy, twarzy i schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego.Większość naszych terapeutów ma ponad 20 lat doświadczenia w pracy w najróżniejszych placówkach ortopedycznych i neurologicznych. Dzięki niezliczonym godzinom praktyki oraz nieustannym szkoleniom, PDRehab jest jednym z liderów niefarmakologicznego leczenia bólu w rejonie miasta Chicago.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama