Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:10
Reklama KD Market

Ważni goście na listopadowym spotkaniu wydziału stanowego KPA

Ważni goście na listopadowym spotkaniu wydziału stanowego KPA

Ważni goście listopadowego spotkania wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej  poruszyli wiele istotnych dla Polonii tematów związanych z polską oświatą, kulturą i historią. Przedstawione zostały interesujące muzyczne propozycje zbliżającego się sezonu świątecznego.

Comiesięczne spotkanie członków wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej odbyło się wieczorem, w poniedziałek 22 listopada w sali parafialnej Hayes Hall przy kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago.

Znany dobrze Polonii Daniel Pogorzelski mówił o swojej kandydaturze w wyborach do zarządu Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, agencji zajmującej się ustanawianiem procedur dotyczących między innymi jakości wody i kontroli powodziowej.

Ewa Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce przedstawiła, profil organizacji – największej w rejonie Midwestu i od 1962 roku zrzeszającej polonijnych nauczycieli – która jest ważnym na obczyźnie ambasadorem polskości, języka polskiego, kultury, narodowych tradycji i wartości chrześcijańskich. Prezes Koch mówiła o niezwykle trudnych dla polonijnego szkolnictwa ostatnich, dwóch latach w związku z pandemią koronawirusa. – Kiedy rozpoczęła się pandemia w naszych 48 szkołach uczyło się 16 i pół tysiąca polskiej młodzieży. Mieliśmy ponad 1000 nauczycieli, a w zeszłym roku mieliśmy jedynie 11 i pół tysiąca uczniów. Jedna trzecia dzieci odeszła z polonijnych szkół. W obecnym roku mamy 13 i pół tysiąca. Jest to drastyczna zmiana – relacjonowała prezes Koch. Przedstawiła też Alicję Nawarę, trenera Lokalnego Ośrodka Metodycznego, która zajmuje się kształceniem nauczycieli polonijnych w Zrzeszeniu.

Julita Mroczkowska od 2020 roku dyrektor „Teatru Ad Hoc opowiedziała o życiu teatru polskiego w Chicago. Podkreśliła, że zawsze był bardzo ważny dla Polonii, w pełni odpowiadał jej potrzebom i przez wiele lat, kiedy nie było „importu” z Polski był jedynym, który krzewił tu polski język.

O renesansie teatru polskiego w Chicago opowiadał Andrzej Krukowski dyrektor „Teatr Nasz” i prezes Kongresu Teatru Polskiego w Chicago, organizacji stworzonej trzy lata temu na wzór Kongresu Polonii Amerykańskiej, po to aby scalić polonijne środowisko teatralne, a także koordynować działania poszczególnych grup teatralnych z Chicago. Mówił też o sukcesie trzeciego Kongresu Teatru Polskiego, któremu przez trzy dni towarzyszyły świetna frekwencja, warsztaty i premiery. Wspomniał o współpracy z profesorem Markiem Proboszem z Kalifornii, wsparciu Związku Klubów Polskich w Ameryce.

Anna Wierzbicki, prezes Fundacji Polsko-Amerykańskiej oddziału na stan Illinois poinformowała, że tradycyjny opłatek zostanie zorganizowany wspólnie z wydziałem stanowym KPA, a dochód z imprezy zostanie przekazany na rzecz Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny w Chicago. Dlatego poprosiła o dostarczanie fantów i zachęciła do składania donacji.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich relacjonowała przebieg pierwszej, dwugodzinnej sesji ZOOM pod hasłem „Niech żyje wolna i niepodległa Polska!” zorganizowanej w ramach projektu “Ziarna historii” we współpracy z Fundacją im. Janusza Kurtyki, która odbyła się 20 listopada bieżącego roku (relacja z wydarzenia ukazała się w naszej gazecie).

Prezes wydziału stanowego KPA Michael Niedziński przypomniał o wręczeniu 13 listopada dyplomów uznania trzem twórcom spektaklu „Remember This: The Lesson of Jan Karski” („Pamiętaj to: Lekcja Jana Karskiego”) w Shakespeare Theatre (Teatrze Szekspira) w Chicago. Wyróżnienia otrzymali: odtwórca głównej roli – David Strathairn, który wcielił się w postać Jana Karskiego, reżyser sztuki Derek Goldman oraz współautor Clark Young (relacja z wydarzenia ukazała się w naszej gazecie).

David J. Shestokas zaprezentował dwie książki: „Constitutional Sound Bites” oraz „Creating the Declaration of Independence”, których jest autorem i zadeklarował gotowość przeprowadzenia spotkań z młodzieżą, aby w przystępny sposób wyjaśnić młodym zagadnienia prawa konstytucyjnego.

Anna Krysińska, która kieruje Zespołem Pieśni i Tańca „Polonia” zachęciła do lektury artykułu w „Dzienniku Związkowym” o udziale zespołu Polonia w 69. Paradzie z okazji Dnia Kolumba. Podczas parady tancerze zatańczyli poloneza i prezentowali układy taneczne, Anna Krysińska na 10. edycję Festiwalu Magiczne Święta.

Arkadiusz Górecki dyrektor Chóru Collegium Cantorum Polonia, „Śpiewajmy Panu” i wiceprezes wydziału stanowego Jacek Graca poinformowali o świątecznym projekcie 28, 29 i 30 stycznia 2022 roku zorganizowania trzech koncertów, w trzech różnych lokalizacjach w Chicago, podczas których Chór Collegium Cantorum Polonia wspólnie wystąpi z chórem Gospel dr Willie’ego Lee Wilsona w repertuarze, tradycyjnych polskich kolęd.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama