Ważni goście listopadowego spotkania wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej poruszyli wiele istotnych dla Polonii tematów związanych z polską oświatą, kulturą i historią. Przedstawione zostały interesujące muzyczne propozycje zbliżającego się sezonu świątecznego.
Comiesięczne spotkanie członków wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej odbyło się wieczorem, w poniedziałek 22 listopada w sali parafialnej Hayes Hall przy kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago.
Znany dobrze Polonii Daniel Pogorzelski mówił o swojej kandydaturze w wyborach do zarządu Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, agencji zajmującej się ustanawianiem procedur dotyczących między innymi jakości wody i kontroli powodziowej.
Ewa Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce przedstawiła, profil organizacji – największej w rejonie Midwestu i od 1962 roku zrzeszającej polonijnych nauczycieli – która jest ważnym na obczyźnie ambasadorem polskości, języka polskiego, kultury, narodowych tradycji i wartości chrześcijańskich. Prezes Koch mówiła o niezwykle trudnych dla polonijnego szkolnictwa ostatnich, dwóch latach w związku z pandemią koronawirusa. – Kiedy rozpoczęła się pandemia w naszych 48 szkołach uczyło się 16 i pół tysiąca polskiej młodzieży. Mieliśmy ponad 1000 nauczycieli, a w zeszłym roku mieliśmy jedynie 11 i pół tysiąca uczniów. Jedna trzecia dzieci odeszła z polonijnych szkół. W obecnym roku mamy 13 i pół tysiąca. Jest to drastyczna zmiana – relacjonowała prezes Koch. Przedstawiła też Alicję Nawarę, trenera Lokalnego Ośrodka Metodycznego, która zajmuje się kształceniem nauczycieli polonijnych w Zrzeszeniu.
Julita Mroczkowska od 2020 roku dyrektor „Teatru Ad Hoc opowiedziała o życiu teatru polskiego w Chicago. Podkreśliła, że zawsze był bardzo ważny dla Polonii, w pełni odpowiadał jej potrzebom i przez wiele lat, kiedy nie było „importu” z Polski był jedynym, który krzewił tu polski język.
O renesansie teatru polskiego w Chicago opowiadał Andrzej Krukowski dyrektor „Teatr Nasz” i prezes Kongresu Teatru Polskiego w Chicago, organizacji stworzonej trzy lata temu na wzór Kongresu Polonii Amerykańskiej, po to aby scalić polonijne środowisko teatralne, a także koordynować działania poszczególnych grup teatralnych z Chicago. Mówił też o sukcesie trzeciego Kongresu Teatru Polskiego, któremu przez trzy dni towarzyszyły świetna frekwencja, warsztaty i premiery. Wspomniał o współpracy z profesorem Markiem Proboszem z Kalifornii, wsparciu Związku Klubów Polskich w Ameryce.
Anna Wierzbicki, prezes Fundacji Polsko-Amerykańskiej oddziału na stan Illinois poinformowała, że tradycyjny opłatek zostanie zorganizowany wspólnie z wydziałem stanowym KPA, a dochód z imprezy zostanie przekazany na rzecz Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny w Chicago. Dlatego poprosiła o dostarczanie fantów i zachęciła do składania donacji.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich relacjonowała przebieg pierwszej, dwugodzinnej sesji ZOOM pod hasłem „Niech żyje wolna i niepodległa Polska!” zorganizowanej w ramach projektu “Ziarna historii” we współpracy z Fundacją im. Janusza Kurtyki, która odbyła się 20 listopada bieżącego roku (relacja z wydarzenia ukazała się w naszej gazecie).
Prezes wydziału stanowego KPA Michael Niedziński przypomniał o wręczeniu 13 listopada dyplomów uznania trzem twórcom spektaklu „Remember This: The Lesson of Jan Karski” („Pamiętaj to: Lekcja Jana Karskiego”) w Shakespeare Theatre (Teatrze Szekspira) w Chicago. Wyróżnienia otrzymali: odtwórca głównej roli – David Strathairn, który wcielił się w postać Jana Karskiego, reżyser sztuki Derek Goldman oraz współautor Clark Young (relacja z wydarzenia ukazała się w naszej gazecie).
David J. Shestokas zaprezentował dwie książki: „Constitutional Sound Bites” oraz „Creating the Declaration of Independence”, których jest autorem i zadeklarował gotowość przeprowadzenia spotkań z młodzieżą, aby w przystępny sposób wyjaśnić młodym zagadnienia prawa konstytucyjnego.
Anna Krysińska, która kieruje Zespołem Pieśni i Tańca „Polonia” zachęciła do lektury artykułu w „Dzienniku Związkowym” o udziale zespołu Polonia w 69. Paradzie z okazji Dnia Kolumba. Podczas parady tancerze zatańczyli poloneza i prezentowali układy taneczne, Anna Krysińska na 10. edycję Festiwalu Magiczne Święta.
Arkadiusz Górecki dyrektor Chóru Collegium Cantorum Polonia, „Śpiewajmy Panu” i wiceprezes wydziału stanowego Jacek Graca poinformowali o świątecznym projekcie 28, 29 i 30 stycznia 2022 roku zorganizowania trzech koncertów, w trzech różnych lokalizacjach w Chicago, podczas których Chór Collegium Cantorum Polonia wspólnie wystąpi z chórem Gospel dr Willie’ego Lee Wilsona w repertuarze, tradycyjnych polskich kolęd.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]