Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 15:46
Reklama KD Market

„Ziarna historii” zainaugurowane w Chicago

„Ziarna historii” zainaugurowane w Chicago
fot. YouTube.com/screenshot

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Ziarna historii” odbyło się online w sobotę 20 listopada pod hasłem „Niech żyje wolna i niepodległa Polska!”.

Na początek cyklu wybrano wykład historyka, profesora Andrzeja Chwalby, autora książki „Wielka wojna Polaków 1914-1918”. Na platformie Zoom dołączyli do niego: Paweł Kurtyka – prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki, dr Łucja Mirowska-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich w Chicago, profesor Dominik Pacyga – historyk, znawca dziejów Chicago i Polonii, emerytowany profesor-wykładowca Columbia College w Chicago oraz Daniel Pogorzelski – pasjonat Polonii i historii miasta Chicago oraz działacz społeczny. 

Spotkanie rozpoczęło krótkie wystąpienie dr Łucji Mirowskiej-Kopeć, która przedstawiła uczestników i zachęciła do zadawania pytań.

– Życzę, by każdy mógł zrozumieć zawiłą drogę Polski ku niepodległości, pogmatwane losy naszej ojczyzny, która 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Życzę, by każdy znalazł odpowiedzi na drążące pytania, a także, by stał się ambasadorem dobrego wizerunku Polski, Polonii i naszej historii – zakończyła swoje wprowadzenie dr Mirowska-Kopeć.

Współorganizatorem spotkania była Fundacja im. Janusza Kurtyki. – Nie jest to przypadek, że dzisiaj spotykamy się z tym autorem (prof. Chwalba – przyp. red.). Projekt „Ziarna historii” jak i projekt Nagrody im. Janusza Kurtyki łączą się w działalności fundacji, dlatego że to właśnie książka pana profesora („Wielka wojna Polaków 1914-1918” – przyp. red.) wygrała konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki, została przez fundację przetłumaczona na język angielski i wydana w międzynarodowym wydawnictwie Peter Lang ze światowym systemem dystrybucji – mówił Paweł Kurtyka, prezes fundacji.

Publikacja ta realizuje misję fundacji, którą jest poszerzanie dostępu na świecie do historycznych pozycji wydawanych na rodzimym rynku polskim, a tym samym poszerzanie wiedzy o historii Polski na świecie. W tym temacie fundacja liczy teraz na współpracę z Polonią w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.  – By różnego rodzaju niedomówienia, nieprawdy, zakłamania i półprawdy na temat polskiej historii, które często można wyczytać w mediach, stanowiły coraz mniejszą skalę i były coraz mniej obecne w debacie publicznej, a historia Polski była dobrze poznana – dodał Paweł Kurtyka.

Prof. Andrzej Chwalba uważa propozycję Fundacji im. Janusza Kurtyki za nowatorskie przedsięwzięcie, które wymaga nieustającego wsparcia.  

– Stan wiedzy na temat polskiej historii, polskiej kultury, tak bardzo się zmienił w porównaniu z latami 80. dwudziestego wieku, kiedy byliśmy „ziemią niezrozumiałą”– terra incognita. Nie było wtedy woli w świecie, żeby jakiemuś krajowi leżącemu w sowieckiej strefie wpływów poświęcić odrobinę uwagi. Natomiast kongresy zagranicznych badaczy dziejów Polski, organizowane w Krakowie przez Polskie Towarzystwo Historyczne, o których zapewne pan prof. Pacyga wie, gromadzą co pięć lat około 400-500 badaczy z całego świata. Cztery lata temu na 3. Kongresie byli reprezentanci 40 krajów świata, w tym z Indii, Tajwanu, Chin czy Japonii, a nawet z Republiki Południowej Afryki, Brazylii, Meksyku i oczywiście spora grupa badaczy ze Stanów Zjednoczonych – rozpoczął swój wykład profesor Chwalba.

Przez ponad godzinę profesor opowiadał nie tylko o historii Polski, ale także o realiach tamtych czasów. Wykładu profesora można posłuchać online:

Po wykładzie była możliwość zadawania pytań. Kilka z nich zadał także profesor Dominik Pacyga. Zadawanie pytań od osób obserwujących spotkanie i słuchających wykładu koordynował Daniel Pogorzelski. 

Więcej o projekcie „Ziarna historii” można przeczytać na stronie Fundacji im. Janusza Kurtyki: https://fundacjakurtyki.pl/ziarna-historii/.

(em)

Zdjęcia: YouTube.com/screenshots

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama