Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 13:59

Poległym chwała – żywym wolność

Święto Niepodległości Polski w Polskiej Szkole Parafialnej im. Juliusza Słowackiego w Wheeling

“Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. 

                                                                                Józef Piłsudski

Uczniowie Polskiej Parafialnej Szkoły Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Wheeling, wraz z nauczycielami, przy wsparciu rodziców, czczą rocznice historyczne, święta narodowe, a także podejmują różnorodne projekty patriotyczne. Celem ich jest wzmocnienie poczucia przynależności narodowej najmłodszych Polaków. Wielu z nich urodziło się na ziemi amerykańskiej, ale ich rodzice i dziadkowie dbają o to, by polskie korzenie nie umarły, a wprost przeciwnie, rosły i umacniały polską tożsamość narodową. 

Projekt Polskiej Parafialnej Szkoły, realizowany w roku szkolnym 2021/22, Poległym chwała – żywym wolność obejmuje szerokie spektrum polskiego patriotyzmu dającego uczniom możliwość poznania polskich bohaterów, ze szczególnym podkreśleniem udziału młodzieży i też dzieci w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Lekcje języka polskiego i historii w okresach poprzedzających ważne rocznice, święta narodowe, a także projekty patriotyczne, skupiają się tematycznie wokół wydarzeń historycznych, których centrum jest zawsze człowiek. I tak też się stało przed przystąpieniem szkoły do projektu Poległym chwała – żywym wolność. Pierwsze efekty wspólnej pracy, uczniów i nauczycieli, były widoczne podczas ogniska zorganizowanego przez Zarząd szkoły na przyszkolnych trawnikach. Smażono kiełbaski i śpiewano piosenki z czasów powstania warszawskiego, w którym walczyła młodzież i pomagały dzieci. W słowach piosenek wybrzmiały marzenia powstańców o pragnieniu życia w wolnej i niepodległej Ojczyźnie, o ich poświęceniu i bezgranicznej determinacji by pokonać wroga i osiągnąć wymarzoną wolność.

Przed Narodowym Świętem  Niepodległości obchodzonym co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, uczniowie klas starszych przygotowali prezentacje multimedialne. Znalazły się w nich opisy wydarzeń historycznych, życiorysy Ojców Niepodległości, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, cytaty, oraz bogactwo zdjęć. 

Prawdziwe obcowanie z historią daje również możliwość osobistego dotknięcia gadżetów historycznych. Taką okazją była dla uczniów prelekcja pana Zbigniewa Kwapisza, absolwenta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, którą ukończył w specjalności pilota wojsk lotniczych w 1978 roku. Pan Kwapisz jest pasjonatem historii Polski, kolekcjonerem, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i zbiorami z uczniami szkół polskich. Swoją prelekcją uświetnił obchody Święta Niepodległości Polski w Polskiej Szkole Parafialnej im. J. Słowackiego. Opowiedział zebranym o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem okresu walki o niepodległą. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ryngrafy, numizmaty, militaria, mapy Polski, gazety z okresu I wojny światowej, czasu kiedy decydowały się sprawy granic Polski.

Uczniowie, ubrani odświętnie w koszulki z polskim godłem, śpiewali, recytowali patriotyczne wiersze. Nastrój był niezwykle podniosły i patriotyczny.   

Narodowe Święto Niepodległości było piękną okazją, która zgromadziła uczniów, nauczycieli i rodziców wokół polskich symboli narodowych, przypomniała wspaniałe karty polskiej historii, umocniła poczucie przynależności narodowej oraz szacunku dla poległych, którzy oddali życie za wolność Polski.

Cała społeczność Parafialnej Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego jest przekonana, że wolność to najwspanialsze dobro, którego człowiek może doświadczać, a miłość do Ojczyzny to wielki dar, który trzeba pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

O bohaterach zachować pamięć i oddawać im należną cześć.

Tekst: Ewa Krasoń

Zdjęcia: Szkoła Słowackiego


IMG_9847

IMG_9847

IMG_1914

IMG_1914

IMG_1905

IMG_1905

IMG_1904

IMG_1904

IMG_1902

IMG_1902

IMG_1900

IMG_1900

IMG_1899

IMG_1899

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama