Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:49
Reklama KD Market

Festiwal “Na Góralską Nutę” sukcesem

Festiwal “Na Góralską Nutę” sukcesem

Na 38. Festiwalu “Na Góralską Nutę” wystąpiło 700 uczestników z ponad 20 zespołów. Zaprezentowały się lokalne zespoły etniczne oraz Wici. Najlepsze pary, wyłonione dwa tygodnie temu podczas Konkursu Par Tanecznych, uhonorowano góralskimi Oskarami. 

38. edycja dorocznego Festiwalu “Na Góralską Nutę” rozpoczęła się 6 listopada i zakończyła następnego dnia.

Jan Król – wiceprezes Związku Podhalan Północnej Ameryki ds. Kultury serdecznie powitał Zarząd Główny, prezesów i przedstawicieli kół zrzeszonych w związku,  a także muzyków, tancerzy, śpiewaków, instruktorów, twórców, artystów ludowych, rodziców i dziadków występujących, publiczność oraz gości honorowych przybyłych z aglomeracji chicagowskiej.

Wiceprezes Król z dumą mówił o poszanowaniu przez Podhalan góralskich wartości: wiary, tradycji i męstwa.

Po raz pierwszy festiwal zainaugurowano wspólnym odśpiewaniem hymnu Związku Podhalan “Górole syćkik świata stron” braci Golec.

Uroczystość otworzył prezes  Stanisław Sarna i zaprosił, aby wszyscy czuli się w góralskiej chałupie, jak u siebie w domu.

Festiwalowe popisy podziwiały konsul Małgorzata Bąk-Guzik i konsul Agata Grochowska.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik powiedziała, że radością było uczestniczenie razem z góralami w festiwalu, który powrócił po przerwie, w związku z pandemią COVID 19. Podziękowała góralom za prawie 40 lat pracy na scenie, a artystom pogratulowała pięknych występów.

Jolanta Wiśnicki – menadżer Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oddziału w Bridgeview życzyła wspaniałego festiwalu, który unia wspiera od 10 lat. 

Jako pierwsi na scenie wystąpiły dzieci z “Małej Wanty”. 

W tańcu solowym i śpiewie zaprezentowali się między innymi: Zosia Stopka i Franuś Bobak oraz siostry Zosia i Gabrysia Stopka.

Podczas dwóch dni festiwalu wystąpiło 700 młodych artystów z ponad dwudziestu zespołów działających przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce. 

Twórczy dorobek zaprezentowali między innymi: Szkółka Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA, Holni i Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Siumni.

Członkowie Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA występują na prawie wszystkich imprezach organizowanych przez Zarząd Główny.

Działalność zespołu, który obecnie liczy 30 dzieci wznowił Józef Gil, Honorowy Prezes ZPPA. 

Na przestrzeni lat z zespołu pochodzi 9 dziewcząt, które otrzymały zaszczytny tytuł Królowej ZPPA i aż 7 Zbójników ZPPA.

Instruktorami zespołu są Katarzyna Marusarz Łowisz i Wojciech Granat, a kierownikiem  Grzegorz Sarna.

Holni to zespół utworzony w 2019 roku, w skład którego weszli wychowankowie Szkółki.  

W ten sposób  uczęszczający od najmłodszych lat członkowie zespołu nadal ćwiczą na próbach w tym samym składzie, pozostając pod opieką znanych im z dzieciństwa instruktorów i kierownika ze Szkółki.

Występem zachwycił Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Siumni.

Festiwal dla wszystkich był czasem muzyki, tańca, radości i wspólnoty.

Oprócz zespołów góralskich podziwiano występy zespołów lokalnych: Teatru Tańca i Muzyki „Wici” – Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego (PNA), Aloha Chicago Entertainment, Balkanskie Igre.

Festiwal miał charakter gali, podczas której zostały wręczone główne nagrody Konkursu Par Tanecznych: pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca nazywane Góralskimi Oskarami. 

W Konkursie Par Tanecznych, przeprowadzonym dwa tygodnie temu, udział wzięło 80 par.

Występ par tanecznych oceniało jury biorąc pod uwagę: taniec, śpiew, ubiór i prezentację tancerzy w tańcu. 

Zdobycie I, II i III miejsca w konkursie Par Tanecznych odpowiadało analogicznie otrzymaniu podczas festiwalowej gali złotego, srebrnego bądź brązowego góralskiego Oskara.

Piękne statuetki prawie od początku festiwalu wykonuje artysta ludowy Stanisław Kulawiak.

Dodatkową atrakcją wydarzenia była sztuka Agnieszki Bobak “Poprzewracało siy w głowiy”.

W tańcu i śpiewie zaprezentowali się Joanna Chlebek – Królowa Związku Podhalan w Ameryce Północnej i Łukasz Kaczmarczyk – Zbójnik Roku.

Gościnnie zatańczył z nimi:  Harnaś z Polski, z Bukowiny Tatrzańskiej – Michał Trybuła.

Prezes Stanisław Sarna był zadowolony z przebiegu 38. Festiwalu “Na Góralską Nutę”, wysokiego poziomu przygotowania młodych artystów oraz zaangażowania osób odpowiedzialnych za przebieg pięknego, góralskiego wydarzenia:

–  Bijemy rekordy, serce się raduje, że mamy tyle tu bogactwa, dzieci, młodzieży, które kochają góralski taniec i śpiew. Dzięki rodzicom, dziadkom, instruktorom kontynuujemy tradycję. Czasami nie doceniamy swoich korzeni, szczególnie jak mieszkało się w Polsce, bo to była codzienność. Z powodu COVID-19 na festiwal nie dojechała Kanada, Polska podobnie. Zespoły nie miały prób, nie mieli gdzie i jak się spotykać, ale mamy chicagowskie zespoły etniczne:  Aloha Chicago Entertainment, Balkanskie Igre i polonijny zespół Wici. Chicagowski festiwal “Na Góralską Nutę” został zorganizowany na wzór Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem dla naszych dzieci, żeby wynagrodzić im ciężką pracę, poświęcenie. Dlatego mamy statuetki, dyplomy. – opowiadał prezes ZPPA Stanisław Sarna. 

Zdaniem prezesa Stanisława Sarny niepowtarzalną atmosferę festiwalu stworzyły panująca tu radość i zadowolenie, miłe słowa na powitanie, podziękowania złożone każdemu, kto przyczynił się do sukcesu tegorocznego festiwalu. 

Festiwal prowadzili Joanna Skubisz i Tomasz Naglak.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_4421

DAR_4421

DAR_4418

DAR_4418

DAR_4415

DAR_4415

DAR_4410

DAR_4410

DAR_4408

DAR_4408

DAR_4404

DAR_4404

DAR_4401

DAR_4401

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama