Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:45
Reklama KD Market

Dziękujemy za muzykę. 20 lat Akademii Muzyki PaSO

Gala Akademii Muzyki PaSO pod tytułem „Thank you for your music” była wspaniałym artystycznym doznaniem. Na scenie w chicagowskim Copernicus Center wystąpili 31 października uczniowie i absolwenci polonijnej szkoły muzycznej, która już od dwóch dekad edukuje polonijną młodzież i zachwyca swoimi koncertami.

Akademia Muzyki założona przez Barbarę Bilsztę i Wojciecha Niewrzoła przy orkiestrze im. I.J. Paderewskiego w swoich zamierzeniach miała pierwotnie zapewnić wszechstronną edukację muzyczną około 70 dzieciom. Dziś uczy się w niej 157 uczniów w każdym wieku. Wysoce wyszkoleni, doświadczeni pedagodzy udzielają rocznie ponad 8000 prywatnych lekcji gry na skrzypcach i fortepianie oraz około 3500 lekcji z teorii muzyki, zespołów fortepianowych oraz muzyki kameralnej i chóru. Uczniowie biorą także udział w prestiżowych wydarzeniach muzycznych, takich jak: Chopin in the City, Magic of Christmas Festival, Coming Together Festival w największych chicagowskich salach koncertowych, by dla przykładu wymienić: Orchestra Hall at Symphony Center, Rosemont Theatre, Copernicus Center i Christian Heritage Academy.

Część oficjalną jubileuszowego koncertu poprowadziła Barbara Bliszta w asyście Zbigniewa Banasia. Na wstępie rozdano nagrody i podziękowano prywatnym osobom i organizacjom, które przyczyniły się do sukcesu Akademii Muzycznej. Dzięki nim mogła ona przetrwać najcięższe chwile w swojej działalności. Pani Barbara zwróciła się także do publiczności.  – Dziękujemy państwu, że jesteście z nami. Dzięki wam możemy robić to, co robimy. Dlatego „Dzięki za muzykę”, „Thank you for music” kierujemy do was. Dziękujemy, że możemy grać i śpiewać dzięki waszej pomocy – podkreśliła.

Część muzyczną w trzech odsłonach poprowadziła już osobiście Barbara Bilszta, zręcznie wprowadzając publiczność w atmosferę wieczoru i przybliżając ciekawostki dotyczące okoliczności powstania i treści poszczególnych utworów. Tak interesującego przekroju światowej literatury muzyki poważnej nie spodziewali się zachwyceni goście, nagradzając gorącym aplauzem każde wykonanie.

Część pierwsza obejmowała „Karnawał zwierząt” –  fantazję zoologiczną Camille Saint-Saens, składającą się z czternastu krótszych i dłuższych utworów fortepianowych w wykonaniu uczniów Akademii. Młodych artystów nie zjadła koncertowa trema. Wymagające utwory tego francuskiego, ekscentrycznego kompozytora, któremu w 1881 r. w uznaniu wpływu na rozwój francuskiej muzyki symfonicznej przyznano honorowe członkostwo w Académie des Beaux Arts, zagrali w sposób prawie doskonały, co zostało nagrodzone gromkimi owacjami publiczności.

W części drugiej zatytułowanej Polskie Kwiaty uczniowie zaprezentowali jedne z najpiękniejszych utworów polskiej muzyki poważnej. Oklaskiwano Waltza op.64 Chopina, Poloneza Pożegnanie Ojczyzny Ogińskiego czy mało znany utwór J. Paderewskiego „Tatra”, a także Mazurka Bakłanowa czy Kujawiaka Wieniawskiego. 

Finał gali to pokaz kunsztu najmłodszych wychowanków w utworze „A ja mam psa”, popisy Chóru Paderewski Symphony Orchestra pod batutą Wojciecha Niewrzoła w utworze „Do życia budzi mnie muzyka”. Gość specjalny koncertu Mirosława Sojka-Topór wraz z maluchami zaprezentowała dziecinny utwór „Do Re Mi”. Fantazja „Upiór w operze” w wykonaniu skrzypków wywołała aplauz na stojąco zachwyconej widowni. Solowe popisy Nicole Kwaśny na skrzypcach, Alana Królikowskiego w utworze „What a Beautiful Morning” czy Oskara Łukasza na congach na długo pozostaną wszystkim w pamięci. Kończący jubileuszową galę utwór „Thank you for the Music” artyści wykonali wraz z oklaskującą ich publicznością.

W przerwach na licznie przybyłych gości czekał słodki poczęstunek i loteria, której finał miał miejsce tuż po koncercie. Wśród wielu nagród był telewizor o naprawdę potężnych rozmiarach. Piękny wystrój sali koncertowej to zasługa Barnak Designs. Rodzina państwa Barnak to znani wśród Polonii założyciele zespołu Jump, który od lat prezentuje musicale i taneczne pokazy na najwyższym poziomie. 

Gala Akademii Muzyki PaSO była wspaniałym artystycznym doznaniem, zaspokajającym gusta najbardziej wybrednych melomanów. Spragniona muzycznych doznań polonijna publiczność mogła w końcu po pandemicznej przerwie ucieszyć swoje spragnione dusze muzyką na najwyższym poziomie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama