Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 16:05
Reklama KD Market

Dziękujemy za muzykę. 20 lat Akademii Muzyki PaSO

Dziękujemy za muzykę. 20 lat Akademii Muzyki PaSO

Gala Akademii Muzyki PaSO pod tytułem „Thank you for your music” była wspaniałym artystycznym doznaniem. Na scenie w chicagowskim Copernicus Center wystąpili 31 października uczniowie i absolwenci polonijnej szkoły muzycznej, która już od dwóch dekad edukuje polonijną młodzież i zachwyca swoimi koncertami.

Akademia Muzyki założona przez Barbarę Bilsztę i Wojciecha Niewrzoła przy orkiestrze im. I.J. Paderewskiego w swoich zamierzeniach miała pierwotnie zapewnić wszechstronną edukację muzyczną około 70 dzieciom. Dziś uczy się w niej 157 uczniów w każdym wieku. Wysoce wyszkoleni, doświadczeni pedagodzy udzielają rocznie ponad 8000 prywatnych lekcji gry na skrzypcach i fortepianie oraz około 3500 lekcji z teorii muzyki, zespołów fortepianowych oraz muzyki kameralnej i chóru. Uczniowie biorą także udział w prestiżowych wydarzeniach muzycznych, takich jak: Chopin in the City, Magic of Christmas Festival, Coming Together Festival w największych chicagowskich salach koncertowych, by dla przykładu wymienić: Orchestra Hall at Symphony Center, Rosemont Theatre, Copernicus Center i Christian Heritage Academy.

Część oficjalną jubileuszowego koncertu poprowadziła Barbara Bliszta w asyście Zbigniewa Banasia. Na wstępie rozdano nagrody i podziękowano prywatnym osobom i organizacjom, które przyczyniły się do sukcesu Akademii Muzycznej. Dzięki nim mogła ona przetrwać najcięższe chwile w swojej działalności. Pani Barbara zwróciła się także do publiczności.  – Dziękujemy państwu, że jesteście z nami. Dzięki wam możemy robić to, co robimy. Dlatego „Dzięki za muzykę”, „Thank you for music” kierujemy do was. Dziękujemy, że możemy grać i śpiewać dzięki waszej pomocy – podkreśliła.

Część muzyczną w trzech odsłonach poprowadziła już osobiście Barbara Bilszta, zręcznie wprowadzając publiczność w atmosferę wieczoru i przybliżając ciekawostki dotyczące okoliczności powstania i treści poszczególnych utworów. Tak interesującego przekroju światowej literatury muzyki poważnej nie spodziewali się zachwyceni goście, nagradzając gorącym aplauzem każde wykonanie.

Część pierwsza obejmowała „Karnawał zwierząt” –  fantazję zoologiczną Camille Saint-Saens, składającą się z czternastu krótszych i dłuższych utworów fortepianowych w wykonaniu uczniów Akademii. Młodych artystów nie zjadła koncertowa trema. Wymagające utwory tego francuskiego, ekscentrycznego kompozytora, któremu w 1881 r. w uznaniu wpływu na rozwój francuskiej muzyki symfonicznej przyznano honorowe członkostwo w Académie des Beaux Arts, zagrali w sposób prawie doskonały, co zostało nagrodzone gromkimi owacjami publiczności.

W części drugiej zatytułowanej Polskie Kwiaty uczniowie zaprezentowali jedne z najpiękniejszych utworów polskiej muzyki poważnej. Oklaskiwano Waltza op.64 Chopina, Poloneza Pożegnanie Ojczyzny Ogińskiego czy mało znany utwór J. Paderewskiego „Tatra”, a także Mazurka Bakłanowa czy Kujawiaka Wieniawskiego. 

Finał gali to pokaz kunsztu najmłodszych wychowanków w utworze „A ja mam psa”, popisy Chóru Paderewski Symphony Orchestra pod batutą Wojciecha Niewrzoła w utworze „Do życia budzi mnie muzyka”. Gość specjalny koncertu Mirosława Sojka-Topór wraz z maluchami zaprezentowała dziecinny utwór „Do Re Mi”. Fantazja „Upiór w operze” w wykonaniu skrzypków wywołała aplauz na stojąco zachwyconej widowni. Solowe popisy Nicole Kwaśny na skrzypcach, Alana Królikowskiego w utworze „What a Beautiful Morning” czy Oskara Łukasza na congach na długo pozostaną wszystkim w pamięci. Kończący jubileuszową galę utwór „Thank you for the Music” artyści wykonali wraz z oklaskującą ich publicznością.

W przerwach na licznie przybyłych gości czekał słodki poczęstunek i loteria, której finał miał miejsce tuż po koncercie. Wśród wielu nagród był telewizor o naprawdę potężnych rozmiarach. Piękny wystrój sali koncertowej to zasługa Barnak Designs. Rodzina państwa Barnak to znani wśród Polonii założyciele zespołu Jump, który od lat prezentuje musicale i taneczne pokazy na najwyższym poziomie. 

Gala Akademii Muzyki PaSO była wspaniałym artystycznym doznaniem, zaspokajającym gusta najbardziej wybrednych melomanów. Spragniona muzycznych doznań polonijna publiczność mogła w końcu po pandemicznej przerwie ucieszyć swoje spragnione dusze muzyką na najwyższym poziomie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama