Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 04:36
Reklama KD Market
Reklama

Uwaga na słodycze z marihuaną przy zbieraniu cukierków w Halloween (PODCAST)

Uwaga na słodycze z marihuaną przy zbieraniu cukierków w Halloween (PODCAST)

Prokurator generalny Illinois ostrzega przed nielegalnymi produktami, które zagrażają zdrowiu i życiu dzieci

Zakażenie COVID-19 podczas zbierania cukierków od domu do domu to nie jedyne zagrożenie, które czyha na dzieci w tym roku w halloweenowy wieczór. Biuro prokuratora generalnego Illinois ostrzega rodziców przed produktami z marihuaną, które opakowaniem przypominają popularne łakocie – słodycze i czipsy.

Z Joanną Marszałek rozmawia Joanna Trzos.  Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Na kilka dni przed ulubionym świętem wielu dzieci, które w tym roku przypada w niedzielę, prokurator generalny Illinois Kwame Raoul wydał ostrzeżenie dla mieszkańców stanu, a zwłaszcza rodziców przed produktami sprzedawanymi w internecie, które wyglądem przypominają popularne słodycze i przekąski, lecz mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli znajdą się w rękach dzieci.

Produkty z marihuaną podszywające się nazwą i opakowaniem pod znane na rynku cukierki mogą zawierać wysoką koncentrację tetrahydrokannabinolu – THC, psychoaktywnego składnika konopi indyjskich. Skonsumowanie go przez dzieci może doprowadzić do groźnej reakcji organizmu z przedawkowania narkotyku.

Według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego najczęstsze przypadki przedawkowania u dzieci dotyczą właśnie konsumpcji jadalnych produktów z marihuaną.

W ostatnim czasie pod numery gorącej linii Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Kontroli Zatruć wpłynęło około 2622 wezwań o pomoc w związku z zażyciem produktów z konopi indyjskich przez małe dzieci.

„Liczba przypadkowych przedawkowań marihuany przez dzieci rośnie w całym kraju, a te podszywające się pod słodycze produkty tylko zaostrzają niebezpieczeństwo, gdyż są atrakcyjne dla dzieci i młodzieży” – czytamy w oświadczeniu Raoula. „Wzywam wszystkich mieszkańców, aby zwracali uwagę i unikali tych produktów, które nie są regulowane, są niebezpieczne i nielegalne. W szczególności apeluję do rodziców i opiekunów, aby byli świadomi zagrożeń, jakie te produkty stanowią dla dzieci i młodych dorosłych”.

Ponadto produkty z marihuaną wyglądem przypominające znane marki są nielegalne. W stanach, które zalegalizowały sprzedaż marihuany, jadalne produkty z konopi indyjskich podlegają ścisłej kontroli bezpieczeństwa.

Dla przykładu, pojedyncza porcja jadalnego produktu z konopi indyjskich dla dorosłych w stanie Illinois może zawierać do 10 miligramów THC, a paczka produktów jadalnych może zawierać nie więcej niż 100 miligramów THC. Jednak pojedyncza torebka chrupków z marihuaną podobnych do Cheetos zawiera 600 miligramów THC. Gdyby dziecko zjadło całą torbę, zużyłoby porcję 60 razy przewyższającą dozwoloną ilość dla osoby dorosłej.

Aby ustrzec dzieci przed tego typu niebezpieczeństwami, prokurator Raoul oferuje rodzicom następujące wskazówki:

  • Dorośli powinni upewnić się, że dzieci nie mają dostępu do żadnych produktów zawierających konopie indyjskie.
  • Rodzice i opiekunowie powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi, w tym z młodzieżą i udzielać im odpowiednich do wieku wskazówek na temat zagrożeń związanych z produktami tego typu.
  • Produkty z konopi indyjskich powinny być kupowane wyłącznie od firm posiadających licencję stanową w punktach, gdzie konsument może sprawdzić źródło i pochodzenie aktywnego składnika oraz potwierdzić, że produkt przeszedł wymagane przez dany stan protokoły testowe.
  • Produkty reklamujące konopie indyjskie nie powinny być kupowane online za pośrednictwem platform bezpośredniej wysyłki.

Podczas gdy stan Illinois reguluje sprzedaż legalnych przekąsek z marihuaną w licencjonowanych punktach sprzedaży, na kwitnącym czarnym rynku producenci pomijają przepisy stanowe, jak i prawa własności intelektualnej, oferując produkty, które są pakowane jak dobrze znane cukierki i przekąski, np. Flamin Hot Cheetos czy Skittles, ale zawierają dodatkową dawkę THC.

W maju br. chicagowski gigant cukierkowy, firma Wrigley, wniosła pozew o naruszenie znaku towarowego przeciwko firmie Terphogz z Kaliforni. Wrigley, która jest właścicielem marki Skittles zarzucała producentowi, że wypuszczony przez niego na rynek produkt z dodatkiem marihuany po nazwą Zkittlez „powoduje zamieszanie” i stanowi zagrożenie dla dzieci. Sprawa ta toczy się w sądzie federalnym w Chicago. Wrigley zaskarżyła cztery inne amerykańskie i kanadyjskie firmy, zarzucając im wypuszczanie na rynek produktów przypominających cukierki Reese’s Peanut Butter Cups, Sour Patch Kids i Nerds Rope.

W internecie sprzedawanych jest także wiele produktów z dodatkiem marihuany przypominających wyglądem Flamin’ Hot Cheetos. Ale firma Frito-Lay, producent Cheetos, nie oferuje marihuany w formie doustnej.

O ile opakowanie może być bardzo podobne, pod względem ceny produktu z marihuaną nie sposób pomylić z cukierkami z supermarketów. Paczka tych drugich może kosztować 2,99 dol., podczas gdy paczka 10 sztuk produktu z marihuaną kosztuje do 40 do 50 dol.

Marihuana jest legalna w Illinois od stycznia 2020 roku. Według Illinois Department of Financial and Professional Regulation, w zeszłym roku całkowita sprzedaż osiągnęła 1,03 miliarda dolarów, w tym 669 milionów dolarów w rekreacyjnej marihuanie i ponad 366 milionów dolarów w sprzedaży marihuany medycznej.

Objawy przedawkowania THC obejmują zaburzenia oddychania, utratę koordynacji, senność i utratę przytomności. Jeśli ktoś podejrzewa, że dziecko zjadło żywność zawierającą duże ilości THC, należy niezwłocznie zadzwonić na infolinię Illinois Poison Control pod numer 1-800-222-1222.

Raoul apeluje również, by w przypadku napotkania żywności z konopi indyjskich w formie przypominającej popularne przekąski i słodycze, złożyć skargę na stronie internetowej prokuratora pod adresem ilag.gov.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama