Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 5 stycznia 2025 15:11

„Chicagowskie 500+” dla najuboższych mieszkańców

fot. Chicago Mayor's Office/Facebook/Unsplash.com

Radni przegłosowali budżet Chicago na 2022 rok

Chicagowscy radni przegłosowali w środę projekt budżetu burmistrz Lori Lightfoot na 2022 rok. Blisko 17-miliardowy plan obejmuje nowe programy socjalne, w tym propozycję miesięcznych wypłat dla najuboższych chicagowian i zwiększenie nakładów na policję, lecz opiera się w dużej mierze na pomocy federalnej.

Budżet w wysokości 16,7 miliarda dolarów zatwierdzony został w środę na forum rady miasta większością głosów 35 do 15. Większość radnych chwaliła środki finansowe na programy socjalne, zdrowia psychicznego i te związane z ochroną środowiska. Przeciwnicy zwracali uwagę, że plan nie idzie wystarczająco daleko w celu zapewnienia pieniędzy bezpośrednio dla lokalnych społeczności.

Projekt przyszłorocznego budżetu nie zakłada podwyżek podatku od nieruchomości oprócz poborów, które zostały już zatwierdzone w zeszłorocznym budżecie. Propozycja nie zawiera też zwolnień pracowników ani redukcji usług miejskich.

Według władz, przyszłoroczna podwyżka podatku od nieruchomości w mieście nie przekroczy 38 dolarów dla właścicieli domów wycenionych średnio na 250 tys. dolarów.Budżet, który Lightfoot nazwała budżetem naprawczym (Recovery Budget) po pandemii w dużej mierze polega na funduszach federalnych w celu zrównoważenia 733-milionowego deficytu.

Chicago ma otrzymać 1,9 miliarda dolarów z federalnej pomocy finansowej American Rescue Plan prezydenta Bidena.

Większość tej sumy ma być przeznaczona na załatanie dziury w dochodach miasta na przestrzeni trzech lat – 2021, 2022 i 2023.

Pozostała część pieniędzy z pomocy federalnej ma być przeznaczona na programy związane z najbardziej palącymi problemami miasta – bezpieczeństwem i nierównościami społeczno-gospodarczymi jego mieszkańców.

Są wśród nich nowe programy związane z bezpieczeństwem publicznym, zdrowiem psychicznym, przystępnymi cenowo mieszkaniami, miejscami pracy i rozwojem gospodarczym, ochroną środowiska, a także bezpośrednią pomocą finansową dla najuboższych mieszkańców.

Rodziny o niskich dochodach, najbardziej dotknięte pandemią będą mogły starać się o bezpośrednią pomoc w postaci miesięcznych wypłat w wysokości 500 dol. na jeden rok. Programem objętych ma być 5 tys. rodzin. Miasto nie sprecyzowało jeszcze wytycznych, kto będzie mógł zakwalifikować się do programu.

Propozycję miesięcznych wypłat nie jest nowa; nie jest też pomysłem burmistrz Lightfoot. Program wypłat 500 dol. dla najuboższych chicagowskich rodzin promował wcześniej radny Gilbert Villegas z 36. okręgu miejskiego.

Budżet zakłada także zwiększenie nakładów na policję o 11 proc. – do 1,9 mld dol.

To już trzeci budżet autorstwa burmistrz Lori Lightfoot. Zeszłoroczny deficyt w „budżecie pandemicznym” był wyższy i wynosił 1,2 mld dolarów.

Krytycy budżetu podnoszą pytanie, w jaki sposób finansowane będą nowe programy, gdy skończą się fundusze federalne.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama