Wydział KPA na stan Illinois uhonorował załużonych działaczy
Podczas Bankietu Dziedzictwa Narodowego wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej i po raz pierwszy Fundacja Polsko-Amerykańska oddziału na stan Illinois wręczyli zasłużonym osobom oraz organizacjom prestiżowe Nagrody Dziedzictwa, wyrażając wdzięczność uhonorowanym za ich ważną dla Polski i Polonii działalność.
Po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej zorganizował po raz 51. Bankiet Dziedzictwa Narodowego, dumnie celebrując przypadający w październiku Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego.
Podczas dorocznej gali 24 października 2021 roku, zostały wręczone prestiżowe wyróżnienia: Nagrody Główne Dziedzictwa, Nagrody Dziedzictwa za działalność w różnych kategoriach, Nagroda Dziedzictwa przyznawana przez prezesa wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz po raz pierwszy – Nagroda Dziedzictwa, którą wręczyła Fundacja Polsko-Amerykańska oddziału na stan Illinois.
Galę ciepłym powitaniem rozpoczęła wiceprezes Bożenna Haszlakiewicz, koordynująca galę. Mistrzem ceremonii był Łukasz Dudka, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”.
Ułani z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki wprowadzili flagi narodowe Rzeczpospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do sali bankietowej w restauracji Allegra w podchicagowskim Schiller Park.
Hymny narodowe obu krajów zaśpiewała Nina Romek, której akompaniował Mieczysław Dziś – dyrektor muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia”.
Przybyłych na galę prawie 300 gości – przedstawicieli lokalnych i stanowych władz i administracji państwowej, organizacji polonijnych, środowisk zawodowych i biznesowych – serdecznie powitał Michael Niedzinski, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej. Wyraził radość, że po raz 51. Polonia miała okazję spotkać się i kontynuować piękną tradycję wręczania Nagród Dziedzictwa, aby uhonorować osoby, które szczególnie zasłużyły na to prestiżowe wyróżnienie.
Prezes Niedzinski, mówiąc o pandemii i nowej rzeczywistości, w której od marca 2020 roku przyszło nam żyć, wspominał osoby z organizacji, które odeszły.
Przypomniał o inicjatywach wydziału stanowego KPA, zmodyfikowania sposobów działania na trudny czas pandemii, tak aby szybko i skutecznie dzielić się z Polonią informacjami, jak można sobie pomóc w znalezieniu dotacji stanowych lub rządowych.
Służyć temu miała stworzona przez wydział stanowy audycja radiowa Głos Kongresu, dzięki której można było szybciej i łatwiej zrealizować stawiane przed Kongresem nowe zadania i wyzwania.
– To był trudny rok, ale stanęliśmy na wysokości zadania i służyliśmy Polonii we właściwy sposób. Wydaje mi się, że wyszliśmy z tego silniejsi, bardziej skoordynowani – podsumował Niedzinski.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych na COVID-19 członków organizacji: dyrektora krajowego Andrzeja Gędłka i Eda Prażnowskiego.
Frank Spula – prezes krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego wyraził ogromne zadowolenie, że Polonia spotkała się z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, aby uhonorować ludzi sukcesu wielu profesji; lekarzy, prawników, osoby znane ze swojej działalności i szanowane zarówno w polonijnym, jak i amerykańskim środowisku. Przypomniał, że Polacy mieli i nadal mają ogromny wkład w budowanie i rozwój amerykańskiej rzeczywistości, od sąsiedztw, po naukę, edukację czy biznes.
Zdaniem prezesa Spuli kreatywna postawa jest bardzo ważna, ponieważ oddanie ludzi społeczeństwu sprawia, że tam, gdzie oni są, czynią te miejsca lepszymi do życia. – Tego wieczoru zapraszam was do działania, aby zmieniać rzeczywistość. Zdecydujcie, proszę, każdy z was, że uczynimy wszystko, aby razem i indywidualnie dokonywać zmian, zmian na lepsze – zaapelował prezes Frank Spula.
Wicekonsul RP Agata Grochowska życzyła kontynuacji sukcesów. Zachęciła do przeczytania listu gratulacyjnego wystosowanego z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego, który w imieniu własnym i prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał organizatorom i uczestnikom 51. Bankietu Dziedzictwa Narodowego najlepsze życzenia oraz serdeczne gratulacje wyróżnionym Nagrodą Dziedzictwa Narodowego.
Wyrazy uznania oraz najlepsze życzenia złożyli również politycy i przedstawiciele lokalnej i stanowej administracji państwowej: Antonio Munoz – senator stanu Illinois, reprezentujący dystrykt numer 1, Daren Bailey – senator stanu Illinois, reprezentujący dystrykt numer 55, Eva Dina Delgado – senator stanu Illinois, reprezentująca dystrykt numer 3, Melissa Conyears-Ervin – skarbnik miasta Chicago.
Zaprezentowano historyczny program słowno-muzyczny o polskich drogach do wolności zatytułowany „Polska Wschodu”.
Autorami scenariusza byli Walter Bochenek i Mary Sandra Anselmo.
W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Waltera Bochenka wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” Zjednoczenia Polsko Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, którym kierują Anna and Jaclyn Krysiński.
Kulminacyjnym punktem Bankietu Dziedzictwa Narodowego było wręczenie nagród.
Nagrodami Dziedzictwa zostały uhonorowane osoby prywatne, wyróżniające się godną szacunku postawą lub nienaganną, wieloletnią, ważną służbą oraz organizacje, których działalność naukowa, biznesowa czy społeczno – filantropijna ma doniosłe znaczenie dla Polski i Polonii.
Anna Wierzbicki – prezes Fundacji Polsko-Amerykańskiej oddziału na stan Illinois, Nagrodę Dziedzictwa Narodowego (Polish American Foundation Humanitarian Award) w imieniu fundacji przyznała po raz pierwszy.
To zaszczytne wyróżnienie, nagrodę za działalność humanitarną (Humanitarian Award) otrzymał dr Willie Wilson.
Nagrody Główne Dziedzictwa przyznawane przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Nagrody Dziedzictwa za wybitną działalność w różnych kategoriach zostały przyznane następującym osobom i organizacjom.
Wręczali je prezes Michael Niedzinski i wiceprezes Bożenna Haszlakiewicz.
Jako pierwszy Nagrodę Główną Dziedzictwa Narodowego (Heritage Award) otrzymał dr Marek Rudnicki uhonorowany za oddaną, wieloletnią służbę publiczną Polonii i ogromne zaangażowanie w działalność medyczną w Stanach Zjednoczonych i Europie.
W uznaniu zasług i oferowanej pomocy przyszłym studentom medycyny Nagrodę Główną Dziedzictwa (Heritage Award) wręczono celebrującemu 75. lecie istnienia Związkowi Lekarzy Polskich w Chicago, którą odebrał aktualny prezes dr Piotr Brukasz.
Bożena Nowicka McLees – dyrektor Interdyscyplinarnego Programu Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyoli i wiceprezes do spraw edukacji krajowego KPA została uhonorowana Nagrodą Dziedzictwa (Academic Award) za wieloletnie zaangażowanie na rzecz polskich i amerykańskich studentów.
W kategorii działalność biznesowa Nagrodę Dziedzictwa (Business Award) odebrali Marek i Agnieszka Kowalczyk, właściciele sklepu meblowego Idea Furniture, znani ze swojej działalności filantropijnej.
Za obywatelską służbę na rzecz polsko-amerykańskiego środowiska nagrodę (Civic Award) otrzymał Krzysztof Wąsowicz, burmistrz podchicagowskiego Justice, który w 2021 roku na urząd został wybrany po raz piąty.
Za 82. letnią działalność filantropijną nagrodę (Philantropic Award), odebraną przez prezes Kathy Lesny-Evans otrzymał Legion Młodych Polek.
Nagroda Dziedzictwa za służbę publiczną (Public Service Award) przypadła w udziale ks. biskupowi Andrzejowi Wypychowi z Archidiecezji Chicago, który jest również dyrektorem wykonawczym Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii. Laureat nie mógł uczestniczyć w uroczystości i nagrodę odebrał następnego dnia.
Nagrodą specjalną Dziedzictwa Narodowego ufundowaną przez prezesa KPA-IL (President’s Award) został uhonorowany Andrew Sochaj z Kanady, właściciel Cyclone Manufacturing, który dzięki wprowadzonym przez siebie innowacjom skromną firmę rozszerzył do ponad 800 pracowników i 6 zakładów na dwóch kontynentach. Andrew Sochaj to także mecenas sztuki i od wielu lat działacz zaangażowany w służbę publiczną i sprawy Polonii w Ameryce Północnej.
Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej nagrodami-niespodziankami uhonorował czwórkę zasłużonych z grona organizacji działaczy: Waltera Bochenka, Ewę Cholewinski, Bożennę Haszlakiewicz i Jana Plachtę.
Ron Onesti, prezes Obywatelskiego Komitetu Amerykanów Włoskiego Pochodzenia, zrzeszenia organizacji włosko-amerykańskich z aglomeracji chicagowskiej wręczył KPA-IL donację w wysokości 800 dolarów.
Z okazji Bankietu Dziedzictwa Narodowego i gali wręczenia nagród uroczysty toast wzniósł Conrad Nowak, współprzewodniczący Warszawskiego Komitetu Miast Siostrzanych z Chicago International i partner firmy Hinshaw& Culbertson.
Odmówieniem modlitwy przed posiłkiem ks. kanonik Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej zaprosił gości do obiadu.
Polonezem wspólnie wykonanym z tancerzami Polonii rozpoczęła się celebracja sukcesu nagrodzonych.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]