Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 18:59
Reklama KD Market

Pasowanie na pierwszoklasistów

Pasowanie na pierwszoklasistów

Ślubuję być dobrym Polakiem.Dbać o dobre imię klasy i szkoły polskiej.Będę się uczył w szkole, jak kochać Boga, ludzi i Ojczyznę.Będę starał się być dobrym kolegą. Swoim zachowaniem i nauką, będę sprawiał radość rodzicom i nauczycielom.

23 października w Polskiej Szkole Sobotniej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej odbyła się uroczystość pasowania na pierwszoklasistów. Mistrzem ceremonii była konsul Agata Grochowska. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły, każdy z piętnaściorga uczniów klasy pierwszej został przez panią konsul pasowany poprzez dotknięcie symbolicznym ołówkiem ramienia i wypowiedzeniem formuły „Mianuję cię na pierwszoklasistę”. Uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy i upominki.

– Drogie dzieci, nauczyciele i rodzice. Dziękuje za zaproszenie na tę przecudowną i przesłodką uroczystość, jaką jest pasowanie na ucznia. Kochane dzieci, gratuluję wam dzisiaj bardzo serdecznie. Wkroczyliście w szeregi uczniowskie polskiej szkoły. Będziecie teraz uczyć się języka polskiego, polskiej historii i kultury. Uczcie się dzielnie! Życzę wam dużo wytrwałości i pilności. Doceniajcie też trud, jaki w wasze wykształcenie wkładają wasi rodzice i nauczyciele – powiedziała pani konsul

Jeszcze przed ceremonią złożenia ślubowania i pasowania, pierwszoklasiści popisali się nabytą wiedzą i umiejętnościami. Wcielili się w gospodarzy witając gości, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Było o elementarzu i o Polsce. Wspaniale wypadli śpiewając piosenkę „Płynie Wisła płynie” oraz w inscenizacji wiersza „Kasia”.

– Można powiedzieć, że pierwszy rok szkoły, jest takim najważniejszym w życiu ucznia. Chodzi o to, żeby obok wiedzy zaszczepić w dziecku chęć do uczenia się. Próbujemy to robić i myślę, że nam to dobrze wychodzi. To jest bardzo dobrze pracująca klasa. Trzeba powiedzieć, że przez ostatnie dwa tygodnie ćwiczyliśmy bardzo dużo i myślę, że wyćwiczyliśmy. W klasie jest 17 uczniów. W dzisiejszej uroczystości wzięło udział piętnaścioro – powiedziała wychowawczyni Beata Matusiewicz.

Udział w szkolnym wydarzeniu nowej pani konsul stał się okazją do uhonorowania emerytowanej nauczycielki Krystyny Wyrwał Medalem Komisji Edukacji Narodowej nadanym z okazji Dnia Nauczyciela przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. – Medal ten jest najwyższym wyróżnieniem dla nauczyciela. Jestem głęboko wzruszona docenieniem mojej 24-letniej pracy w szkole polskiej przy Konsulacie Generalnym w Chicago. Pragnę bardzo gorąco wszystkim podziękować za to wyróżnienie – powiedziała po odebraniu odznaczenia jego laureatka.

Trzecim elementem szkolnej uroczystości było wręczenie przez konsul Agatę Grochowską w asyście dyrektor szkoły Anny Awakowicz dyplomów i nagród uczniom biorącym udział w konkursie „Czytajmy polskich autorów”, organizowanym corocznie przez szkoły działające w strukturze ORPEG – Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. 

W grupie uczniów z klas od I do IV drugie miejsce zdobyła Hanna Chmielewska. W tej kategorii wyróżniona została praca Alexandry Ziętek. Wśród uczniów starszych klas, uczniowie chicagowskiej szkoły w gronie placówek z Toronto, Nowego Jorku i Waszyngtonu zdobyli wszystkie miejsca na podium. Pierwszą nagrodę otrzymał Damian Chmielewski. Druga lokata przypadła Lucy Piagentini, a dwie trzecie nagrody otrzymali Juliusz Bobek i Nicholas Pietranik. W tej grupie wiekowej autorami dwóch wyróżnień byli: Milena Czyż i Julia Ziętek. W gronie licealistów pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Kamińska, a wyróżnienia otrzymały Róża Puchalska i Zuzanna Łapa.

Dyrektor szkoły dziękując wszystkim za uczestnictwo, szczególnie serdeczne i ciepłe słowa podziękowania skierowała do pani konsul, która odwiedziła szkołę po raz pierwszy w czasie swojego kilkutygodniowego pobytu w Wietrznym Mieście. Przewodnicząca Rady Rodziców Anita Markiewicz wręczyła pani konsul bukiet kwiatów. Na zakończenie godzinnej uroczystości dzieci i rodzice zostali  zaproszeni na pączki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama