Będąc inwestorem i budując swój własny dom bardzo często stajemy przed wyborem różnych rozwiązań – musimy decydować o używanych materiałach, technologiach wykonania czy o wyborze konkretnego producenta. Jedną z takich decyzji jest też wybór sposobu ogrzewania – niezależnie od tego, co będzie źródłem ciepła, równie ważna jest metoda dystrybucji owego ciepła. Wśród najpopularniejszych systemów możemy wyróżnić:
- Tradycyjne ogrzewanie wodne;
- Ogrzewanie podłogowe;
- Ogrzewanie powietrzne;
- Ogrzewanie ścienne (promienniki podczerwieni).
W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się dwa pierwsze typy, często w różnej konfiguracji. Jeśli już zdecydowaliśmy się na instalację podłogówki, to także i w tej kategorii mamy do wyboru kilka szczegółowych wariantów.
Ogrzewanie podłogowe – rodzaje
Podłogówka może być zasilana z wielu źródeł. Jeśli do budynku doprowadzony jest gaz, a źródłem ciepła jest kocioł dwufunkcyjny – to naturalnym wyborem będzie montaż klasycznego ogrzewania wodnego w podłodze. Ciepła woda rozgrzewa wierzchnią warstwę posadzki, a temperatura jest równomiernie rozprowadzana po całej jej powierzchni. Taka instalacja to dziś właściwie standard, a do jej głównych zalet należą niskie koszty eksploatacji i prostota obsługi. Wady? To przede wszystkim wysoka, duża bezwładność cieplna, utrudniająca precyzyjne sterowanie temperaturą pomieszczenia. Alternatywą będzie podłogówka elektryczna, w której źródłem ciepła są elementy grzejne, umieszczone tuż pod wierzchnią warstwą podłogi. Na rynku dostępnych jest kilka systemów takiego ogrzewania – od dedykowanych do łazienek, po rozwiązania do pokoi czy nawet montażu bezpośrednio pod panelami podłogowymi.
Podłogówka na prąd w praktyce
Ogrzewanie podłogowe https://sklep.mikroenergetyka.com.pl/ zasilane elektrycznie będzie świetnym wyborem dla osób, które planują remont mieszkania. To dobra metoda na unowocześnienie domu bez wykonywania grubszych prac. Na rynku dostępne są systemy w postaci rozwijanych, elastycznych mat, które układa się w warstwie kleju, bezpośrednio pod płytkami podłogowymi – na przykład w łazience. Dzięki temu – inwestując zaledwie kilkaset złotych można cieszyć się ciepłą posadzką po wyjściu z wanny. Co więcej – w przeciwieństwie do ogrzewania wodnego tu nie występuje duża bezwładność, a podłoga nagrzewa się w krótkim czasie. To pozwala zoptymalizować koszty ogrzewania, co ma także wymiar ekologiczny. Nie marnujemy w ten sposób zasobów natury i nie niszczymy środowiska.
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com