Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 20:27
Reklama KD Market
Reklama

Zabezpieczenia przepięciowe do domu

Każda domowa instalacja elektryczna jest narażona na wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia, które mogą się pojawić w czasie użytkowania urządzeń. Uderzenie pioruna w linie napowietrzą lub bezpośrednio w budynek może spowodować przepięcie a więc wzrost wartości znamionowej powyżej bezpiecznego poziomu, co może skutkować uszkodzeniem nie tylko instalacji, ale również zasilanych z niej delikatnych sprzętów – od pralek po telewizory czy komputery. Podobne zjawisko możliwe jest gdy użyjemy uszkodzonego sprzętu – np.: żelazka, które również może być źródłem przepięcia. Stąd tak ważne są zabezpieczenia przepięciowe, które zredukują przepięcie do bezpiecznych wartości. Tzw. ograniczniki pełnią niezwykle ważną rolę przy takiej redukcji i ważny jest odpowiednich ich dobór. 

Ogranicznik typu 1, czyli klasy B służy do ochronny przed przepięciami o wysokiej wartości napięcia, wywoływanymi bezpośrednim albo bliskim uderzeniem pioruna w linię energetyczną. Jego zadaniem jest ograniczenie impulsu do wielkości poniżej 4 kV, choć wielu producentów deklaruję te wartość na poziomie 2,5 kV. Ochronniki typu 2, klasy C są to z kolei ograniczniki, których zadaniem jest zabezpieczenie większości odbiorników przed przepięciami komutacyjnymi i zredukowanymi przez znajdujące się przed nimi ograniczniki klasy B. Najczęściej ochronnik klasy C redukuje przepięcia do wartości od 1 do 1,5 kV. Ostatnim z elementów dobrego zabezpieczenia będą ochronniki klasy D, które należą do najbardziej czułych i najmocniejszych zabezpieczeń – stosuje się je najczęściej w puszkach lub bezpośrednio w gniazdkach, do których podpinamy najbardziej delikatne z urządzeń. Jego zadaniem jest ograniczenie energii, którą przepuszczają ograniczniki klasy B i C. Montowany jest w rozdzielnicy lub za gniazdkiem w puszce elektrycznej, albo bezpośrednio w urządzeniu. Poziom redukowanego przepięcia w przypadku ogranicznika typu D to 0,8 kV.

Jak instalować zabezpieczenia przepięciowe?

Należy bezwzględnie pamiętać, że zabezpieczenia przepięciowe powinny być montowane kaskadowo, czyli następować po sobie. W innym przypadku będzie to ochrona nieskuteczna. Ochronniki kolejnych poziomów, bez poprzedzających nie będą w stanie wyeliminować chociażby obciążenia cieplnego, które powstaje przy przepływie prądu piorunowego. Jeśli zabezpieczenia przepięciowe nie będą stopniowane – po prostu ulegną zniszczeniu! 

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama