Polonia w Chicago po raz pierwszy świętowała Dzień Świętego Jana Pawła II Wielkiego. Na Trójcowie modlono się w intencji Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii. Najbardziej zasłużonym wręczono odznaczenia.
Podczas niedzielnej mszy świętej 17 października w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chicago modlono się w intencji zaangażowanych w dzieło Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii oraz stypendystów.
Ksiądz dyrektor Misji Duszpasterskiej i proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy Andrzej Totzke, SChr powitał gości, między innymi: konsul Agatę Grochowską, dr Jana Jaworskiego – Kawalera Orderu św. Sylwestra, Damy i Kawalerów Orderu św. Stanisława, przedstawicieli organizacji polonijnych i wiernych.
Ksiądz Totzke powiedział:
– Jednoczymy się, aby budować teraźniejszość i również wpływać na przyszłość. Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II, którego relikwie znajdują się w prezbiterium, pomoże nam z nadzieją patrzeć w przyszłość i nie ulegać lękowi.
Przed amboną ustawiono dzwon nadziei, który został poświęcony 22 sierpnia 2021 roku w Krakowie, w Łagiewnikach przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.Do tej pory poświęcono sześć takich dzwonów i znajdują się one na sześciu kontynentach świata.
Na dzwonie z Trójcowa, jedynym w Stanach Zjednoczonych umieszczono słowa prymasa Polski Augusta Hlonda, założyciela Zgromadzenia Księży Chrystusowców, którzy posługują na Trójcowie od ponad 30 lat.
Motto wzywa do zawierzenia Maryi, prowadzącej wiernych do wiary.
Mszę świętą pod przewodnictwem księdza Andrzeja J. Wypycha – biskupa pomocniczego w Archidiecezji Chicago oraz dyrektora wykonawczego Ligii Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii odprawili: ksiądz Jason Huynh – dyrektor programu formacyjnego, ksiądz Franciszek Florczyk, ksiądz Andrzej Totzke, ksiądz Peter Gnoinski – proboszcz parafii św. Ferdynanda.
Podczas homilii ksiądz biskup Andrzej Wypych podziękował Bogu za dar wspaniałych ludzi, mówił o historii powstałej w 1943 roku Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii, o wspieranych przez nią akcjach charytatywnych, misjach i o stypendystach Jana Pawła II Wielkiego.
Ksiądz biskup Wypych przypomniał, że motywem nieustannie mobilizującym go do działania są słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się otworzyć szeroko drzwi Chrystusowi”.
Te słowa, tłumaczył kapłan, sprawiają, że tylu dobrych ludzi nie boi się ofiarować czas, fundusze, talenty po to, ażeby dalej dobro mogło być kontynuowane.
Mówiąc o Janie Pawle II, ksiądz biskup podawał za przykład piękne życie świętego, odzwierciedlające dumę z tego, kim się jest.
Duszpasterz zwrócił uwagę wiernych, że osoby, które zostały wyróżnione w Polsce przez księdza arcybiskupa Józefa Guzdka zachowują w ten sposób nierozerwalną więź z ojczyzną przodków.
Ksiądz biskup Andrzej Wypych ustanowił na przyszłość tradycję, żebyśmy jako Polonia, Liga Katolicka, co roku spotykali się i przypominali o świętym patronie, Janie Pawle II, ponieważ pamięć o nim wzywa nas, abyśmy byli święci i wzajemnie się szanowali.
Ksiądz biskup Wypych poinformował, że ustanowił Kapitułę Świętego Jana Pawła II i odznaczenia Polonia semper fidelis.
Szczególnym akcentem uroczystości wpisującym się w obchodzony w październiku Miesiąc Dziedzictwa Polskiego było wręczenie zasłużonym działaczom Ligi medali, krzyży i wyróżnień.
Odznaczenia nadane przez biskupa Wojska Polskiego arcybiskupa księdza Józefa Guzdka ksiądz biskup Andrzej Wypych wręczył następującym osobom: – Medal za służbę Bogu i Ojczyźnie (Medal for Service to God and Country) otrzymali: Anna Dunajewski, Urszula Gawlik, ksiądz Piotr Gnoinski, ksiądz Walter Grabowski, Thaddeus Makarewicz, Mario Mikoda, Ewa Soroko.
– Krzyżem Walecznych dla Chrystusa (Cross of Warriors for Christ) odznaczeni zostali: Richard Guzior, Christine Guzior, ksiądz prałat Matthew Kopacz, Jan Kopeć, dr Łucja Mirowska-Kopeć, Dennis Suder, Carol Suder, ksiądz Stanley Ulman.
W uznaniu szczególnych zasług (Award of Merit) zostali wyróżnieni: Konrad Pawelek i Patricia Urbaniak.
– To są ci, z którymi będziecie mogli się spotykać i budować przyszłość Polonii – tak zaprezentował ksiądz biskup Wypych zasłużonych działaczy Ligi po wręczeniu odznaczeń.
Za oprawę muzyczną byli również odpowiedzialni stypendyści. Filip Czarkowski zagrał na trąbce, a Monika Cachro zaśpiewała Ave Maria Franza Schuberta.Po mszy świętej goście, odznaczeni, stypendyści i wierni zostali zaproszeni do wspólnego celebrowania dobra i jedności podczas okolicznościowego przyjęcia w sali parafialnej.
Wydarzeniu towarzyszył koncert muzyczny.
Zaprezentowali się ksiądz Jason Huynh – dyrektor programu formacyjnego i stypendyści.
Wiesław Żółtowski – Komandor Orderu Świętego Stanisława w Chicago z towarzyszącymi mu Damami i Kawalerami Orderu złożyli Lidze donację.Celebrowany po raz pierwszy Dzień Świętego Jana Pawła Wielkiego w Chicago przebiegł w miłej atmosferze i spełnił oczekiwania duszpasterza:
– To czyni mnie szczęśliwym, że możemy dobro wprowadzać w życie młodych ludzi. Pierwszy raz w Chicago, wśród Polonii świętujemy oficjalnie i uroczyście Dzień Świętego Jana Pawła II Wielkiego, którego wczoraj rocznicę 43. wyboru na stolicę Piotrową wspominaliśmy. Dlatego moc naszego wielkiego rodaka i papieża nie tylko uznajemy, ale budujemy się nią. To, co przekazał nam jako papież, w pierwszy dzień pontyfikatu, kontynuujemy. Nie bójcie się, otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi. I my tak robimy na poziomie rodziny, parafii, Polonii, nie tylko tu w Chicago, ale również i poza, ponieważ też reprezentuję narodową organizację, którą jest Liga Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii – powiedział ksiądz biskup Andrzej Wypych, dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka