Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:23
Reklama KD Market

Konkurs Polak Roku we Włoszech i na Świecie rozstrzygnięty

Konkurs Polak Roku we Włoszech i na Świecie rozstrzygnięty

Podczas prezentacji o działalności nominowanych do nagrody osób został nakreślony portret nowoczesnego Polaka – dobrze wykształconego, przedsiębiorczego i odnoszącego sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego czy gospodarczego, a w kategorii „Polak z wyboru” także cudzoziemca zafascynowanego polskością, propagującego wiedzę o Polsce i Polakach.

Piąta, jubileuszowa edycja konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie zorganizowana przez Związek Polaków w Kalabrii miała historyczny charakter.

W 2021 roku do konkursu, podobnie jak poprzednio, można było zgłosić obywateli polskich, osoby polskiego pochodzenia oraz osoby szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz polskiego środowiska zamieszkałe we Włoszech, a także w tym roku, po raz pierwszy, również na całym świecie.

W związku ze zmianą, w międzynarodowej edycji wziął udział Andrzej Zgiet, prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej z Chicago.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 9 października w sali Ottaviani w średniowiecznym zamku Savelli, w malowniczej scenerii Palombara Sabina, włoskiego miasta położonego niedaleko Rzymu.

Liczba zaproszonych była znacznie ograniczona z powodu obowiązujących we Włoszech restrykcyjnych przepisów sanitarno-epidemicznych, a każdy gość musiał przed wejściem do zamku okazać lokalnej policji „zielony paszport”– pełne zaszczepienie i negatywny test na COVID.

Podczas gali powitano około osiemdziesięciu uczestników uroczystości przybyłych z całego świata: Anglii, Austrii, Belgii, USA, Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec.

Wśród miłych gości byli Alessandro Palombi – burmistrz miasta Palombara Sabina, przedstawiciele zaprzyjaźnionych, włoskich organizacji, polskie delegacje władz rządowych i samorządowych z Lublina, Gniezna, Kielc, województwa świętokrzyskiego i inni.

Został odczytany list gratulacyjny prof. Tomasza Grodzkiego – Marszałka Senatu RP.

W liście prof. Tomasz Grodzki podziękował Związkowi Polaków w Kalabrii za prężną działalność, a laureatom międzynarodowego konkursu za godne reprezentowanie Polski w świecie, wyrażając ogromną nadzieję, że w przyszłości i jednym, i drugim nie zabraknie motywacji do działania:

– Z wielkim uznaniem i szacunkiem odnoszę się do działalności Związku Polaków w Kalabrii. Przyczynia się ona do aktywizacji społeczności polskiej, pomaga w integracji środowiska, wzmacnia wizerunek Polaków we Włoszech. Temu służy także organizowany po raz piąty konkurs. Jego zwycięzcy promują polską kulturę, naukę, oświatę i sztukę, są przedsiębiorcami czy przejawiają aktywność w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Gratuluję Państwu waszych osiągnięć – napisał w liście do rodaków prof. Grodzki.

Zanim ogłoszono zwycięzców piątej, międzynarodowej edycji, wręczone zostały nagrody laureatom czwartej, która w zeszłym roku nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa.

Koncert polskiej piosenki podzielił galę na dwie części: rozdanie nagród zwycięzcom czwartej, a następnie piątej edycji konkursu.

Z wiązanką popularnych, znanych i lubianych przebojów wystąpiła laureatka piątej edycji konkursu Wioletta Falba z Belgii, w Polsce znana jako „Bielicka”, a w Brukseli nazywana „lokalną Rodowicz”.

Magdalena Ratajewska, sekretarz Związku Polaków w Kalabrii, członek kapituły i prowadząca tegoroczne wydarzenie podkreśliła, że kapituła miała bardzo trudne zadanie, ponieważ „biogram nominowanych był bardzo bogaty”.

Do organizatorów piątej edycji konkursu Człowiek Roku we Włoszech i na Świecie wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń ze świata i stosunkowo niewielka z Włoch.

Z grona zgłoszonych do konkursu trzydziestu osób czterem kapituła przyznała nominacje w ośmiu kategoriach: działalność społeczno-filantropijna, działalność artystyczna, działalność gospodarczo-przedsiębiorcza, działalność kulturalna, działalność Polaków w czasie pandemii, nauka i edukacja, Polak z wyboru, Polak lub cudzoziemiec laureat czterech poprzednich edycji.

W każdej z kategorii nagrodzeni otrzymali: za pierwsze miejsce statuetkę, której zastrzeżony konkursowi projekt wykonał znany rzeźbiarz Krzysztof Renes, za drugie imienną tabliczkę okolicznościową, za trzecie miejsce imienny medal i dodatkowo w tym roku dyplom uznania jako specjalne wyróżnienie dla zasłużonych.

Kapituła konkursu, oceniając działalność kandydatów, zdecydowała w niektórych przypadkach nie przyznawać miejsca przewidzianego w danej kategorii.

Nagrody laureatom wręczali dr Bożena Kamińska – poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji, przedstawiciel Senatu i przewodnicząca kapituły oraz jej członkowie obecni podczas gali w Palombara Sabina: Pier Luigi Consorti – laureat trzeciej edycji konkursu Polak Roku we Włoszech, aktywista włoskiej społeczności, Anna Dunajewski – dyrektor Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu w Illinois, wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej i członek Prezydium Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Dorota Fischer z Radio PoloNews z Austrii, Krystyna Oliffe – aktywistka polonijna i dyrektor Polskiej Szkoły w Anglii.

W piątej międzynarodowej edycji konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie w kategorii „Działalność społeczno-filantropijna” drugie miejsce zajął Andrzej Zgiet, prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej z Chicago.

Andrzej Zgiet od 21 lat nieprzerwanie wolontariacko kieruje ponad 70-letnią organizacją, współpracując ze specjalistami z różnych dziedzin, takich jak: poradnictwo w sprawach emerytalno-socjalnych, emigracyjnych czy prawnych.

Wzruszony i szczęśliwy Andrzej Zgiet po odebraniu okolicznościowej tabliczki powiedział: „Bardzo się cieszę z otrzymanej nagrody. Daje mi ona motywację do dalszej, jeszcze bardziej wydajnej pracy na rzecz Polonii w Chicago”.

Podczas prezentacji działalności nominowanych do nagrody osób został nakreślony portret nowoczesnego Polaka – dobrze wykształconego, przedsiębiorczego i odnoszącego sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego czy gospodarczego.

W nowej kategorii – „Działalność Polaków na rzecz zdrowia podczas pandemii koronawirusa” pierwszą nagrodę, statuetkę Polaka Roku we Włoszech i na Świecie otrzymał Piotr Nowak, biznesmen, który zaktywizował polskich plantatorów i przetwórców owoców jagodowych w walce z koronawirusem i zorganizował dostarczenie soków NFC o wysokiej zawartości antocyjanów i witamin dla personelu medycznego polskich szpitali i dwóch włoskich: w Bergamo i w Turynie.

Piotr Nowak otrzymaną statuetkę dedykował plantatorom Lubelszczyzny i Podkarpacia.

W niezwykle ciekawej kategorii „Polak z wyboru” triumfowali Włosi, którzy z pasją propagują prawdę historyczną na temat II Korpusu generała Władysława Andersa: Antonella Roncanollo, autorka książki „Brest: Resistenza e canti di libertà nella Polonia in fiamme”, Lello Castaldi, który współpracując z polskimi szkołami, prezentował komiks „Wojtek e il Generale” i ufundowa pomnik niedźwiedzia Wojtka, czy Luciano Bucci, założyciel Muzeum Winterline w Venafro.

Natomiast nieobecny podczas gali profesor Theodor Kanitzer otrzymał statuetkę za zacieśnianie stosunków gospodarczych i kulturalnych pomiędzy Polską i Austrią oraz za promowanie muzyki Fryderyka Chopina na świecie. Profesor Kanitzher od 1985 roku jest prezesem Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich zrzeszającej 38 towarzystw ze wszystkich kontynentów i twórcą jedynego w Austrii Festiwalu Chopinowskiego.

Motto o wolności dedykował młodemu pokoleniu:

– Chciałbym zrobić coś pożytecznego dla wolności, porozumienia między narodami. Polska jest dla mnie bardzo ważna, bo jest jednym z tych krajów, które najbardziej ucierpiały podczas nazistowskiego terroru w II wojnie światowej.

Związek Wolontariuszy Grupa Modlitewna z Montepaolo (Associazione di Volontariato Gruppo di Preghiera di Montepaolo) otrzymał prestiżowy tytuł zwycięzcy w kategorii „laureatów czterech poprzednich edycji”. W statusie grupy wolontariackiej obowiązuje zakaz pobierania jakichkolwiek dotacji. Zakres działalności grupy jest duży, ostatnio związek przekazał do szpitali w Polsce kilka karetek ratunkowych i łóżka szpitalne.

W związku z wydarzeniem laureatom konkursu nagrody wręczyli rnie przedstawiciele polskich władz rządowych i samorządowych: między innymi nagrodę Prezydenta Kielc Bogdana Wenta otrzymała dr Bożena Laskiewicz, nagrodę specjalną Prezydenta Gniezna otrzymała Agnieszka Stokowiecka, założycielka stowarzyszenia wspierającego rodziny i dzieci niepełnosprawne, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski wyróżnił Barbarę Kamińską.

Eugeniusz Kuznicow Wyszyński otrzymał nagrodę specjalną GBSAPRI SpA za działalność społeczną na rzecz Polonii we Włoszech i krajów wschodniej Europy.

Katarzyna Gralińska, przewodnicząca Związku Polaków w Kalabrii, Unii Stowarzyszeń Polsko-Włoskich, dyrektor i nauczyciel Polskiej Szkoły Eksperymentalnej przy Związku Polaków w Kalabrii, członek kapituły, pomysłodawczyni konkursu Polak Roku we Włoszech, którego piąta edycja z lokalnej przekształciła się w edycję o zasięgu światowym, czuła się usatysfakcjonowana z przebiegu wydarzenia:

– Kandydaci tegorocznej edycji zasługiwali na najwyższe podium. Najważniejsze było uzasadnienie działalności. Nie przyjmujemy wniosków pochopnie. Zawsze staramy się to kontrolować – opowiadała przewodnicząca Gralińska.

Gala zakończyła się uroczystą kolacją.

W kolejnych dniach uczestnicy gali w Palombara Sabina zwiedzili Rzym i Watykan, zostali zaproszeni na degustację wina, do obejrzenia wystawy malarskiej i oddali hołd bohaterskim żołnierzom II Korpusu generała Władysława Andersa na cmentarzu Monte Cassino.„Dziennik Związkowy” był patronem honorowym i sponsorem medialnym konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka


IMG_3794

IMG_3794

IMG_3753

IMG_3753

IMG_3727

IMG_3727

DAR_2760

DAR_2760

DAR_2756

DAR_2756

DAR_2747

DAR_2747

DAR_2727

DAR_2727


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama