Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 09:23
Reklama KD Market

Hulajnogi elektryczne na stałe w Chicago

Hulajnogi elektryczne na stałe w Chicago
fot. Ewa Malcher

Elektryczne hulajnogi wiosną powrócą do Chicago tym razem na stałe – tak zdecydowała w czwartek Rada Miasta. Tym razem będzie można nimi jeździć również w śródmieściu oraz na szlaku 606, gdzie były zabronione podczas programu pilotażowego.

Większość radnych uznała, że hulajnogi rozładują ruch samochodowy i zachęcą chicagowian do korzystania z miejskiej komunikacji publicznej. Program miejskich hulajnóg E-Scooter ma działać na podobnych zasadach jak program rowerów Divvy.

Hulajnogi na ulice Chicago dostarczą wiosną trzy firmy, które wygrają dwuletnie licencje. Początkowo na ulice trafi 6 tys. hulajnóg, lecz program może być rozszerzony łącznie do 12,5 tys. elektrycznych jednośladów.

Po skończonej jeździe hulajnogi muszą być przypięte do słupa, znaku drogowego lub stojaka na rowery w celu ograniczenia „zaśmiecania” ulic i zapewnienia bezpieczeństwa osobom niepełnosprawnym.

Podróż na hulajnodze w Pilsen (Chicago), 2019 rok fot. Ewa Malcher

Ponieważ jeżdżenie po chodnikach okazało się problemem w programie pilotażowym, tym razem hulajnogi muszą być wyposażone w system alarmowy, który będzie się włączał, gdy użytkownik wjedzie na nieodpowiednią powierzchnię.

Od przyszłego roku hulajnogą będzie można jeździć praktycznie po całym mieście oprócz szlaku spacerowo-rowerowego nad jeziorem. W ostatnim programie pilotażowym z używania hulajnóg wyłączone było centrum Chicago oraz szlak 606.

Hulajnogą elektryczną można jeździć po mieście przez 7 dni w tygodniu od 5 am do 10 pm z prędkością 15 mil na godzinę. Jednoślady będzie można zlokalizować i odblokować za pomocą aplikacji w smartfonie.

Hulajnogi były już dwukrotnie obecne na ulicach Chicago. Pierwszy program pilotażowy obejmował północno-zachodnie i zachodnie dzielnice miasta i trwał od lata do jesieni 2019 r. Chicagowianie odbyli łącznie ponad 821 tys. przejażdżek. Hulajnogi oferowało wówczas dziesięć różnych firm. Zarejestrowano blisko 200 kontuzji u ich użytkowników. Wyniki pierwszego programu pilotażowego nie były rozstrzygające, w związku z tym w sierpniu 2020 r. przeprowadzono drugie rozeznanie.

(jm)


2

2


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama