Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 13:50

Beata Poźniak i Jan Englert z nagrodami im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles

Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2021 otrzymają Jan Englert i Beata Poźniak podczas jubileuszowego balu 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Pasadenie w Kalifornii.

Podczas Balu 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej 10 października 2021 w eleganckim i historycznym Klubie Uniwersyteckim w Pasadenie, wręczone zostaną Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej dla dwojga znakomitych aktorów, Beaty Poźniak, jako wspaniałej przedstawicielki sukcesu polskich aktorów w Hollywood i Jana Englerta, jako jednego z najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru i filmu, dyrektora artystycznego Teatru Narodowego i gwiazdy ponad 100 filmów.

Prezentacja Nagrody dla Jana Englerta będzie pokazana wirtualnie w formie nagrania rozmowy z laureatem. Ze względu na restrykcje podróży do USA, nie może on być z nami osobiście w tym roku. Beata Poźniak będzie mogła odebrać nagrodę osobiście.Ustanowione w 2010 roku Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej honorują patronkę Klubu, słynną gwiazdę teatru polskiego, która wyemigrowała do Kalifornii w 1876 roku oraz doceniają całokształt osiągnięć artystycznych wspaniałych aktorów polskich, kontynuujących jej tradycje. Poza statuetką nagrody laureaci otrzymają też dyplomy z gratulacjami od hrabstwa Los Angeles (Zarządca Kathryn Barger), powiatu Orange (zarządca Donald P. Wagner) i stanu Kalifornia (senator Anthony Portantino).

Beata Poźniak fot. Kris Seklecki/Wikipedia

Beata Poźniak jest aktorką, lektorką, aktywistką, malarką i poetką. Wyróżniona przez „Washington Post” za nagranie najlepszego audiobooka roku w USA, dzięki czemu została nie tylko pierwszą Polką, ale pierwszą nieanglojęzyczną aktorką, którą zatrudniło największe wydawnictwo literackie na świecie – Penguin Random House. W Polsce zadebiutowała w serialu Życie Kamila Kuranta, a w USA u Olivera Stone’a w filmie ośmiokrotnie nominowanym do Oskara, JFK, grając żonę Gary’ego Oldmana. Film eksperymentalny All These Voices zdobył studenckiego Oscara. Pamiętana jest z teatru TV, grająca Ofelię w Hamlecie we wsi Głucha Dolna (Złota Setka Teatru TV) czy z seriali: Kroniki Młodego Indiana Jones, Złotopolscy, Melrose Place, Szaleje za Tobą oraz Babylon 5, gdzie zagrała Kobietę Prezydenta świata.Przeszła do historii USA, proponując wprowadzenie ustawy obchodzenia Dnia Kobiet (H.J.R. 316), za co została wyróżniona przez Burmistrza Los Angeles i w Kongresie USA. Otrzymała Międzynarodową nagrodę Marii Konopnickiej za „Outstanding Achievements in the Arts and for Championing Women’s Rights Around the World”. Jest dwukrotną zdobywczynią Earphones Award za najlepszą interpretację audiobooka, Drive Your Plow Over the Bones of the Dead noblistki Olgi Tokarczuk i The Light in Hidden Places Sharon Cameron. Beata zdobyła prestiżową Voice Arts Award w kategorii „Wybitna postać z gier wideo – najlepszy występ” za rolę Skarlet, Królową Krwi w serii gier Mortal Kombat. Jest to pierwsza nagroda tego typu od prawie 30 lat istnienia gry. W polskiej wersji „Hollywood Walk of Fame”, czyli w Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach, znajduje się odlew jej dłoni. Powołana przez Prezydenta największych aktorskich związków zawodowych na świecie SAG-AFTRA, zasiada w zarządzie do spraw kobiet. Często jest jurorką nagród, m.in. EMMY w Academy of Television Arts & Sciences. Poźniak posiada tytuł magistra sztuki filmowej i dramatycznej. Wykładała na uniwersytetach USC i UCLA.

Jan Englert fot. Ja Fryta/Wikipedia

Jan Englert (ur. 1943 r. w Warszawie) to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog, a od 2003 roku dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutował rolą łącznika Zefira w filmie Andrzeja Wajdy Kanał (1956). W 1964 roku ukończył studia w Wydziale Aktorskim PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i rozpoczął pracę w teatrze. Był aktorem teatrów: Polskiego (1964–1969, 1981–1994), Współczesnego (1969–1981) i Narodowego (od 1997), którym od 18 lat kieruje. Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi, grając ważne role w sztukach Szekspira, Mickiewicza, Wyspiańskiego, Gombrowicza czy Mrożka. Jako reżyser wystawił sztuki Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Czechowa i Witkacego.Na ekranie mogliśmy go oglądać w filmach Andrzeja Wajdy (Kanał, Katyń, Tatarak), Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Filipa Bajona (Magnat) i w serialach Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie) czy Ryszarda Bera (Lalka). W sumie wystąpił w ponad 100 filmach, w bardzo wielu sztukach teatru telewizji i serialach. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1988, 2001), Złoty Medal Gloria Artis (2005) oraz nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza (1993/1994), Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2008) i Cypriana Kamila Norwida (2012). Jest laureatem Nagrody Gustaw (2014) oraz nagrody Ikona Polskiego Kina (2018).Do tego grona dołączamy Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej nadawanej za całokształt pracy aktorskiej. Jan Englert wystąpił w Klubie w 1994, 1996, 1998, 2000 i w 2009 roku. Przywiózł do Kalifornii spektakle Kwiatów Polskich Tuwima, Dziadów Mickiewicza, sztukę o Św. Mikołaju i wiersze polskich poetów romantycznych.

Doroczna nagroda za zasługi dla kultury polskiej w dziedzinie aktorstwa została ustanowiona w 2010 roku, aby upamiętnić patronkę Klubu, Helenę Modrzejewską oraz uhonorować osiągnięcia wybitnych aktorów polskich. W październiku 2010 r. pierwszą nagrodę otrzymał aktor Jan Nowicki. W 2011 roku nagrody otrzymali Anna Dymna w Krakowie i Marian Dziędziel w Hollywood. W 2012 roku laureatką została Barbara Krafftówna a w 2013 r. reżyser i scenarzysta, Ryszard Bugajski. Po pięciu latach przerwy, w 2018 roku Klub uhonorował Mistrzynię Mowy Polskiej, Jadwigę Barańską. W 2019 r. nagrodę przyznano dwóm aktorkom z Teatru Polskiego w Toronto, Agacie Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej. W styczniu 2021 roku nagrodę za 2020 rok otrzymał Andrzej Seweryn. W 2021 roku Klub nagrodzi najwybitniejszego przedstawiciela świata aktorskiego w Polsce, legendarnego Jana Englerta oraz najwybitniejszą reprezentantkę świata aktorskiego Polonii, Beatę Poźniak.

Założony w 1971 roku Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej obchodzi w 2021 roku swoje 50-lecie. Klub jest organizacją charytatywną i apolityczną, dedykowaną promocji polskiego dziedzictwa kulturalnego oraz nauki i sztuki polskiej w Kalifornii. Jako organizacja charytatywna typu 501(c)(3), Klub jest sponsorem wydarzeń kulturalnych w Los Angeles i okolicach. Finansowany dochodami ze składek członkowskich oraz indywidualnych donacji, Klub organizuje spotkania z artystami i naukowcami oraz prezentuje publiczne koncerty, pokazy, przedstawienia teatralne i filmy.

W niedzielę 10 października 2021 członkowie i przyjaciele Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej zbiorą się w eleganckim, historycznym Klubie Uniwersyteckim Pasadeny na uroczystości 50-tej rocznicy Klubu. Nasz Bal jest kulminacją całej serii wydarzeń, rozpoczętych w styczniu 2021 roku, a odbywających się w formacie wirtualnym Zoom. Były to spotkania poświęcone sztuce aktorskiej (Beata Poźniak oraz prezentacja nagrody im. H. Modrzejewskiej dla Andrzeja Seweryna), historii (dr Iwona D. Korga, Prezes Instytutu im. Piłsudskiego i Prof. John Radzilowski), sztuce (Krystyna Sądej) i muzyce (Katarzyna Sądej, Tomasz Golka i Mikołaj Stroiński). Największym projektem rocznicowym jest wydanie 380-stronicowego Albumu 50-lecia Klubu. Muzyką Chopina doda nam skrzydeł dr Wojciech Kocyan. Do tańca polonezem poprowadzi nas wspaniały aktor, Marek Probosz, Mistrz Ceremonii Balu, a oprawę AV zapewni laureat Emmy Andrzej Warzocha. Oprawę graficzną plakatów, zaproszeń i innych publikacji rocznicowych zaprojektowała Elżbieta Czajkowska.Uroczystości Klubu im. H. Modrzejewskiej są możliwe dzięki donacjom od Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, POLAM Federal Credit Union, grupy byłych prezesów Klubu oraz Moonrise Press.

(Komunikat prasowy)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama