Z okazji 42. rocznicy wizyty Świętego Jana Pawła II w Chicago, w kościele Pięciu Braci Męczenników, tradycyjnie w pierwszą niedzielę października została uroczyście odprawiona doroczna msza papieska.
Jan Paweł II przyjechał do Polonii w Chicago, po raz pierwszy jako papież w 1979 roku. Było to wielkie wydarzenie dla Polonii amerykańskiej, podobnie jak to rocznicowe.
Podczas historycznej mszy świętej 5 października 1979 roku, na parkingu przy parafii Pięciu Braci Męczenników papież w homilii zwrócił się do Polaków, a szczególnie do rodzin, wspierając ich w walce o byt na emigracji.
Aby po raz 42. upamiętnić to ważne dla polonijnej wspólnoty wydarzenie, 3 października 2021 roku, w niedzielę uroczystą mszę św. pod przewodnictwem ks. Marka Durana, profesora teologii w Mundelein, odprawili k. Marek Smółka – koordynator Polonijnego Duszpasterstwa w Archidiecezji Chicago oraz wikariusz parafii ks. Sebastian Żebrowski.
Na rozpoczęcie mszy świętej do ołtarza szli ułani ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, poczty kół góralskich działających przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce, szkół polonijnych, Związku Klubów Polskich w USA i księża. Na początku procesji była niesiona figura Świętego Jana Pawła II. Wierni śpiewali pieśń „Pod twoją obronę”.
Ks. Sebastian Żebrowski przedstawił wielu gości – w tym tych szczególnych: konsul Agatę Grochowską i Esther Mikuta, siostrę księdza biskupa Alfreda Abramowicza – których uczestnicy jubileuszowej mszy świętej powitali brawami.
Czytania liturgiczne zaprezentowała Jadwiga Zapolska, psalm zaśpiewały Joanna Chlebek królowa ZPPA i Renata Marusarz, kandydatka na królową. Podczas mszy grali i śpiewali młodzi górale z zespołu Gronik, którym kieruje Władysław Pawlikowski.
W homilii ksiądz dr Marek Duran przypomniał o stworzeniu Adama i Ewy opisanym w Księdze Rodzaju i o tym, że Święty Jan Paweł II był papieżem rodziny i małżeństwa, a większość jego nauczania odnosiła się do tych zagadnień.
Kapłan podkreślił, że żyjemy w czasach, w których „serca społeczeństwa stają się twarde na przyjęcie nauki Chrystusa”, który nieustannie przypomina nam, aby „kochać tak, jak Bóg”. Apelował do wiernych, aby Eucharystia wzbudziła w nich potrzebę zmiany na lepsze.
Wierni prosili o wstawiennictwo świętego Jana Pawła II, modląc się w intencjach własnych, Kościoła, narodu i całego świata. Do ołtarza przyniesiono wiele darów: dzieci czerwone róże, różaniec, dożynkowe serce, oscypek, wino i chleb.
Ksiądz dr Marek Duran udzielił błogosławieństwa na początek urzędowania konsul Agacie Grochowskiej oraz nowo wybranym prezesom ZKP i ZPPA, jak i zarządom tych organizacji. Pobłogosławił także Joannę Chlebek – królową ZPPA, Monikę Lebensztejn – pierwszą damę dworu królowej Parady Konstytucji 3 Maja oraz Agnieszkę Daniłowską – miss publiczności.
Aniela Bartoszek, wieloletnia prezes Komitetu Centrum św. Jana Pawła II, wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu pięknej uroczystości i serdecznie podziękowała zgromadzonym za obecność. Wyraziła radość i dumę, że msze papieskie są kontynuowane i nadzieję, że dzięki uczestnictwu w nabożeństwach dzieci i młodzieży przetrwa pamięć o historycznym wydarzeniu oraz kościele.
Prezes Bartoszek wspominała, że zazwyczaj kapryśna, jesienna aura, prawie nigdy nie była przeszkodą odprawienia mszy na zewnątrz. – Przez 42 lata tylko trzy razy papieska msza święta była odprawiona we wnętrzu świątyni, pomimo że jesienna pogoda mogłaby być dokuczliwa, prawie zawsze było pogodnie – opowiadała Bartoszek.
Aniela Bartoszek ze wzruszeniem wspominała wizytę Jana Pawła II w Chicago, dzieląc się przeżyciami. – Byłam już pedagogiem w szkole publicznej i szkole sobotniej Marii Konopnickiej, przy kościele Pięciu Braci Męczenników. Kiedy dowiedzieliśmy się, że Ojciec Święty tu przyjeżdża, przeżywaliśmy to niesamowicie – wspominała Aniela Bartoszek.
W dniu, kiedy Ojciec Święty wylądował w Chicago, Aniela Bartoszek pojechała z uczniami witać Ojca Świętego na trasie przejazdu, przy obecnym Centrum Kopernikowskim. – Uczyłam wtedy klasę siódmą i trzecią. Kiedy dojechaliśmy w okolice Centrum Kopernikowskiego, już był wielki tłum. Czekaliśmy, czekaliśmy, a tłum napierał. Ludzie wszystko zasłonili nam i maluchom. Bałam się o dzieci – wspominała Bartoszek. Wielu wzruszeń doznała następnego dnia, podczas historycznej mszy. – Następnego dnia w kościele Pięciu Braci Męczenników odprawiano mszę świętą. Radość niesamowita. Wszędzie były wiszące „winogrona” ludzi, na latarniach, balkonach. Uczniowie przygotowali plakat na powitanie papieża: „Dzieci ze szkoły Marii Konopnickiej witają Ojca Świętego”. Władze miasta dały wolne od zajęć w szkole, bilety autobusowe i przejazdy kolejkami były za darmo. Po mszy pojechałam z rodzicami na mszę do Grant Park. Było mnóstwo cudownych biało-żółtych kwiatów – wspominała.
Ks. Sebastian Żebrowski, wikariusz parafii Pięciu Braci Męczenników, jedynej polskiej parafii, którą odwiedził św. Jan Paweł II, poprosił wiernych, aby poprzez pamięć o wizycie świętego papieża Polaka, dbali o nią w sposób szczególny, przede wszystkim obecnością tu na mszy świętej. Ks. dr Marek Duran przypomniał, że razem z ks. Sebastianem Żebrowskim, byli klerykami księdza biskupa Abramowicza.
Po mszy Komitet Centrum św. Jana Pawła II wszystkich zaprosił na poczęstunek do sali im. biskupa Abramowicza, gdzie można było obejrzeć ekspozycję zdjęć Jana Pawła II z czasu jego wizyty w kościele Pięciu Braci Męczenników w październiku 1979 roku.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka