Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 20:24
Reklama KD Market
Reklama

Rozwój i znaczenie FinTechów w Polsce

W dzisiejszych czasach użytkownicy z krajów wysoko rozwiniętych oraz rozwijających się mają do dyspozycji coraz więcej możliwości z różnych dziedzin. Jedną z branż, w której z pewnością dostrzegłeś gigantyczne zmiany, są ogólnie pojęte technologie finansowe określane ogólnie jako FinTech. Ponieważ wiemy doskonale, że większość użytkowników nie zwraca uwagi na aspekty techniczne lub uważa je za zbyt skomplikowane, postanowiliśmy stworzyć nasz dzisiejszy artykuł. Opiszemy Ci w nim pokrótce, co kryje się za sformułowaniem „FinTech” oraz jak wygląda to w praktyce.

Czym w ogóle jest FinTech?

Zacznijmy od tego, że FinTech nie ma jednego konkretnego znaczenia. Jest to pojęcie dosyć rozległe i nieco rozmyte. Ale można zgodzić się co do tego, że pod terminem „FinTech” rozumiemy szeroko pojęte technologie finansowe, które wpływają na możliwości związane z zarządzaniem finansami, realizowaniem transakcji i ogólnie ułatwiają wszelkiego rodzaju przepływy finansowe.

Można więc na przykład stwierdzić, że rozwiązania z dziedziny FinTech służą do automatyzacji i uproszczenia takich zagadnień, jak na przykład:

  • inwestycje;
  • ubezpieczenia;
  • handel (w tym trading);
  • usługi bankowe;
  • usługi hazardowe (na przykład możliwość grania w kasynie Vulkan Vegas Europa z wykorzystaniem wielu różnych walut i metod płatności);
  • zarządzanie ryzykiem.

Usługi takie mogą pochodzić od różnych niezależnych dostawców usług, w tym od co najmniej jednego licencjonowanego banku lub ubezpieczyciela. Połączenie międzysystemowe jest możliwe dzięki dedykowanym platformom finansowym i otwartej bankowości. Ponadto cały rynek FinTech jest wspierany przez regulacje prawne, takie jak European Payment Services Directive (Europejska Dyrektywa o Usługach Płatniczych).

W przypadku tradingu na rynkach kapitałowych innowacyjne elektroniczne platformy ułatwiają realizowanie transakcji online i w czasie rzeczywistym. Co więcej, sieci społecznościowe umożliwiają inwestorom obserwowanie zachowań handlowych innych doświadczonych traderów oraz śledzenie ich strategii inwestycyjnych na rynku wymiany walut i rynkach kapitałowych. Platformy takie wymagają niewielkiej lub wręcz zerowej wiedzy na temat rynków finansowych i zostały opisane przez Światowe Forum Ekonomiczne jako rozwiązania, które zapewniają tanią, wyrafinowaną alternatywę dla tradycyjnych menedżerów finansów.

Jak wyglądają FinTechy na polskim rynku?

Paradoksalnie pod względem nowoczesności stosowanych rozwiązań i technologii finansowych Polska plasuje się w ścisłej czołówce Europy, a nawet świata. Wynika to z tego, że jeszcze 30-40 lat temu nasz system bankowy był niezwykle wręcz przestarzały. Po upadku PRL nastąpiły ogromne inwestycje w rozwój krajowej bankowości tak, by spełnić wymagania stawiane nam przez Unię Europejską — był to jeden z warunków związany z przystąpieniem w szeregi Unii w 2004 roku.

W efekcie już w 2004 roku dysponowaliśmy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań bankowych na świecie, jako że nie ciągnął się za nami bagaż w postaci wielkich, skostniałych instytucji bankowych. Upraszczając całe zagadnienie do wręcz trywialnego opisu, Polska mogła sobie pozwolić na zaoranie całej bankowości i zbudowanie jej od nowa w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania.

Efekty tego możemy obserwować praktycznie każdego dnia. Na przykład w Europie, a w szczególnie w Wielkiej Brytanii popularne są usługi typu Transfer Go lub Transfer Wise, które pośredniczą w realizowaniu płatności między bankami w różnych krajach. Działa to tak, że firma ma założone rachunki we wszystkich liczących się bankach poszczególnych krajów Europy. Zleceniodawca na przykład z Wielkiej Brytanii chce zlecić przelew na rachunek odbiorcy znajdującego się we Włoszech. Standardowy przelew zająłby około 10 dni roboczych i kosztowałby kilkanaście lub kilkadziesiąt funtów (plus do tego dochodzi przewalutowanie na euro). Firmy pośredniczące udostępniają swój rachunek w tym samym brytyjskim banku, w którym ma swoje konto zleceniodawca, przelew więc realizowany jest w trakcie tego samego dnia roboczego lub na drugi dzień. Następnie po zaksięgowaniu transakcji identyczna kwota (po przewalutowaniu) przelewana jest z rachunku bankowego firmy we włoskim banku na konto odbiorcy w tym samym włoskim banku. Całość może zostać zrealizowana w trakcie 2-3 dni roboczych i przy znacznie niższej opłacie.

Jednak dla Polaków tego typu usługi nie są zbyt atrakcyjną opcją, ponieważ większość poważnych polskich banków pozwala po pierwsze założyć sobie wiele różnych kont walutowych (w złotówkach, euro, koronach, funtach itp.), a po drugie realizować bezpośrednio przelewy do banków zagranicznych bez dodatkowych opłat. Ponadto przelew taki już na drugi dzień trafia na rachunek odbiorcy. Podkreślamy — za darmo! To jest właśnie efekt nowoczesności naszego systemu bankowego uzyskanej dzięki technologiom finansowych, czyli rozwiązaniom z branży FinTech.

Popularne w Polsce FinTechy

Jednak nie oznacza to, że w Polsce w ogóle nie ma żadnych interesujących usług FinTech spoza systemów bankowych. Mamy u nas kilka ciekawych rozwiązań, które cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników w naszym kraju. Choć nie da się ukryć, że są to rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb i zastosowań. Oto kilka przykładów:

  • Revolut. To bardzo oryginalny serwis internetowy, który pozwala na prowadzenie rachunków w wielu walutach oraz dokonywanie płatności zagranicznych bez konieczności opłacania prowizji i bez niekorzystnego dla użytkownika przewalutowania. Jednak funkcjonalność tę zapewniają coraz częściej także polskie banki, które oferują konta wielowalutowe oraz karty płatnicze do kompletu.
  • Twisto. Ciekawe rozwiązanie, które dostępne jest dla osób korzystających z usług ING. Twisto to wprawdzie niezależna firma, ale w ramach partnerstwa z ING oferuje użytkownikom elastyczną w użyciu kartę wielowalutową (wirtualną lub tradycyjną), odraczanie płatności oraz dostęp do kantoru online.
  • N26. Bank wirtualny działający w euro i oferujący wirtualne karty płatnicze. Bank dostępny jest wyłącznie w wersji online, nie ma oddziałów fizycznych.
  • Monese. Oferta dla osób bez stałego adresu zamieszkania, skierowana głównie do imigrantów. Pozwala na otwarcie rachunku w euro, funtach oraz złotówkach, jak również otrzymanie karty płatniczej do tego rachunku.
  • Curve. Bardzo ciekawe i wygodne w użyciu rozwiązanie, które pozwala zintegrować w jedną całość wszystkie posiadane rachunki osobiste w różnych bankach. W efekcie powstaje jedno konto wirtualne z jedną wirtualną kartą płatniczą.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama