Żyjemy obecnie w epoce największego i najszybszego rozwoju technologicznego w dziejach ludzkości. Jeśli wydaje Ci się to przesadzonym stwierdzeniem, to sięgnij do zasobów swojej wiedzy historycznej i spróbuj uzmysłowić sobie, jak wyglądał świat jeszcze 100 lat temu, około 1920 roku. A potem zastanów się, czy kiedykolwiek wcześniej ludzkość zaliczyła tak gigantyczny skok technologiczny, jaki miał miejsce w XX wieku? Otóż nie.
Zatem proponujemy, byś na chwilę przestał grać w gry wideo lub automaty do gier, gdzie każdy może otrzymać hojny bonus, jak na przykład darmowe spiny dla nowych graczy, odłożył telefon i przeczytał nasz dzisiejszy artykuł - bo naprawdę warto!
Wybór 8 najważniejszych technologii XX wieku był naprawdę trudny
Wybraliśmy dziś dla Ciebie osiem technologii, które w XX wieku dosłownie zmieniły świat. Co więcej, w tym stuleciu nastąpiło tyle różnych przełomów, że po prostu dla wszystkiego nie starczyło miejsca. Musieliśmy na przykład pominąć zupełnie:
⦁ loty w Kosmos,⦁ nowoczesną medycynę (z choćby antybiotykami na czele),⦁ osiągnięcia fizyków, jak choćby odkrycie promieniowania przez Marię Skłodowską - Curie,⦁ paliwa uzyskiwane z ropy naftowej,⦁ telewizję,⦁ i wiele innych aspektów. Ale jesteśmy zdania, że wybrane przez nas 8 propozycji naprawdę zasługuje na wyróżnienie!
Ale zanim przejdziemy do ich opisywania, chcemy wyraźnie podkreślić jedną niezwykle ważną rzecz. Otóż nie każda z opisywanych technologii powstała w XX wieku, czyli dokładnie w latach od 1900 do 1999 - niektóre z nich zostały wynalezione nieco wcześniej, na przykład w drugiej połowie XIX wieku. Ale zdecydowaliśmy się je uwzględnić z tego powodu, że to właśnie w XX wieku zyskały na popularności i znalazły swoje pełne zastosowanie. Kolejność w artykule nie ma znaczenia, jest w pełni losowa. Dlatego na przykład na pierwszym miejscu znajduje się Internet, a dopiero na samym końcu komputer - choć logika wskazywałaby raczej na kolejność odwrotną!
InternetBez cienia przesady możemy powiedzieć, że Internet stanowi największą rewolucję technologiczną XX wieku. Wystarczy tylko sobie spróbować wyobrazić jak wyglądał świat bez niego. Teraz dzięki Internetowi mamy dosłownie wszystko w zasięgu ręki. Informacje, wiedzę, transmisje sportowe i telewizyjne, filmy, seriale, rozrywkę, kontaktowanie się ze znajomymi, gry, zakupy.. po prostu wszystko. Praktycznie rzecz biorąc codzienność każdego mieszkańca krajów rozwiniętych lub rozwijających się jest w dużym stopniu oparta właśnie o Internet. Oczywiście ma to też swoje poważne wady, ale zalety Internetu są niepodważalne.
RadioPierwszym prawdziwym publicznym medium komunikacyjnym o zasięgu większym, niż lokalny, wynalezionym przez człowieka było radio. Oczywiście niektórzy będą tutaj podawali telegraf (i tezę tę da się obronić), jednak bez wątpienia to właśnie radio okazało się być prawdziwym przełomem. Nie dość, że przez kolejne 90 lat było powszechnie stosowanym medium komunikacyjnym (a do dziś w wielu zastosowaniach jest po prostu jedyną sensowną opcją), to jeszcze pozwalało tysiącom, a nawet setkom tysięcy ludzi na odbieranie audycji po prostu w domach - co wcześniej wydawało się być po prostu niemożliwe i nierealne.
SamolotPrawdą jest, że samochód błyskawicznie wyparł konie jako środek transportu i okazał się być pod tym względem na tyle doskonały, że do dziś nie możemy się bez niego obejść. Ale jednak ograniczeniem dla samochodu są dystans, rzeźba terenu, woda i warunki klimatyczne. Jednak wynalazek braci Wright uniezależnił podróże od tego, co na powierzchni Ziemi, bo przeniósł je w niebo. Tak, mowa o samolocie. To jedyny środek transportu, który pozwala ludziom dostać się z kontynentu na kontynent i to w czasie nieprzekraczającym kilku godzin. Popularne wcześniej statki pasażerskie na to samo zadanie potrzebowały nawet kilku tygodni lub miesięcy.
Prąd elektrycznyDzisiaj energia elektryczna w gniazdku to coś wręcz oczywistego. Ale jeszcze na początku XX wieku znana była jedynie wąskiej grupie ludzi i to głównie jako sposób oświetlania miejskich ulic. Do mieszkań trafiła wiele lat później, ale z miejsca stała się podstawowym wręcz źródłem energii napędzającym w zasadzie cały rynek konsumencki.
SamochódO samochodzie wspomnieliśmy już powyżej. Jeszcze w XIX wieku podstawowymi środkami transportu były konie - wolne i oferujące zasięg maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów. Alternatywą były pociągi - trochę szybsze i pozwalające podróżować na długie dystanse, ale ograniczone dostępnością torów, dworców oraz oczywiście samych połączeń kolejowych. Samochód zmienił absolutnie wszystko. Może nie od razu, bo na pierwsze w pełni użyteczne samochody należało jeszcze poczekać około dekady, ale potem wszystko potoczyło się już błyskawicznie.
Energia atomowaO ile prąd elektryczny napędzał i napędza rynek konsumencki, o tyle atomowa jest wciąż niedocenianym i okrytym złą sławą źródłem energii. Ale jest to niezwykle wydajne i praktycznie niewyczerpane źródło energii, którego istnienia nie można lekceważyć - a może się okazać, że w niedalekiej przyszłości nagle energia atomowa stanie się czymś powszechnie pożądanym.
KomputerTen wynalazek rozpoczął prawdziwy przełom. Wynalezienie maszyn liczących, które można zaprogramować było tak gigantycznym skokiem w przyszłość, że ich twórcy nawet nie byli sobie w stanie wyobrazić tego, jak zmieni się świat za niespełna 50 lat. Najpierw komputery pomogły nieco w wygraniu II wojny światowej, dzięki istotnemu wkładowi także i polskich matematyków. Potem umożliwiły wysłanie człowieka na Księżyc, a w końcu dzięki nim pojawił się Internet!
LodówkaNa pierwszy rzut oka ta pozycja zupełnie nie pasuje do tego artykułu. Niemniej jednak wystarczy się przez chwilę tylko zastanowić, aby uznać, że w zasadzie to zasługuje na jedną z czołowych miejsc rankingu najważniejszych technologii XX wieku. Co prawda, wynaleziona została w 1862 roku przez australijskiego drukarza, Jamesa Harrisona, ale jej upowszechnienie możliwe było dopiero po pojawieniu się łatwo dostępnego prądu elektrycznego w pierwszej dekadzie XX wieku. I to właśnie lodówka stała się jednym z największych przełomów technologicznych.
Po prostu od tego momentu przechowywanie żywności przestało być problemem. Jeszcze kilka lat wcześniej panie domu i zarządcy majątków musieli głowić się nad wykopywaniem oślizgłych i wilgotnych piwnic, w których panował jako - taki chłód odpowiedni do krótkiego przechowywania produktów spożywczych, zanurzeniem szczelnie zamkniętych pojemników z jedzeniem w zimnej wodzie w studniach lub zasypywania solą. Ale oczywiście te rozwiązania były skuteczne na krótką metę. Dopiero wynalazek w postaci zasilanej elektrycznie lodówki pozwolił na długie przechowywanie żywności bez groźby jej zepsucia się - to naturalnie znacząco uprościło życie większości ludzi na świecie!
Redakcja "Dziennika Związkowego" nie odpowiada za treść artykułów sponsorowanych