Zrzeszenie Literatów im. św. Jana Pawła II i Teatr Ludowy „Rzepicha” przy Związku Klubów Polskich w USA zaprosili Polonię na spotkanie patriotyczne „Pamięć i tożsamość”. W niedzielne popołudnie wspominano Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i rocznicę zbrodni katyńskiej.
Gości przywitała znana polonijna propagatorka sztuki, malarka, poetka, prezes Zrzeszenia Literatów Polskich w Chicago Alina Szymczyk, która kilka miesięcy temu świętowała swoje 70. urodziny i 50-lecie pracy twórczej. W swoim krótkim wystąpieniu nawiązała do rocznicy mordu katyńskiego, beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Ignacego Loyola i papieża Jana Pawła II. Wątek patriotyczny podtrzymał w swojej wypowiedzi ojciec Marek Janowski, SJ., opiekun poetów, teatru i nauczycieli: „Te trzy osoby, które nam dzisiaj towarzyszą, to są patrioci, którzy kochali swoją ojczyznę. Ich trzech łączy wiara. Dziękuję bardzo, że o nich pamiętacie. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie to będzie dla nas taki dobry czas”.
Głos zabrała także nowo wybrana prezes ZKP pani Łucja Mirowska-Kopeć, chwaląc organizatorów za ich profesjonalizm i patriotyzm.
Część artystyczną tego wyjątkowego spotkania rozpoczęła Alicja Szymczyk kilkoma wierszami na temat zbrodni katyńskiej, autorstwa Wojciecha Seweryna. Znany chicagowskiej społeczności poeta i rzeźbiarz zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Ten punkt wieczoru zatytułowany Golgota Wschodu był także nawiązaniem do następnej części, w której wspominano papieża Jana Pawła II. To właśnie On jest twórcą pojęcia „Golgoty Wschodu”. Ojciec Święty, jak wielokrotnie podkreślał w swoich dziełach, doświadczył, podobnie jak jego rodacy, dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego. Poeci Zrzeszenia Literatów: Jan Żółtek, Maria Purymska i Ewa Belicki recytowali wiersze własnego autorstwa na temat wielkiego Polaka i patrioty. Poezja pochodziła z dwóch tomików antologii twórców chicagowskich: „Drogi do Wolności” i „W hołdzie Wielkiemu Polakowi Świętemu Janowi Pawłowi II”. Po tak uroczystym wprowadzeniu w klimat patriotyzmu i wiary nie mogło zabraknąć wspomnienia o beatyfikowanym kilka tygodni temu kardynale Stefanie Wyszyńskim. To właśnie jego uważa się za męża opatrznościowego Karola Wojtyły, któremu utorował drogę na Tron Piotrowy. Sylwetkę kardynała przybliżył w kilkuminutowym odczycie Jan Żółtek.
To ponad godzinne spotkanie Teatr Ludowy „Rzepicha” przy akompaniamencie kapeli okrasił pieśniami: „Płynie Wisła płynie”, „Jak długo na Wawelu” i wieloma innymi. Na zakończenie programu zaprezentowali wiązankę pieśni patriotycznych. Wieczór upłynął w miłej atmosferze i duchu patriotyzmu. Był manifestacją naszej wspólnoty lokalnej i tożsamości narodowej.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka