Przedmiotem zebrania były sprawy administracyjne i organizacyjne. Ważnym gościem był Frank Spula – prezes krajowego KPA. Nowo wybrani prezesi organizacji należących do kongresu zaprezentowali swoje programy. Przedstawiono ciekawe oferty dla uczniów i studentów. Członkowie organizacji zdecydowali się wstąpić na drogę prawną po publikacji szkalującej Polaków.
Członkowie stanowego wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej spotkali się 27 września na zebraniu, które odbyło się w parafialnym Centrum Hayesa, w kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago.
Podczas zebrania zostały poruszone ważne sprawy dotyczące organizacji, dorocznych wydarzeń oraz wizerunku Polski i Polaków.
Prezes Mirosław Niedziński zapoznał zebranych z protokołem zebrania z 23 sierpnia.
Wakującą funkcję sekretarza (Recording Secretary) po rezygnacji dr Jana Plachta otrzymała Mariola Urbanek.
Przedstawiono skład nowej administracji KPA-IL.
Raport finansowy przedstawił skarbnik Roman Korczak.
O przebiegu przygotowań do 51. Bankietu Dziedzictwa – dorocznego wydarzenia organizowanego przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej opowiedziała Bożenna Haszlakiewicz.
Przygotowywany bankiet odbędzie się 24 października bieżącego roku.
Bożenna Haszlakiewicz przedstawiła wybitnych Polaków, znanych w środowiskach polskim i amerykańskim, którzy otrzymają prestiżową Nagrodą Polsko-Amerykańskiego Dziedzictwa.
Gościem na zebraniu Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału stanu Illinois był Frank Spula – prezes krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Prezes Spula pogratulował uczestnikom zebrania, którzy po 18 miesiącach spotkań wirtualnych organizowanych przez wydział stanowy KPA w licznym gronie spotkali się osobiście.
Widoczna frekwencja jak i zaangażowanie uczestników były jego zdaniem dobrymi sygnałami dla całego kongresu.
Prezes Frank Spula podziękował za to, że wydział na stan Illinois jest jednym z najprężniej działających wydziałów lokalnych.
Mówiąc o rozumieniu zaangażowania, podał kilka przykładów: poparcie dla priorytetów legislacyjnych, udział w zbiórkach pieniędzy, donacje na kampanie, a jeśli to byłoby zbyt dużym wyzwaniem pomoc i udział w kampanii na wszystkich poziomach.
Prezes Frank Spula podkreślił, że KPA na poziomie krajowym przez cały czas intensywnie pracuje; angażując się, między innymi, w sprawy koalicji państw z regionu Europy Środkowo Wschodniej, każdego tygodnia spotykając się w Waszyngtonie z przedstawicielami na przykład społeczności białoruskiej, ukraińskiej, dyskutując nad tym, jak przedstawić Amerykanom hierarchię wartości, jakimi się kierujemy.
W nawiązaniu do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych prezes Spula zapewnił o stale nawiązywanej współpracy, aczkolwiek nie nadszedł jeszcze czas, aby o jej rezultatach mówić publicznie.
Zaakcentował, że w określonych sytuacjach, w problematycznych kwestiach należałoby się odwoływać do rozwiązań dyplomatycznych niż śmiało występować, np. organizując protest.
Mówił o nominacji Marka Brzezinskiego na ambasadora prezydenta Joe Bidena w Polsce i poparciu dla ustawy H.R.82 uchylającej zmniejszenie świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych dla osób otrzymujących inne świadczenia, czy współpracy z Polską w sprawie Białorusi.
Przypomniał o prawie i obowiązku głosowania, poprzez które dana grupa etniczna zyskuje na znaczeniu.
Prezes Frank Spula cieszył się, że coraz więcej młodych Polaków zdobywa wykształcenie i ma nadzieję, że młodzi będą wstępować do kongresu i zajmować miejsca w amerykańskiej administracji na wszelkich szczeblach.
Po wystąpieniu był gotowy do odpowiedzi na wszelkie pytania.
Niestety, te dotyczące, np. Nord Stream 2 z powodu zmiany ekipy rządzącej w Niemczech pozostały bez odpowiedzi.
Bozena Nowicka McLees – Dyrektor Interdyscyplinarnego Programu Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyoli mówiła o osiągnięciach wydziału i zachęcała do wzięcia udziału w polskim programie studiów.
Program Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyoli powstał w roku 2007.
Pierwszy semestr tego programu rozpoczął się wiosną 2008 roku i były to dwa kursy językowe i dwa kursy z literatury polskiej w tłumaczeniu.
Wtedy Bozena Nowicka McLees uczyła razem z profesorem Kujawińskim.
Grupa studentów była dość liczna i składała petycję, bo chciała, żeby ten program powstał.
Po 16 latach istnienia programu studenci, którzy wybrali ten kierunek wezmą siedem kursów polskich, w tym język, literatura polska w tłumaczeniu, polski film, nauki polityczne mówiące o Polsce i przynależności Polski do Unii Europejskiej.
Co semestr na kursach jest około 300 studentów, ponieważ obecnie oferowanych jest od 16 do 18 kursów.
Większość studentów nie jest polskiego pochodzenia, reprezentują wszystkie grupy etniczne, narodowościowe, religijne i są wspaniałymi ambasadorami Polski.
Pomimo, że nauki humanistyczne przeżywają obecnie kryzys, program przyciąga studentów z całych Stanów Zjednoczonych: z Północnej Dakoty, Nevady, z Kalifornii, Arizony, tam gdzie polskiego nie ma na uniwersytetach.
Zaprezentowali się nowo wybrani prezesi polonijnych organizacji: dr Łucja Mirowska-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich w USA i Stanisław Sarna – prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce.
Prezesi zapewni o woli kontynuacji ścisłej współpracy z KPA-IL, kultywowaniu polskich tradycji i wartości wiary katolickiej.
Alina Mikołajczyk, Katarzyna Sowacki i Łukasz Dudka w imieniu Polsko-Amerykańskiej Rady Młodzieży (Polish American Youth Council) i Dziennika Związkowego zaprosili uczniów starszych klas szkół polonijnych do udziału w konferencji Next; Talks for the Future Generation 2021, która odbędzie się 30 października w Centrum Kopernikowskim (Copernicus Center).
Podczas konferencji wystąpi ośmiu mówców, polskiego pochodzenia reprezentujących różne dziedziny życia, którzy opowiedzą o odniesionych sukcesach.
Przykłady sukcesów mają być bodźcem i wzorem dla młodych do wytyczania sobie coraz ambitniejszych planów i celów.
Tegoroczną konferencję Next objęli patronatem: Konsulat Generalny RP w Chicago, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Fundacja Kopernikowska i uniwesytet Loyola (Loyola University Chicago, Polish Studies Program).
Podczas zebrania została zaaprobowana decyzja o podjęciu kroków prawnych przeciwko gazecie Chicago Sun Times, której dziennikarz Neil Steinberg napisał szkalujący Polaków artykuł.
Podsumowując Mirosław Niedziński – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois z wyraźną satysfakcją mówił o wizycie podczas zebrania Franka Spuli – prezesa krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej:
– Zaprosiłem prezesa Franka Spulę, żeby powiedział, co się dzieje w Kongresie Krajowym, jakie mamy inicjatywy, kontakty z rządem amerykańskim, w związku ze zmianą rządu. Dlatego poprosiłem prezesa, aby przedstawił, co robimy. Często muszą to być dyskretne rozmowy.
Prezes Niedziński widzi wiele sukcesów, które odnosi organizacja, i tych wynikających ze współpracy z organizacjami, jak i z młodymi ludźmi:
– Mamy doskonałą współpracę z organizacjami bratnimi. Moją wizją było i nadal jest powiększenie liczebnie organizacji, reprezentowanej przez młodą, wykształconą Polonię. Kongres Polonii Amerykańskiej jest bardzo użyteczną organizacją, szczególnie wtedy, gdy jest nadzieja na przystępowanie do Kongresu młodych, dobrze wykształconych osób, których w naszym środowisku jest coraz więcej i z posiadanymi kwalifikacjami mogą starać się o urzędy – opowiadał prezes Mirosław Niedziński
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka