W Kościele katolickim w USA już od 30 lat obchodzony jest ogólnokrajowy Tydzień Imigracji. Jest to edukacyjna inicjatywa Kościoła podejmowana w kongregacjach i szkołach parafialnych. Ma ona na celu prezentację tematyki i problemów imigracyjnych, z jakimi boryka się kraj. W tym roku w ramach obchodów po raz pierwszy została odprawiona msza święta w języku polskim z inicjatywy Sekcji Polskiej Diecezjalnego Duszpasterstwa „Imigranci Imigrantom”.
W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Tygodnia Migracyjnego od 20-26 września kościoły należące do Archidiecezji Chicago i jej Duszpasterstwo Imigracyjne organizują wiele wydarzeń wśród społeczności katolickiej. Kardynał Blase J. Cupich, nawiązując do obchodów, powiedział: – Papież w encyklice Fratelli Tutti podkreślił, że nie powinniśmy już myśleć w kategoriach „oni”, ale tylko jako „my”. Jak podkreślił, uniwersalność naszego kościoła wzywa nas do pielęgnowania i celebrowania wspólnoty i różnorodności oraz bycia braćmi dla tych, którzy szukają bezpiecznych przystani przed klęskami, żywiołami, głodem.
Od wielu lat w bazylice katedralnej w Chicago podczas Tygodnia Imigracyjnego odprawiano msze święte w intencji wszystkich imigrantów. W tym roku po raz pierwszy z inicjatywy Sekcji Polskiej Diecezjalnego Duszpasterstwa „Imigranci Imigrantom” w poniedziałek wieczorem 19 września w kościele św. Konstancji nabożeństwo było poprowadzone w języku polskim. Uroczystą mszę świętą, na którą zaproszono chicagowską Polonię, koncelebrowali: ks. Marek Smółka, koordynator do spraw polonijnych Archidiecezji Chicagowskiej, ojciec Roman Deyna, ks. Franciszek Florczyk i ks. Robert Łojek.
Poniedziałkową homilię wygłosił brat Ayub Mwenda. Ten franciszkanin z Kenii pełne studia teologiczne odbył w Krakowie i doskonale mówi po polsku. Dzieląc się swoimi emigracyjnymi spostrzeżeniami, powiedział: – Jestem już poza krajem 17 lat, więc tak jak wy jestem emigrantem. Decyzja wyjazdu do Polski nie była łatwa. Wielu mi odradzało z różnych powodów. A to, że zimno, daleko, Polacy to rasiści. Nic z tego się nie sprawdziło. Moje pięć lat pobytu na studiach w Polsce to był najpiękniejszy okres w moim życiu. Mam nadzieję, że wy także nie żałujecie swoich decyzji o wyjeździe z rodzinnego kraju.
Na zakończenie mszy głos zabrała Małgorzata Tys, jedna z koordynatorek Sekcji Polskiej Diecezjalnego Duszpasterstwa „Imigranci Imigrantom”. Dziękując wszystkim za udział w nabożeństwie, wspominała o szerokim zakresie działalności organizacji, która nie tylko ogranicza się do niesienia pomocy emigrantom. Przed rozejściem się do domów wierni mieli możliwość porozmawiania z bratem Ayub, który chętnie też pozował do pamiątkowych zdjęć.
Do najbliższej niedzieli 26 września w różnych miejscach na terenie metropolii chicagowskiej można wziąć udział w ciekawych imprezach o tematyce imigracyjnej.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka