Jesteśmy od pewnego czasu na etapie dość poważnych zmian nie tylko obejmujących indywidualne życie każdego z nas, ale w zasadzie dotyczących gospodarki w większości rozwiniętych cywilizacyjnie krajów świata. Mamy tutaj na myśli sytuację związaną z wybuchem pandemii koronawirusa i choroby COVID-19, która znacząco zakłóciła naszą codzienną rutynę. Jednym z najważniejszych czynników, jakie odczuliśmy na płaszczyźnie zawodowej, to zmiana charakteru wykonywania naszej codziennej pracy z tradycyjnej na zdalną. Oczywiście przypadek ten dotyczy jedynie te osoby, które mogą w jakikolwiek sposób przenieść wykonywanie codziennych obowiązków do formy zdalnej, realizowanej prawe zawsze poprzez komputer oraz Internet. Rzeczą oczywistą jest przecież to, że istnieją specjalności i całe branże, w których nie sposób pracować zdalnie — te zatem branże zazwyczaj wskutek pandemii stoją na krawędzi upadłości lub po prostu zbankrutowały.
Dziś zajmiemy się konkretnie pracą zdalną. Omówimy sobie najpierw jej zalety, potem wady, a na koniec zaproponujemy Ci kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować równowagę między pracą a normalnym życiem!
Praca zdalna i jej największe zalety
OK, wiemy, na czym polega praca zdalna, spora część z nas na pewno ją także wykonuje. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie są największe zalety pracy zdalnej? Jeśli nie, to na początek je zaprezentujemy, oczywiście w dużym skrócie i uproszczeniu.
Bez wątpienia największą zaletą pracy zdalnej jest to, że wykonujemy ją w domu. To oznacza, że nie musimy jeździć codziennie do biura, czyli wstawać skoro świt, ubierać się elegancko, szykować sobie drugiego śniadania lub lunchu, następnie wychodzić z domu niezależnie od tego, czy leje, wieje, jest upał, czy trzaskający mróz, wsiadać do samochodu lub też czekać na autobus, czy metro, spędzać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w tłumie współpasażerów lub w miejskich korkach, a następnie wchodzić do biura, wysłuchiwać tych samych nudnych plotek i dowcipów, popijać lurowatą kawę... Zamiast tego po prostu budzimy się co najmniej godzinę później, przygotowujemy sobie śniadanie i naszą własną, pyszną kawę, a następnie o określonej godzinie (albo o dowolnej, jeśli mamy wolny zawód) zasiadamy przy naszym własny biurku, w naszym ulubionym fotelu i przed naszym własnym komputerem, przy otwartym oknie, albo nawet na nasłonecznionym tarasie i zabieramy się do pracy. Gdy skończymy pracować, nie musimy wracać do domu — bo już w nim jesteśmy!
W efekcie oszczędzamy czas i pieniądze. W ujęciu miesięcznym naprawdę sporo czasu i pieniędzy, które musielibyśmy wydać na paliwo lub bilety, jedzenie, pranie, ubranie, zakupy... To wielka zaleta. Poza tym możemy skupić się wyłącznie na pracy, a nie na wysłuchiwaniu plotek, czy też oganianiu się od gadatliwych współpracowników przeszkadzających nam co chwilę. W efekcie mamy o wiele wyższą wydajność.
Wady pracy zdalnej
Oczywiście w wielu wypadkach rzeczywistość nie jest tak różowa, jak to opisaliśmy powyżej. Po pierwsze, żeby komfortowo pracować w domu, musisz mieć do tego warunki, czyli na przykład osobny pokój przeznaczony na biuro. Ponadto konieczne do tego celu jest zapewnienie sobie możliwości do koncentracji i skupienia — czyli ryczący za ścianą telewizor albo biegające po domu dzieci wrzeszczące na cały głos i goniące się z psem zdecydowanie tego warunku nie spełniają.
Drugim czynnikiem jest sprzęt, jakim dysponujesz, czyli biurko, wygodny fotel i komputer. Praca przy stole kuchennym na twardym taborecie nie ma nic wspólnego z komfortem. Tak samo, jeśli Twój komputer to stare urządzenie o niskiej wydajności, to praca na nim może okazać się istnym koszmarem, jeśli każda, nawet najprostsza operacja będzie wiązać się z długim czasem oczekiwania. Zwróć bowiem uwagę, że sprzęt, który pozwala Ci na komfortowe granie w proste gry przeglądarkowe, jak na przykład hazardowe oferowane przez GG Bet online albo popularnego Pasjansa lub Sapera, wcale nie musi sprawdzać się tak samo dobrze podczas przetwarzania liczącego kilkaset stron dokumentu w Wordzie lub rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych w Excelu — nie mówiąc już o poważniejszych zastosowaniach.
Ponadto pracując w domu, pozbawiasz się kontaktu z innymi osobami. Wszelkie więzi na płaszczyźnie towarzyskiej zostają zamrożone lub wręcz zerwane, a Ty i inni członkowie Twojego zespołu stajecie się po prostu trybikami w maszynie. Nie każdemu takie poczucie odpowiada!
Trzecia, największa chyba wada, to problem z oddzieleniem pracy od życia prywatnego. Będąc w domu, jesteś teoretycznie także w pracy. Trudno więc odgonić od siebie pokusę nadrobienia zaległości po południu, wieczorem, w wolnej chwili, nocą... W efekcie więc może się okazać, że zamiast pracować przepisowe 7, czy 8 godzin, tak naprawdę pracujesz 12 lub 14 godzin na dobę za tę samą stawkę.
Jak zachować równowagę?
Jeśli opisane powyżej wady dostrzegasz także u siebie, to mamy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek. Po pierwsze, koniecznie zorganizuj sobie miejsce pracy, nawet jeśli będziesz musiał dokonać sporego przemeblowania. To w końcu Twoja praca! Po drugie, upewnij się, że będziesz mieć bezwzględny spokój — niech dziećmi zajmie się ktoś inny, nakaż domownikom ściszenie telewizora itp., a jeśli to niemożliwe — zakup słuchawki lub stopery do uszu. Po trzecie — określ sobie godziny pracy i nie włączaj komputera poza nimi. Nawet po to, by „tylko sprawdzić pocztę”. To też jest część Twojej pracy. Pamiętaj — praca to jedno, a życie osobiste to drugie. Nie łącz jednego z drugim, pracując w domu!
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com