sobota, 12 października 2024 19:21

Tokio/siatkówka plażowa - Fijałek i Bryl awansowali do 1/8 finału. Porażka Kantora i Łosiaka

Siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek i Michał Bryl pokonali Chilijczyków Marco i Estebana Grimaltów 21:17, 21:18 i awansowali do 1/8 finału turnieju olimpijskiego w Tokio. Polska para ma jeszcze jeden mecz grupowy - w piątek z Brazylijczykami Evandro Oliveirą i Bruno Schmidtem. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przegrali z niemiecką parą Juliusem Tholem i Clemensem Wicklerem 20:22, 16:21 i o tym, czy awansują do 1/8 finału zadecyduje ostatnie spotkanie - w piątek z Włochami.

Fijałek i Bryl ani razu nie byli zagrożeni. W obu setach byli wyraźnie lepsi i od początku wypracowywali sobie przewagę 2-3 punktów.

W pierwszym spotkaniu doświadczony Fijałek i osiem lat młodszy debiutant na igrzyskach Bryl pokonali w grupie E Marokańczyków Mohameda Abichę i Zouheira Elgraouiego 2:0.

Fijałek długo występował w parze z Mariuszem Prudlem i to właśnie z nim dziewięć lat temu w Londynie zajął piąte miejsce. Ich drogi rozeszły się po olimpijskiej rywalizacji w Rio de Janeiro.

Kantor i Łosiak w 2018 roku byli liderami światowego rankingu. W kolejnych latach wielokrotnie na drodze stawały im kontuzje. Sytuacji nie ułatwiła im także spowodowana pandemią COVID-19 roczna przerwa w startach w imprezach World Tour, podczas których można było zdobyć punkty do olimpijskiego rankingu. W związku z tym wszystkim praktycznie do ostatniej chwili walczyli o przepustkę na igrzyska w Tokio.

W pierwszym meczu pokonali Japończyków Yusuke Ishijimę i Katsuhiro Shiratoriego 2:0. Teraz czeka ich pojedynek z Włochami Paolo Nicolai i Daniele Lupo, którzy na koncie mają dwa zwycięstwa i są już pewni gry w kolejnej fazie.