Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 22:01
Reklama KD Market

Pożegnanie Papieża

W Chicago pożegnanie Papieża Jana Pawła II rozpo częło się dziś we wczesnych godzinach porannych. Pogrzeb Ojca świętego, zaczynający się o godz. 10 rano czasu włoskiego, a 3 nad ranem czasu chicagowskiego, transmitowany był z Rzymu przez lokalne amerykańskie stacje telewizyjne.


Co najmniej dwie parafie, Pięciu Braci Męczenników w południowo-zachodniej dzielnicy Chicago i św. Konstancji w północno-zachodniej dzielnicy - w których dominują wierni polskiego pochodzenia - udostępniły transmisję na żywo na wielkich ekranach.

Ks. Gerald Grupczynski, proboszcz parafii Pięciu Braci Męczenników wyraził przekonanie 4 bm. (w rozmowie z gazetą Chicago Tribune), że oglądanie 3-godzinnych uroczystości pogrzebowych na żywo, na bieżąco, przyniesie ulgę jego parafianom w procesie przeżywania żałoby.

Dźwiękową transmisję z pogrzebu przeprowadziła rozgłośnia WPNA 1490 AM.
Społeczność polonijna w metropolii chicagowskiej pogrążyła się w bolesnym smutku po stracie najwspanialszego Polaka i największego obrońcy narodu znad Wisły. Dziś (w piątek 8 kwietnia) wiele polskich biznesów i instytucji nie pracuje na znak żałoby.

Pogrzeb Ojca świętego jest niezwykłym wydarzeniem w dziejach ludzkości. Fakt ten uświadamiają między innymi tłumy paraliżujące Rzym, które przybyły pożegnać Jana Pawła II nazywanego też Wielkim dla podkreślenia nadzwyczajnej roli, jaką odegrał w historii świata i to nie tylko tej najnowszej.
Z uwagi na 7-godzinną różnicę w czasie Archidiecezja chicagowska nagrała uroczystości, a następnie rozpowszechniła nagrania w kościołach i szkołach katolickich. Dziś (piątek 8 kwietnia) dwie stacje telewizyjne pokażą wieczorem retransmisję z pogrzebu Papieża: WTTW-kanał 11 o godz. 9 i C-SPAN o godz. 8.

Na mocy proklamacji gubernatora Roda Blagojevicha dzień dzisiejszy (piątek 8 kwietnia) jest oficjalnym Dniem żałoby po Papieżu Janie Pawle II. Również burmistrz Chicago Richard Daley wydał okolicznościową proklamację. Kongresman Rahm Emanuel, demokrata reprezentujący chicagowski 5 okręg wyborczy - w którym mieszka wielu Polaków - wydał specjalne oświadczenie w związku ze śmiercią Papieża. (Przekłady tych dokumentów znajdują się w dzisiejszym numerze w cz. I).

Gubernator Blagojevich zaapelował do katolików i niekatolików o wspólne oddanie hołdu pamięci Ojca świętego, który - według słów gubernatora - był jednym z najbardziej umiłowanych ludzi na świecie i który zalicza się do grona papieży o największych osiągnięciach w historii świata.

Na mocy zarządzenia gubernatora flagi we wszystkich siedzibach władz stanowych w całym stanie Illinois są od tygodnia spuszczone do połowy masztu.

Illinois reprezentowane jest w Watykanie na uroczystościach pogrzebowych przez demokratycznego senatora Richarda Durbina, wysokiego rangą członka Senatu Stanów Zjednoczonych. Drugi przedstawiciel Illinois, republikański kongresman z Yorkville, Dennis Hastert, który jest marszałkiem Izby Reprezentantów USA i miał przewodzić delegacji izbowej, nie pojechał do Rzymu, ponieważ znalazł się w szpitalu na operacji kamieni nerkowych.
Najdłużej pozostanie w Watykanie chicagowski kardynał Francis George, który z racji sprawowanego stanowiska ma obowiązek wzięcia udziału w konklawe zaplanowanym na 18 kwietnia.

Kardynał George nie ma wątpliwości (jak stwierdził w rozmowie z gazetą Chicago Sun-Times w Watykanie), że papież Jan Paweł II powinien być jak najszybciej beatyfikowany i kanonizowany.
W uzasadnieniu kard. George wspomina wizyty u Papieża i swoje nieodparte wrażenie, że Jan Paweł II nieustannie modlił się, żył w jedności z Bogiem i był z Nim w ciągłym kontakcie.

Pożeganie Ojca świętego trwać będzie przez cały weekend. Modły oraz Msze święte i procesje towarzyszyć będą Papieżowi w ostatniej drodze - tak jak sobie tego życzył w swoim testamencie.
Alicja Otap

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama