Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 22:41

Były szef FDA ostrzega przed dużymi ogniskami zakażeń wariantem Delta

Były szef federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dr Scott Gottlieb ostrzega przed pojawieniem się w Stanach Zjednoczonych bardzo dużych ognisk zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Jego zdaniem wystąpią one zwłaszcza na obszarach o niskich wskaźnikach szczepień.

Gottlieb w niedzielę w programie telewizji CBS News "Face the Nation" stwierdził, że częstotliwość występowania wariantu Delta będzie miała charakter „hiperregionalny, z pewnymi obszarami w kraju z bardzo dużymi ogniskami".

Za najbardziej narażone uznał tereny z niskimi wskaźnikami szczepień i niskimi wskaźnikami odporności nabytymi po wcześniejszych infekcjach.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zwłaszcza wiele południowych stanów ma wskaźniki szczepień pozostające w tyle za średnią krajową.

"Myślę, że gubernatorzy muszą myśleć o tym, jak przygotować zasoby opieki zdrowotnej na obszarach kraju wciąż bardzo podatnych (na zakażenie)" – ocenił były szef FDA.

Jak wynika z statystyk CDC, przeciwko Covid-19 zaszczepiło się 46,1 proc. całej populacji USA. Jednocześnie Alabama, Arkansas, Luizjana, Missisipi i Wyoming należą do stanów o najniższych wskaźnikach szczepień. Mniej niż 35 proc. ich populacji jest w pełni zaszczepione.

Gubernator Arkansas Asa Hutchinson, gdzie tylko 33,9 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, zachęca mieszkańców do zaszczepienia się i przygotowuje plany awaryjne na wypadek potencjalnego wybuchu epidemii. Liczba hospitalizacji wzrosła tam o 30 proc.

"Wariant Delta jest dla nas wielkim zmartwieniem. Widzimy, że ma on wpływ na wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji" - wyjaśnił Hutchinson w CBS.

Wysoką niechęć do szczepionek przypisał teoriom spiskowym. Odniósł się m.in. do przerwy w szczepieniach preparatami firmy Johnson & Johnson, a także do osób, które z natury nie wierzą w zagrożenie wirusem.

Wariant Delta, po raz pierwszy odkryty w Indiach, został w Ameryce wykryty już w 49 stanach i Waszyngtonie. Jest najłatwiej przenoszony i może wywołać poważniejsze choroby niż inne warianty koronawirusa.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama