niedziela, 13 października 2024 17:21

MŚ w hokeju - Kanada mistrzem świata. Brązowy medal dla Amerykanów

Kanadyjczycy pokonali w Rydze Finów 3:2 po dogrywce (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0) w finale mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Ekipa spod znaku klonowego liścia tym samym zrewanżowała się Suomi za finałową porażkę w poprzedniej edycji.

Kanadyjczycy na początku turnieju grali kiepsko. W fazie grupowej zanotowali trzy zwycięstwa i cztery porażki. Przegrali m.in. z Finami po rzutach karnych 2:3. W fazie pucharowej prezentowali się już znacznie lepiej. W ćwierćfinale pokonali Rosję po dogrywce 2:1, a w półfinale USA 4:2.

Finał lepiej zaczęli Finowie. W dziewiątej minucie prowadzenie dał im Mikael Ruohomaa. Kanada wyrównała dopiero w drugiej tercji za sprawą Maxa Comtoisa.

W trzeciej tercji znów najpierw z gola cieszyli się Finowie, a na listę strzelców wpisał się Petteri Lindbohm. W 53. minucie wyrównał jednak Adam Henrique i potrzebna była dogrywka. Trwała niespełna siedem minut. Autorem złotego gola był Nick Paul.

Ekipa spod znaku klonowego liścia jest najbardziej utytułowaną. Złoty medal MŚ wywalczyła po raz 27. Na koncie ma też 15 srebrnych i dziewięć brązowych krążków.

Poprzednio dwa razy z rzędu w finale MŚ mierzyły się te same ekipy w latach 2008-09. Wówczas Rosja dwukrotnie pokonała Kanadę.

W składzie Kanady znalazło się tylko dwóch hokeistów, którzy grali na poprzednich MŚ. Finowie mieli ośmiu. Z powodu później niż zwykle rozpoczętej w NHL fazy play off wszystkie reprezentacje musiały sobie radzić bez gwiazd.

Wcześniej w niedzielę, w meczu o trzecie miejsce Amerykanie pokonali Niemców 6:1.

Po pierwszej tercji Amerykanie prowadzili 1:0. Już w szóstej minucie na listę strzelców wpisał się Christian Wolanin. Kluczowa dla losów spotkania okazała się druga część gry, a konkretnie sześć jej minut, w trakcie których ekipa USA zdobyła aż cztery bramki. Z goli kolejno cieszyli się: Conor Garland, Jack Drury, Jason Robertson, Trevor Moore.

Niemców stać było jedynie na honorowe trafienie Dominika Bittnera w 50. minucie. Chwilę później wynik ustalił Ryan Donato.

Amerykanie podczas mistrzostw doznali dwóch porażek - obu z finalistami. Finlandii 1:2 ulegli na otwarcie fazy grupowej, a Kanadzie 2:4 w półfinale.

To 20. medal mistrzostw świata zdobyty przez hokeistów USA. Na koncie mają dwa złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. Jednak wyżej niż na trzecim miejscu po raz ostatni udało im się zakończyć MŚ w 1960 roku, kiedy byli najlepsi.

Niemcy mają w dorobku po dwa srebrne i brązowe krążki. Ostatni raz na podium stali w 1953 roku.