Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 19:55

25 lat radia Na Śląskiej Fali

Polonijna audycja radiowa Na Śląskiej Fali, związana z rozgłośnią WPNA,  obchodzi w maju 25-lecie i rozszerza swoją działalność.

Związek Ślązaków powstał w czerwcową niedzielę 1992 roku, a w roku 1996 pojawiła się szansa na program radiowy. Grupa śląskich biznesmenów działających w Chicago postanowiła go sponsorować. Wybrano nazwę programu: „Na Śląskiej Fali”. Pierwsza audycja radiowa została nadana w sobotę 4 maja 1996 roku na paśmie WPNA 1490 AM. Program prowadzony był przez Jarka Maculewicza i Romana Sobańskiego w gwarze śląskiej. Od tej pory w każdą sobotę wieczorem program prowadzony jest na żywo przez członków Związku. Audycja radiowa Na Śląskiej Fali cieszy się dużą popularnością i sympatią. Jest rozpoznawalnym symbolem Związku Ślązaków, pomagając w realizowaniu celów statutowych, czyli:

– pielęgnowaniu kultury, tradycji i gwary śląskiej,

– prowadzeniu działalności społecznej i kulturalnej,

– prowadzeniu działalności charytatywnej na rzecz pomocy rodakom, a w szczególności dzieciom na Śląsku, w Polsce oraz na terenie USA.

W trakcie swojej działalności Związek zorganizował dzięki apelom w czasie audycji pomoc dla wielu instytucji, organizacji oraz osób prywatnych.

W roku 2012 po powodzi na Śląsku, radio Na Śląskiej Fali zmobilizowało słuchaczy i udało się wysłać 20 ton paczek na Śląsk z najpotrzebniejszymi rzeczami dla powodzian.

Dużą akcją był też radioton na rzecz Hospicjum Dla Dzieci Nieuleczalnie Chorych Świetlikowo w Tychach, Związek Ślązaków przekazał na pomoc dla tych dzieci 14 tys. dol. Tych akcji było w ciągu 25 Lat audycji bardzo dużo.

Przez wszystkie te lata przewinęło się bardzo wiele osób prowadzących i pamiętajmy, że byli to amatorzy wolontariusze.

Do osób najdłużej prowadzących możemy zaliczyć Romana Sobańskiego, śp. Janusza Kołatka, śp. Karola Szymiczka, Józka Więcek, Urszulę Ciszek, Halinę Szyrzynę, Jadwigę Rup, Stacha Kunacha, Renatę i Marka Niezgoda, Piotra Brzęk i wiele innych.

Działalność Związku w audycji NSF służy integracji środowiska Ślązaków oraz kultywowaniu mowy, tradycji i zwyczajów śląskich. Śląska gwara, piosenki i anegdotki cieszą się dużą popularnością wśród radiosłuchaczy wywodzących się nie tylko ze Śląska.

Pani Jadwiga Żebranowicz-Szarek napisała wiersz „Trzy lata na stacji WPNA”, a wiersz wciąż po 25 latach jest aktualny:

„To już trzy lata moi mili

odkąd Ślązacy do radia przybyli.

To ich audycji rodacy słuchają,

z niecierpliwością na nią czekają.

 Pędzimy na stację w każdą sobotę,

 ponieważ lubimy społeczną robotę.

 Celem naczelnym naszej zabawy,

 pomagać wszystkim, tym dużym i małym.

Pragniemy dotrzeć do ich domów,

zapytać o zdrowie, a także pomóc.

Puszczamy muzykę prawdziwie śląską,

krzewimy folklor, tradycje polską.

My nie robimy żadnej różnicy:

czy jesteś z Warszawy, czy ze Szczawnicy,

Wszystkim życzymy bez wyjątku,

szczęścia i zdrowia, trzeźwego rozsądku”.

Działalność Na Śląskiej Fali wyróżnia Związek Ślązaków wśród innych organizacji polonijnych. Za pośrednictwem anteny radiowej nawiązuje bezpośredni kontakt ze słuchaczami Polonii nie tylko z Chicago, ale z całych Stanów i z wielu zakątków świata oraz z rodakami ze Śląska. 

W sobotę 8 maja 2021 roku nadana była 1305 audycja, tak zamknęliśmy bardzo owocne 25 lat na antenie WPNA 1490 am, ale zaraz w niedzielę 9 maja na stacji WPNA FM 103.1 narodziła się nowa audycja Na Śląskiej Fali w niedzielne popołudnie. Oczywiście nie zamykamy sobotniej audycji, po prostu rozszerzamy naszą działalność, aby dać możliwość większej ilości słuchaczy poznania naszej kultury i muzyki. Starsza siostra „sobotnia NSF” będzie miała pieczę nad „niedzielną NSF” i mamy nadzieję, że za 25 kolejnych lat będziemy celebrować 50. i 25. urodziny.

Prowadzenie audycji Na Śląskiej Fali jest możliwe dzięki nadawanym w trakcie audycji reklamom. Związek Ślązaków składa serdeczne i gorące podziękowania wszystkim sponsorom za miłą i owocną współpracę i czekamy na więcej.

Dziękujemy wszystkim słuchaczom, że są wciąż z nami i wspomagają każdą naszą akcję. Pyrsk Ludkowie.

Tekst: Jadwiga Rup

Zdjęcia: Piotr Brzek

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama