Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 12:30
Reklama KD Market

Wadowice upamiętniły 101. urodziny św. Jana Pawła II

Wadowice, rodzinne miasto św. Jana Pawła II, uczciły przypadającą we wtorek 101. rocznicę urodzin papieża. Kulminacją obchodów była dziękczynna msza św., którą w bazylice Ofiarowania NMP odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Metropolita w homilii wskazywał na godzinę 17:17, w której miały miejsce przełomowe wydarzenia w życiu Karola Wojtyły. O tej porze urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, o tej godzinie został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i ta godzina była na zegarze, gdy na placu św. Piotra Ali Agca oddał w jego stronę strzały 13 maja 1981 r. O tej porze w 1917 r. w Fatimie objawiała się też Matka Boże.

"Sięgając po treść trzeciej tajemnicy fatimskiej zrozumiał, do czego powołuje go Pan i zrozumiał wymowę tej godziny — 17:17. (…) Jeśli go ocaliła Matka Boża — a był do tego przekonany — to z równą mocą wierzył, że poprowadzi go dalej" — mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita podkreślił zarazem, że Jan Paweł II odważnie świadczył o Chrystusie. "Szedł za Chrystusem jako +totus Tuus+ — wpatrzony w przenajświętszą Dziewicę. Ona była dla niego przewodniczką i matką, aż do końca jego dni" — podkreślił.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił zarazem uwagę, że św. Jan Paweł II rozumiał, iż jego posługa Kościołowi to nie tylko modlitwa i tytaniczna praca, ale także cierpienie i wierne dźwiganie krzyża.

Metropolita kończąc homilię wskazał, że Karol Wojtyła "dla wielu nie miał prawa się narodzić". "Jego życie było zagrożone. Bóg chciał, żeby przyszedł na świat jako zdrowe dziecko. Głosił prawdę o Chrystusie i wielcy tego świata zadecydowali, że ma zamilknąć. Znów Bóg chciał, by jego głos rozbrzmiewał na całym świecie. Ale w pewnym momencie Bóg chciał, by już nie mógł chodzić i mówić. I zostało w naszych sercach to, co widzieliśmy w ostatnią Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jaką przeżył na tej ziemi: gest błogosławieństwa, (…) którym od prawie dwóch tysięcy lat żyje Kościół, dzięki któremu jest pełen mocy, nadziei i miłości; błogosławieństwa, które sprawia, że idzie ciągle na spotkanie świata z tą samą Ewangelią o Jezusie Chrystusie" – podkreślił.

Wadowicki samorząd z okazji rocznicy zwołał uroczystą sesję. Wręczono podczas niej medale okolicznościowe wybite na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Otrzymali je m.in. Adam Bujak, fotografik dokumentujący m.in. życie Jana Pawła II oraz wydawnictwo Biały Kruk, które wydało biografię ojca świętego "Hetman Chrystusa".

Podczas sesji rozstrzygnięta została pierwsza edycja organizowanego przez magistrat konkursu "Serce Roku", w którym honorowane są osoby za działalność na rzecz innych. Laur przypadł Sylwii Roman, wiceprezes fundacji „Pomóc Więcej”, która ma ponad 200 podopiecznych.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Mieszkał w nich do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama