Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 00:49

Trendy w branży rozrywkowej w 2021 roku

Rynek mediów i branży rozrywkowej doświadczył drastycznych zmian w 2020 roku, które w tym samym czasie wytyczyły nowe ścieżki rozwoju i zwróciły uwagę twórców i liderów na zupełnie nowe, nieodkryte dotąd możliwości. Można śmiało powiedzieć, że odbiorcy przyzwyczaili się już do korzystania z treści zamieszczanych w sieci i mają względem nich coraz większe oczekiwania. Z jednak drugiej strony są w stanie wspierać finansowo swoich ulubionych twórców, a nawet inwestować w pakiety premium, podnosząc swoje doświadczenie. Branża rozrywkowa przeżyła wstrząs i powoli dostosowuje się do nowych realiów, wdrażając nowe modele biznesowe i spełniając rosnące potrzeby odbiorców. W tym artykule przyjrzymy się największym trendom tego rynku, które czekają nas w 2021 roku.

Filmy w mediach społecznościowych

W tej dziedzinie niekwestionowanym liderem pozostaje YouTube, jednak Facebook robi wszystko, aby go dogonić. Do czołówki zbliża się także Tik Tok z 800 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie. Instagram z kolei kładzie coraz większy nacisk na IGTV, który pomimo tego, że jest zintegrowany z aplikacją, wciąż nie dorównuje popularnością funkcji Stories.

Wiele mediów społecznościowych stara się przyciągnąć nowych widzów ekskluzywnymi materiałami wideo niedostępnymi nigdzie indziej, jak na przykład IGTV, który opublikował miniserial stworzony przez gwiazdy piłki nożnej, który nie jest dostępny nigdzie indziej. Filmy społecznościowe to ogromny trend, który z pewnością zwiększy swoją popularność w 2021 roku. Ma to związek nie tylko z coraz częstszym poszukiwaniem rozrywki w sieci, ale także rozszerzaniem zasięgu 5G i zwiększenia prędkości przesyłania strumieniowego wideo.

Przesyłanie strumieniowe

Strumieniowe przesyłanie treści kojarzy się głównie z serwisem Netflix czy Amazon Prime oraz graniem w gry na żywo. W ostatnim czasie powstało wiele innych stron, na których można znaleźć różnorodne treści, dostępne do natychmiastowej konsumpcji. Nie bez znaczenia są też inteligentne algorytmy, które proponują dopasowane i spersonalizowane treści, ułatwiające znalezienie najlepszej rozrywki dla siebie. Doskonałym przykładem jest Disney+, który został uruchomiony pod koniec 2019 roku, a liczba subskrybentów zbliża się do 100 milionów.

Imprezy na Zoom

Zoom to jedna z tych aplikacji, która ułatwiła komunikację w trudnych czasach pandemii. Program daje możliwość prowadzenia spotkań biznesowych, nauki zdalnej oraz kontaktu z najbliższymi, dzięki czemu jego popularność bardzo szybko wzrosła. Zoom to od 2020 roku najmodniejszy sposób na wirtualne pozostanie w kontakcie. Cechuje się dobrą wydajnością, a w jednym wirtualnym pokoju może znaleźć się nawet 100 użytkowników.

Kreatywność ludzi nie zna granic, dlatego korzystanie z aplikacji Zoom stało się sposobem na umożliwienie sobie wspólnej rozrywki na odległość, na przykład podczas gier dostępnych w aplikacji (np. bingo), a także obserwowaniem innych grających w kasyno online automaty.

Podcasty

Podcasty to kolejny trend, który szturmem wdarł się do branży rozrywkowej i nie zamierza zwalniać. W popularnych aplikacjach typu Spotify i iTunes można znaleźć dziesiątki doskonałej jakości treści na różnorodne tematy — począwszy od podcastów naukowych, kryminalnych, najnowszych wiadomości, felietonów, treści biznesowych oraz poradników. Branża staje się także coraz bardziej profesjonalna, łącząc rozrywkę z marketingiem.

Podcasty są doskonałym sposobem na dostarczenie sobie wartościowych lub rozrywkowych treści podczas wykonywania innych obowiązków lub uprawiania sportu całkowicie za darmo.

Wsparcie twórców przez fanów

Wielu twórców internetowych oferuje znakomitej jakości treści zupełnie za darmo. Dzięki bezpośredniemu wsparciu fanów mogą oni zminimalizować ilość reklam i współprac marketingowych, koncentrując się na tworzeniu nowych materiałów w formie filmów, podcastów czy treści na blogach.

W Polsce najpopularniejszym portalem crowdfundingowym, na którym można wspierać niezależnych twórców, jest Patronite. Dzięki miesięcznym abonamentom lub pojedynczym wpłatom autorzy mogą inwestować w nowy sprzęt i poświęcić na swoją działalność więcej czasu.

Platformy bez reklam

Reklamy stały się elementem praktycznie każdej rozrywki, jaką można znaleźć w sieci, dlatego nic dziwnego, że użytkownicy szukają sposobów na pozbycie się uciążliwych przerywników. Obecnie mogą wybierać między dostępem do ogromnej ilości materiałów cyfrowych, którym towarzyszą reklamy i wykupieniem abonamentu premium, który je blokuje. Dodatkową zachętą do skorzystania z abonamentów są także dodatkowe treści, lepsza jakość czy możliwość personalizacji.

Rozwój iGamingu i e-sportu

Gdy wiele wydarzeń sportowych zostało odwołanych, coraz większą uwagę kibiców zaczęły zwracać uwagę wydarzenia e-sportowe lub sporty wirtualne. Miały one nie tylko utrzymać zaangażowanie fanów, ale także zapewnić rozrywkę w trudnych czasach. Wybór dyscyplin dostępnych wirtualnie jest ogromny — od wyścigów samochodowych i piłki nożnej po tenis czy golf. Wydarzenia generowane cyfrowo otworzyły nowe pole dla programistów i samych konsumentów. Ten trend najprawdopodobniej rozwinie się w 2021 roku.

Nie do przeoczenia jest także wzrost przychodów z gier wideo, rozwój mikrotransakcji i reklam w grach. W 2021 roku planowane są kolejne premiery konsol do gier nowej generacji, a także zwiększenie ilości usług strumieniowego przesyłania gier w chmurze. Dużą uwagę graczy przyciągnęły także turnieje e-sportowe, w których miłośnicy i gracze Call of Duty czy League of Legends mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, sięgać po poziomy mistrzowskie i nierzadko wysokie wygrane.

Nowych klientów zyskały także kasyna online, do których przenieśli się fani hazardu w momencie, gdy zostały zamknięte stacjonarne obiekty. Bogate katalogi gier, w tym gry hazardowe 777, klasyczne automaty, poker, ruletka i blackjack, a także liczne bonusy i promocje oraz błyskawiczne płatności sprawiają, że wizyty w naziemnym kasynie zostały zastąpione wygodną rozrywką, dostępną również na telefonach komórkowych.

Podsumowanie

Rok 2021 będzie kontynuacją zmian, które pojawiły się w roku ubiegłym. Wielu konsumentów posiada nowe nawyki, które znacząco wpływają na ich podejście do rozrywki. Wszystko ma być jeszcze łatwiejsze, jeszcze bardziej nowoczesne i jeszcze lepszej jakości. Liderzy branży będą musieli dopasować swoje strategie i wykorzystać wszystkie szanse, jakie niesie ze sobą rozwój technologii, a także wzrost zaangażowania i wiedzy samych użytkowników.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama