18-miesięczny chłopiec z okolic Barrington zginął we wtorek, 20 kwietnia, przypadkowo potrącony na podjeździe rodzinnego domu przez pickupa prowadzonego przez jego ojca. Władze apelują do kierowców o ostrożność.
Z Katarzyną Korzą rozmawia Joanna Trzos. Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM
Tragiczny wypadek przy domu West Drake Road miał miejsce wieczorem. Maluch był około 50 stóp od podjazdu ze swoim rodzeństwem i mamą. Jego tata wsiadł do samochodu i zaczął wycofywać z podjazdu. Dziecko pobiegło niezauważone w kierunku furgonetki. W czasie manewru samochodu, dziecko znalazło się pod kołami. Rodzice przewieźli chłopca do szpitala Advocate Good Shepherd w pobliżu North Barrington, nie udało się go jednak uratować. Koroner powiatu Lake podało do wiadomości imię i nazwisko chłopczyka – to Sebastian Kusnir. Przyczyną jego śmierci były liczne obrażenia odniesione w wypadku, który jest przedmiotem śledztwa zespołu dochodzeniowego ds. wypadków technicznych biura szeryfa powiatu Lake i biura koronera, Jednak według biura szeryfa –„wstępnie wydaje się, że był to tragiczny wypadek”.
Według organizacji bezpieczeństwa Kids and Cars, aż 50 dzieci jest potrącanych każdego tygodnia przez kierowcę, którzy ich nie widzą. Od 2015 do 2019 roku 211 dzieci w wieku poniżej 14 lat zginęło w takich wypadkach, podczas manewru cofania pojazdu, nazywanych „backovers”. Najczęściej giną dzieci pomiędzy 12 a 23 miesiącem życia. Do ponad 60 proc. Wypadków dochodzi z udziałem większych pojazdów, takich jak ciężarówki i SUV-y, w ponad 70 proc. przypadków kierowcą jest rodzic lub bliski krewny.
Organizacja Kids and Cars podkreśla, że dzieci nie rozumieją niebezpieczeństwa związanego z wolno poruszającym się pojazdem. Wierzą, że jeśli widzą pojazd, to kierowca może je zobaczyć.
Oto rady dla kierowców dotyczące bezpieczeństwa dzieci w odniesieniu do wypadków typu „backovers”:
– Stwórz nawyki zapewniające bezpośredni nadzór nad dziećmi za każdym razem, gdy ktoś przyjeżdża lub wyjeżdża z domu.
– Przed przestawieniem pojazdu obejdź go dookoła, sprawdzając, czy nie ma w nim dzieci i zwierząt domowych.
– Jeśli musisz przestawić pojazd bez obecności innej osoby dorosłej, każ dzieciom przejść w takie miejsce, abyś mógł je dobrze widzieć lub umieść je w samochodzie razem z tobą, zanim przestawisz samochód.
– Wyłącz radio i opuść szybę po stronie kierowcy podczas cofania, aby móc nasłuchiwać, czy nie ma dzieci lub czy ktoś nie ostrzega Cię, abyś się zatrzymał.
– Nigdy nie pozwalaj małym dzieciom chodzić po parkingach. Małe dzieci na parkingach powinny być zawsze niesione lub umieszczone w wózku lub koszyku. Nawet trzymanie za rękę nie uchroni dziecka przed ucieczką.
– Nie pozwalaj dzieciom bawić się na podjazdach, ulicach i parkingach bez nadzoru.
– Przycinaj rośliny wokół podjazdu, aby kierowcy mogli widzieć chodnik, ulicę i pieszych podczas cofania.
Organizacja zaleca również rodzicom rozmowę z dziećmi na temat zagrożeń związanych z pojazdami, w tym omówienie oznak świadczących o tym, że pojazd może się poruszać: pracujący silnik, światła wsteczne i światła hamowania lub dym wydobywający się z rury wydechowej. Dzieci powinny być pouczone, aby nigdy nie chodzić za lub przed jadącym pojazdem.
(kk)