Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:20
Reklama KD Market
Reklama

Pytasz o rodzaj ubezpieczenia? Odpowiadamy!

Pytasz o rodzaj ubezpieczenia? Odpowiadamy!

W gąszczu informacji i terminów, które nie zawsze muszą być dla nas w pełni przyjazne bardzo łatwo się zgubić, dlatego nasi klienci zgłaszają się do nas z licznymi pytaniami. Oto kilka spraw, o które pytano mnie w ostatnim czasie.

Zacznijmy od pytania, które jest dość złożone i zarazem bardzo ważne.

Co obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne?

Odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju ubezpieczenie wykupiłeś. Jeśli masz tylko minimum stanowe od odpowiedzialności cywilnej (minimalna polisa w stanie Illinois to 25/50/20), firma ubezpieczeniowa ochroni Cię przed finansowymi skutkami spowodowanego przez Ciebie wypadku do wysokości limitów czyli 25 tysięcy dol. na osobę w przypadku obrażeń ciała w wyniku kolizji, ale maksymalnie 50 tysięcy dol. na wypadek oraz 20 tysięcy dol, z którego zostanie pokryte mienie osoby poszkodowanej w wypadku czyli auto oraz na przykład płot czy znak drogowy, który uszkodziłeś, kiedy wpadłeś w niekontrolowany poślizg. OC jest obowiązkowe dla każdego, kto posiada auto. Jeśli wykupisz ubezpieczenie na wypadek kolizji, Twój samochód zostanie naprawiony przez ubezpieczyciela. Jeśli wykupisz kompleksową ochronę, a Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone przez burzę gradową, otrzymasz zwrot wartości samochodu lub zostanie on naprawiony. Jeśli nie masz kolizji i kompleksowości, będziesz sam musiał zapłacić za poniesione straty.

Co jest uważane za pełne ubezpieczenie komunikacyjne?

Ta sytuacja ma miejsce, jeśli masz ubezpieczenie chroniące własne straty, a nie tylko szkody innego kierowcy.

Co to jest Auto Gap?

Często gdy kupujemy auto, jesteśmy winni pożyczkodawcy więcej, niż wart jest nasz samochód. Na przykład Kelley Blue Book ocenia wartość Twojego samochodu na 10 tys. dol, ale Ty jesteś winien pożyczkodawcy 15 tys dol. To może być problem, jeśli znajdziesz się w wypadku i auto zostanie skasowane to będziesz musiał wyłożyć 5 tys. z własnej kieszeni. Dzieje się tak, ponieważ zakres ubezpieczenia nigdy nie przekracza wartości auta. Jednak w takim przypadku możesz wykupić ubezpieczenie pokrywające tą róznicę, które pokryje pozostałe 5 ty. Twojej straty. 

Czy ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje kradzież?

Jeśli masz kompleksowe ubezpieczenie to tak, obejmuje ono kradzież Twojego samochodu. Upewnij się co kryje Twoja polisa. 

Co to jest „declaration page”?

Declaration page czyli ceduła to dokument potwierdzający zawarcie umowy z ubezpieczycielem. Strona ta jest zazwyczaj pierwszą lub jedną z pierwszych stron polisy. Zawiera informacje dotyczące Ciebie jak ubezpieczonego czyli imię i nazwisko, adres, oraz numer polisy, okres jej trwania, wysokość składki, limity polisy oraz warunki i limity ochrony. Kupując ubezpieczenie samochodu od nowego ubezpieczyciela, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przejrzenie informacji wymienionych w declaration page. Upewnij się, że Twoje dane oraz numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) nie zawierają błędów. Ceduła będzie również zawierać inne ważne informacje, więc upewnij się, że wszystko jest poprawne.

Co to jest udział własny w ubezpieczeniu komunikacyjnym?

Deductible czyli udział własny to kwota, którą masz obowiązek zapłacić, zanim firma ubezpieczeniowa zacznie pokrywać Twoje straty. 

Czy ubezpieczenie samochodu podlega odliczeniu podatkowemu?

Twoja składka ubezpieczeniowa może być odliczona od podatku tylko wtedy, gdy używasz auta do celów służbowych. Jeśli prowadzisz samochód zarówno do celów osobistych, jak i służbowych, możesz odliczyć koszty ubezpieczenia od podatków procentowo w zależności od czasu, kiedy korzystasz z samochodu do pracy. Nie możesz jednak odliczyć strat osobistych spowodowanych wypadkiem lub kradzieżą, niezależnie od tego, czy strata jest objęta polisą ubezpieczeniową. Skontaktuj się ze swoim księgowym aby uzyskać wszelkie informacje w tej sprawie.

Jakiego ubezpieczenia samochodowego potrzebuję?

W większości przypadków, jeśli nadal spłacasz samochód, będziesz zobowiązany do posiadania pełnego ubezpieczenia. Jednakże, jeśli jesteś właścicielem auta, masz możliwość kupienia więcej niż wymagane przez stan minimalne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To, jakiej wysokości limity potrzebujesz, zależy od wartości Twojego samochodu i od tego, czy jesteś w stanie pokryć własne straty w razie wypadku. 

Czy mogę anulować ubezpieczenie samochodu w dowolnym momencie?

To jest bardzo złożone pytanie. Technicznie tak ale pamiętaj proszę, że jesteś zobligowany przez prawo do posiadania minimalnej polisy OC. W niektórych firmach anulowanie policy w trakcie jej trwania nie oznacza, że otrzymasz zwrot niezużytej części składki ubezpieczeniowej. Jeżeli się zdecydujesz zerwać kontrakt z obecnym ubezpieczycielem zrób to dopiero po znalezieniu nowego. Nawet najmniejsza przerwa w ciągłości ubezpieczenia może radykalnie podnieść stawki.

Czy można cofnąć datę otwarcia policy?

Wbrew pozorom spotykam się z tym pytaniem dość często. Potrzebuje polisy od poprzedniego czwartku, czy mogłaby to Pani dla mnie zrobić. Odpowiedź jest zawsze taka sama, przykro mi ale nie. Pomijając fakt, że większość firm zabezpiecza się i nie pozwala na tego rodzaju praktyki to działanie tego typu jest nieuczciwe i wysoce nieetyczne.

Jak długo moje dziecko może pozostać na moim ubezpieczeniu komunikacyjnym?

W przypadku ubezpieczenia samochodu nie ma wieku granicznego. Dopóki Twoje dziecko mieszka w tym samym domu, co Ty, może nadal być z Tobą na jednej polisie. 

Czy składki na ubezpieczenie komunikacyjne rosną wraz z wiekiem?

Kiedy zaczynasz jeździć, masz najwyższe składki z powodu braku doświadczenia w prowadzeniu auta. Twoje stawki spadną i będą najniższe w wieku od 30 do 65 lat. Niestety później ponownie zobaczysz ich wzrost.

Warto od czasu do czasu porozmawiać z agentem. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące ubezpieczeń lub chcesz przeanalizować obecnie posiadane ubezpieczenie skontaktuj się z nami pod numerem 773-775-1600. Możemy Ci pomóc przejrzeć Twoje polisy, doradzić i wyjaśnić co one pokrywają oraz zrobić wycenę jeśli poszukujesz nowych. Niezależnie od tego co chcesz ubezpieczyć, możemy Ci pomóc znaleźć kompleksową ochronę.

Katie (Kasia) Kędziora, MBA

Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Szkoły Wyższej Handlowej w Warszawie. Tematem ubezpieczeń zajmuje się od 2008 roku, posiada aktywną licencją w stanie Illinois, Wisconsin, Indiana, Arizona i Floryda. Doradzi w sprawach polis indywidualnych, komercyjnych, zdrowotnych i na życie. Niepoprawna optymistka a zarazem pracoholiczka twardo stąpająca po ziemi. Jest członkiem American Translators Association.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama