Paszporty szczepionkowe – cyfrowe zapisy statusu szczepień danej osoby przeciw COVID-19 – staną się prawdopodobnie naszą rzeczywistością. Prawdopodobnie będzie to kod QR w telefonie, który trzeba będzie skanować przed wejściem na pokład samolotu lub wydarzenie. Jak w przypadku każdej nowej inicjatywy, oszuści zawsze znajdą sposób na wykorzystanie zamieszania i niepokoju związanego z tą zmianą. Uważaj na oszustów związanych z paszportem szczepionkowym.
Firmy opracowujące aplikacje paszportowe mają nadzieję, że technologia ta pozwoli na powrót do normalności w branżach takich jak podróże i imprezy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Jest jednak bardzo prawdopodobne, że wraz z wprowadzeniem aplikacji na rynek pojawią się również oszustwa. Oto, na co należy uważać:
- Należy sceptycznie podchodzić do wszelkich aplikacji paszportów szczepionek, których autorzy twierdzą, że pochodzi ona od rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. W tej chwili rząd federalny USA nie planuje stworzenia narodowego paszportu szczepionkowego. Wiadomości e-mail, telefony i SMS-y, które twierdzą, że rząd wymaga takiego paszportu, są prawdopodobnie oszustwem.
- Lecisz samolotem lub bierzesz udział w jakimś wydarzeniu? Skontaktuj się bezpośrednio z firmą. Aby wziąć udział w imprezie lub wejść na pokład samolotu, może być konieczne okazanie dowodu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lub szczepionki. Jak w przypadku wszystkich spraw związanych z COVID-19, zasady często się zmieniają. Pamiętaj, aby wcześniej skontaktować się z linią lotniczą, drużyną sportową, miejscem imprezy itp. w celu uzyskania najnowszych informacji.
- Nie kupuj fałszywych kart szczepionkowych. Nie wspieraj oszustów i nie podważaj wysiłków na rzecz szczepień, kupując karty szczepionkowe na czarnym rynku. Podając się za osobę zaszczepioną, narażasz siebie i innych na ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19.
- Dokładnie zbadaj sprawę, jeśli otrzymasz zaproszenie do pobrania aplikacji paszportu szczepionkowego COVID-19. Przed podaniem swoich danych osobowych, dobrze rozejrzyj się w sytuacji. Oszuści są bardzo kreatywni, dlatego należy sceptycznie podchodzić do wszystkiego, co wydaje się zbyt piękne – lub szalone – aby mogło być prawdziwe. Sprawdź dwukrotnie wszelkie informacje w oficjalnych źródłach wiadomości i na stronach internetowych firmy.
- Strzeż swoich numerów wydanych przez rząd. Nigdy nie podawaj swojego numeru Medicare ID, Social Security, informacji o planach zdrowotnych ani informacji bankowych nikomu, kogo nie znasz lub komu nie ufasz. Nie umieszczaj zdjęcia swojej karty szczepionki w mediach społecznościowych.
- Myślisz, że link może być prawdziwy? Sprawdź dwukrotnie adres URL. Oszuści często kupują oficjalnie wyglądające domeny URL, aby wykorzystać je w swoich oszustwach. Upewnij się, że adres docelowy linku jest tym, za co się podaje. Jeśli wiadomość rzekomo pochodzi od rządu, upewnij się, że adres URL kończy się na .gov (w przypadku Stanów Zjednoczonych) lub .ca (w przypadku Kanady). W razie wątpliwości przeprowadź osobne wyszukiwanie w Internecie dla danej strony lub zadzwoń bezpośrednio do źródła.
Jeśli zauważyłeś oszustwo (niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, czy nie), zgłoś je do BBB Scam Tracker. Twoje zgłoszenie może pomóc innym uniknąć padnięcia ofiarą oszustwa. Więcej informacji o oszustwach i sposobach ich unikania znajdziesz na stronie BBB.org/AvoidScams.
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, aby ostrzec innych.
BBB z Chicago i północnego stanu Illinois jest organizacją non-profit, która od ponad 90 lat służy zarówno konsumentom, jak i godnym zaufania firmom i jest częścią IABBB. Pomagamy chronić konsumentów przed oszustwami i udostępniamy obszerną bezpłatną bazę danych, w której konsumenci mogą zapoznać się z ocenami i recenzjami przedsiębiorstw. Pomagamy promować godne zaufania firmy i staramy się dostarczać narzędzia, które pomagają firmom działającym uczciwie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB