Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 20:44
Reklama KD Market

Badanie Kantar: 67 proc. Polaków jest wdzięczna za zdrowie swojej rodziny

67 proc. Polaków jest wdzięczna za zdrowie swojej rodziny, 57 proc. za to, że ma rodzinę, a 39 proc., że ma przyjaciół. Czułość sprawia 41 proc. radość większą niż przed pandemią. 38 proc. odkryło przyjemność w chodzeniu na piechotę – wynika z marcowego badania Kantar dla FREE NOW.

Dotyczyło ono wartości i priorytetów w czasie pandemii COVID-19.

Uczestnicy badania musieli odnieść się do stwierdzenia, że pandemia zmieniła życie nas wszystkich i odpowiedzieć na pytanie: "Za co jesteś teraz najbardziej wdzięczny/a?". Ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.

67 proc. badanych odpowiedziało, że najbardziej są wdzięczni za zdrowie swoich bliskich, a 51 proc, że za swoje własne zdrowie psychiczne i fizyczne. 57 proc. podało, że jest wdzięczna za to, że ma rodzinę, 39 proc., że ma przyjaciół, a 48 proc., że ma pracę. 39 proc. respondentów wskazało na umiejętność dostosowania się do "nowej normalności", 26 proc. – na to, że ludzie potrafią sobie pomagać w czasie pandemii, 17 proc. – na możliwość pomagania innym w czasie pandemii. 5 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej z podanych odpowiedzi.

Badani pytani byli, czy jest coś, co cenią bardziej, albo co sprawia im większą radość niż przed pandemią. Tu także można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź. 41 proc. wskazało na okazywanie czułości (np. przytulanie), 38 proc. – na chodzenie na piechotę, 37 proc. – wspólne posiłki z rodziną lub przyjaciółmi, 31 proc. – na aktywność fizyczną na zewnątrz, 30 proc. – na utrzymywanie online kontaktu z bliskimi, 21 proc. – na jazdę na rowerze. 16 proc. wybrało, że żadne z powyższych.

Uczestnicy badania pytani byli też, na co czekają najbardziej, gdy tylko restrykcje związane z pandemią zostaną zniesione. Tutaj można było wskazać tylko jedną odpowiedź. 19 proc. podało, że najbardziej czekają na możliwość podróżowania i spontanicznych wyjazdów. 12 proc. czeka na wyjście do restauracji, 11 proc. – na wyjście do kina, 11 proc. – na spotkanie bez obaw ze starszymi członkami rodziny, 10 proc. – na wyjście na siłownię lub basen, 8 proc. – na pójście na koncert, 7 proc. – na wyjście do pubu lub baru, 6 proc. – na zakupy bez obostrzeń, 4 proc. – na wyjście do muzeum lub na wystawę, 4 proc. – na wyjście do klubu, by potańczyć, 3 proc. – na przebywanie wśród osób z pracy (w biurze, na wyjazdach służbowych), 2 proc. – na randkowanie, 1 proc. – na zabiegi kosmetyczne, spa, wellness. 4 proc. respondentów nie czeka, na żadną z tych aktywności.

Pytania w badaniu dotyczyły też tego, jak obecnie spędzają czas. 49 proc. ankietowanych podało, że częściej niż przed pandemią ogląda serialne i filmy w domu, 35 proc. częściej utrzymują z rodziną i znajomymi kontakty online. 34 proc. badanych przyznało, że częściej gotuje. Tyle samo (34 proc.) podało, że częściej czyta książki lub prasę. 27 proc. częściej niż przed pandemią ćwiczy w domu, 24 proc. częściej uczy się nowych umiejętności, 19 proc. częściej rusza się na zewnątrz (chodzi np. o spacer czy bieganie). 8 proc. podało, że częściej odwiedza czy zaprasza przyjaciół i rodziny w domu.

30 proc. badanych podało, że częściej niż przed pandemią, poruszając się po mieście chodzi na piechotę. 27 proc. podało, że częściej korzysta z samochodu, a 13 proc, że z własnego roweru. 39 proc. podało, że mniej niż przed pandemią korzysta z komunikacji miejskiej, 27 proc., że mniej korzysta z taksówek z postoju lub na telefon, 25 proc, że mniej korzystana z taksówek z aplikacji.

Raport "Pandemiczna codzienność a wartości i priorytety" powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie platformy FREE NOW (multi-platforma mobilności miejskiej) w dziewięciu krajach europejskich (Polska, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Rumunia, Francja), wśród mieszkańców największych miast, metodą ankiety internetowej, w marcu 2021 roku. Liczba ankietowanych wynosiła 1000 osób na kraj, stanowiła grupę reprezentacyjną kraju pod kątem wieku i miejsca zamieszkania.

W Polsce badanie przeprowadzono 12-19 marca 2021 r. na tysiącosobowej grupie reprezentacyjnej kraju pod kątem wieku (18-69 lat), płci, miejsca zamieszkania (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto). (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama