Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 20:54
Reklama KD Market

Wraz z wiosną przyszły oszustwa kontraktorskie

Wraz z wiosną przyszły oszustwa kontraktorskie

Po wiosennych burzach, powodziach lub innych zdarzeniach pogodowych często dochodzi do oszustw. BBB ostrzega, by zachowaj ostrożność przy zatrudnianiu wykonawców prac remontowych. Uważaj na taktyki sprzedaży pod presją, opłaty z góry i firmy działające na gapę. Oszuści wezmą twoje pieniądze i dostarczą ci tandetną pracę… lub nie wykonają jej wcale. 

Jak działa oszustwo

Oszustwa związane z remontem domu mogą zacząć się od pukania do drzwi, ulotki lub ogłoszenia. Wykonawca może zaoferować niską cenę lub krótki termin realizacji. Jednym z częstych haczyków jest sytuacja, w której oszust twierdzi, że pracuje w Twojej okolicy nad innym projektem i ma resztki materiałów.

Po rozpoczęciu prac nieuczciwy wykonawca może “znaleźć” nowe problemy, które znacznie podnoszą cenę. Jeśli się temu sprzeciwisz, grozi, że odejdzie i zostawi w połowie ukończony projekt. Może też przyjąć twoją zaliczkę, a potem nigdy nie wrócić, aby wykonać pracę. Po wystąpieniu klęski żywiołowej oszuści namawiają właścicieli domów do podpisania umowy ubezpieczenia.

Jak uniknąć oszustw kontraktorskich

  • Zwracaj uwagę na czerwone chorągiewki ostrzegawcze. Powiedz “nie” ofertom opartym wyłącznie na gotówce, taktykom sprzedaży wywierającym presję, wysokim płatnościom z góry, transakcjom bez umowy i inspekcjom na miejscu. Nie wszyscy szukający okazji po katastrofach naturalnych są oszustami, ale jest ich na tyle dużo, że powinieneś być ostrożny za każdym razem, gdy wykonawca kontaktuje się z tobą pierwszy… zwłaszcza po klęsce żywiołowej.
  • Poproś o referencje i sprawdź je. Źli wykonawcy będą niechętnie dzielić się tymi informacjami, a oszuści nie będą czekać, aż zleceniobiorca odrobi pracę domową. Zdobądź referencje od poprzednich klientów, zarówno starsze referencje, aby sprawdzić jakość pracy, jak i nowsze referencje, aby upewnić się, że obecni pracownicy są w stanie sprostać zadaniu. Sprawdź je na BBB.org, aby zobaczyć, czego doświadczyli inni klienci. Zawsze sporządzaj pisemną umowę z ceną, listą materiałów i harmonogramem prac. Im więcej szczegółów, tym lepiej. 
  • Znaj prawo. Współpracuj z lokalnymi firmami, które posiadają odpowiednią identyfikację, licencję i ubezpieczenie. Potwierdź, że twój sprzedawca będzie w stanie uzyskać odpowiednie pozwolenia. Upewnij się, kto jest za co odpowiedzialny zgodnie z lokalnym prawem oraz że sprzedawca jest gotowy do przestrzegania go.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama