Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:18
Reklama KD Market
Reklama

Ubezpieczenie dla lokatorów

Ubezpieczenie dla lokatorów

Wynajmujesz dom lub mieszkanie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie. 

Jeśli wynajmujesz dom lub mieszkanie i doświadczasz pożaru lub innego rodzaju katastrofy, ubezpieczenie, które posiada właściciel budynku w którym mieszkasz, pokryje koszty jego remontu. A co z Twoimi rzeczami personalnymi? Aby się zabezpieczyć, powinieneś  wykupić ubezpieczenie najemców czyli tak zwaną „renters insurance”.

Podobnie jak ubezpieczenie właściciela domu, ubezpieczenie najemcy obejmuje trzy kluczowe rodzaje ochrony finansowej:

  • Ochrona rzeczy osobistych
  • Ochrona od odpowiedzialności cywilnej
  • Dodatkowe koszty utrzymania (additional living expenses)

Różnica jest taka, że tego rodzaju ubezpieczenie nie obejmuje budynku, w którym mieszkasz – za to odpowiada właściciel posesji.

Poniższe pytania pomogą Ci przygotować się do rozmowy z agentem i wybrać odpowiedni dla Ciebie zakres  ubezpieczenia. Ochrona mienia osobistego jest kluczowym elementem ubezpieczenia najemcy, który ochroni Cię przed kradzieżą, pożarem i wieloma innymi niefortunnymi zdarzeniami.

  1. Ile ubezpieczenia powinienem wykupić?

Upewnij się, że masz wystarczające ubezpieczenie, aby w razie wypadku wymienić wszystkie posiadane przez Ciebie rzeczy osobiste utracone w wyniku włamania, pożaru lub innego pokrytego polisą zdarzenia. Najłatwiejszy sposób to stworzenie tak zwanego spisu domowego – szczegółowej listy wszystkich Twoich rzeczy wraz z ich szacunkową wartością.

  1. Jak ubezpieczyć posiadane przez mnie rzeczy materialne?

Są dwa sposoby ubezpieczenia Twoich rzeczy – „replacement cost” czyli straciłeś telewizor więc otrzymasz nowy lub „actual cost value” czyli od ceny telewizora zostanie odliczona amortyzacja (to znaczy kwota, która odzwierciedla utratę na  jego wartość w czasie). Pokrycie jeden do jednego jest droższe, ale może być warte dodatkowych kosztów, jeśli twoje rzeczy są uszkodzone lub zniszczone (zastanów się, ile zwrotu  otrzymasz za telewizor w porównaniu do tego, ile faktycznie kosztowałaby jego wymiana).

  1. Jakie zdarzenia są – i nie są – objęte Twoją polisą?

Ubezpieczenie najemców obejmuje straty spowodowane pożarem, piorunem, wandalizmem, kradzieżą,, wichurą i niektóre rodzaje szkód spowodowanych przez wodę (na przykład z powodu pęknięcia rury lub gdy lokator na piętrze zostawia bieżącą wodę w wannie i zalewa mieszkanie). Każda polisa jest inna, więc porozmawiaj ze swoim agentem, aby upewnić się, jakie pokrycia wybrałeś. Podobnie jak standardowe polisy właścicieli domów, większość polis ubezpieczeniowych najemców nie obejmuje powodzi ani trzęsienia ziemi. 

  1. Co to jest „floater” i czy go potrzebuję?

Jeśli posiadasz drogą biżuterię, kosztowne futro odziedziczone po babci, obrazy, nowy profesjonalny aparat fotograficzny zadbaj, aby rzeczy te były dodatkowo ubezpieczone.  Rzeczy wartościowe muszą być dodane do polisy lub musisz na nie wykupić osobną polisę, aby były pokryte, jeśli zostaną zgubione lub skradzione. 

  1. Czy jestem objęty ubezpieczeniem, jeśli jestem w podróży lub poza domem?

Większość polis najemców obejmuje tak zwane ubezpieczenie poza miejscem zamieszkania, co oznacza, że ​​Twoje rzeczy przebywające poza domem są objęte tymi samymi pokryciami, które wymieniono w polisie. Na przykład, jeśli Twoja własność została skradziona z samochodu lub pokoju hotelowego podczas podróży, jesteś chroniony polisą.

  1. Co to jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Pokrycie to chroni Cię przed procesami sądowymi o uszkodzenie ciała lub szkody materialne wyrządzone przez Ciebie, członków Twojej rodziny, a nawet zwierzęta. Obejmuje koszty obrony w sądzie do wysokości Twojej polisy.

  1. Czy mam wystarczające ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Upewnij się, że wybrana przez Ciebie kwota ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest wystarczająca. Pozwoli ona chronić twoje aktywa finansowe i materialne w przypadku pozwu.

  1. Czy potrzebuję dodatkowego pokrycia czyli tak zwanej polisy parasolowej?

Jeśli potrzebujesz większej ochrony, rozważ zakup dodatkowej polisy  od odpowiedzialności cywilnej zwanej „umbrella” czyli dosłownie parasolka. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, stworzone, aby pomóc ochronić Cię przed nieoczekiwanymi wydarzeniami.  Ma ono na celu dodanie dodatkowego pokrycia od odpowiedzialności cywilnej do Twojej istniejącej już polisy na dom, mieszkanie lub auto.

Wiele osób nie ma wystarczającego ubezpieczenia ze względu na koszty. Jeśli chcesz obniżyć wysokość składki swojego ubezpieczenia warto porozmawiać z agentem, przejrzeć polisę i sprawdzić czy masz wszystkie zniżki.  Firmy ubezpieczeniowe oferują je, jeśli wykupisz kilka polis – na przykład ubezpieczenie wynajmującego i samochodowe. Możesz również otrzymać zniżkę, jeśli: masz w mieszkaniu alarm, dobry kredyt, masz powyżej 55 lat. Zniżki mogą się znacznie różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej, więc dokładnie sprawdź swoje opcje. 

Jak widzisz zbudowanie polisy ubezpieczeniowej nie jest takie proste, warto zostawić to specjalistom. Ponieważ nasze życie szybko się zmienia, sprawdzenie limitów na polisie, aby upewnić się, że się z nimi zgadzasz, jest kluczową częścią polisy, którą należy od czasu do czasu weryfikować. Zwiększenie limitów ubezpieczenia prawdopodobnie zwiększy Twoją składkę, ale jest to niewielka cena do zapłacenia, jeśli pozwoli Ci to zaoszczędzić tysiące dolarów po wypadku. Jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące ubezpieczeń skontaktuj się z nami pod numerem 773-775-1600. Możemy Ci pomóc przejrzeć Twoje polisy, doradzić i wyjaśnić co one pokrywają oraz zrobić wycenę jeśli poszukujesz nowych. 

Katie (Kasia) Kędziora, MBA

Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Szkoły Wyższej Handlowej w Warszawie. Tematem ubezpieczeń zajmuje się od 2008 roku, posiada aktywną licencją w stanie Illinois, Wisconsin, Indiana, Arizona i Floryda. Doradzi w sprawach polis indywidualnych, komercyjnych, zdrowotnych i na życie. Niepoprawna optymistka a zarazem pracoholiczka twardo stąpająca po ziemi. Jest członkiem American Translators Association.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama