Posiadanie domu przynosi wiele korzyści finansowych i pozafinansowych. Największą z tych pierwszych jest tworzenie zasobności finansowej. Posiadanie domu na własność w USA zawsze było i nadal jest pierwszym szczeblem drabiny prowadzącej do tworzenia majątku domowego.
Posiadanie domu umocniło jego rolę jako część amerykańskiego snu, zapewniając rodzinom miejsce, które jest ich własne i drogę do budowania bogactwa na przestrzeni czasu. To bogactwo jest budowane w dużej mierze poprzez tworzenie kapitału (udziału własnego we własności nieruchomości). Budowanie kapitału poprzez miesięczne spłaty hipoteki i wzrost wartości nieruchomości jest kluczową częścią posiadania domu, która zapewnia jego właścicielowi stabilność finansową.
Siła posiadania domów w zakresie budowania bogactwa pokazuje, że dom jest nie tylko tam, gdzie jest twoje serce, ale także tam, gdzie jest twoje bogactwo… W przypadku większości gospodarstw domowych, które posiadają domy na własność, najnowsze dane potwierdzają, że własna nieruchomość jest jednym z największych pozytywnych czynników wpływających na tworzenie zasobności finansowej.
W zeszłym tygodniu firma CoreLogic opublikowała najnowszy raport dotyczący kapitału własnego właścicieli domów. Ujawnił on wzrost zasobności finansowej powstałej w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w wyniku wzrostu kapitału własnego. Raport zawiera pięć kluczowych punktów:
1. Około 38% wszystkich domów nie ma kredytu hipotecznego2. Średni zysk kapitałowy w przypadku domów obciążonych hipoteką w ciągu ostatniego roku wyniósł 26 300 dol.3. Obecny średni kapitał własny domów obciążonych hipoteką przekracza 200 000 dol.4. Nastąpił wzrost o 16,9% całkowitego kapitału własnego właścicieli domów5. Całkowity kapitał własny właścicieli domów osiągnął ponad 1,5 biliona dolarów
Załączona mapa pokazuje zyski kapitałowe według stanu.
Jaka jest najważniejsza korzyść finansowa z posiadania domu? Zwiększenie kapitału daje właścicielom domów możliwość lepszego radzenia sobie z wyzwaniami pandemii, zwłaszcza dla tych, którzy spędzają więcej czasu w domu.
Główny ekonomista CoreLogic, wyjaśnia: „Ten wzrost wartości kapitału umożliwił wielu rodzinom sfinansowanie przebudowy domu, takiej jak dodanie biura lub gabinetu, co dodatkowo przyczyniło się do zeszłorocznego rekordowego poziomu wydatków na remonty domów”.
Korzyści finansowe właścicieli domów nie pozostały niezauważone. W tym samym raporcie prezes i dyrektor generalny CoreLogic, stwierdza: „Ten rosnący bank osobistego majątku, który zapewnia posiadanie domów, został zauważony przez wielu, ale w szczególności przez kupujących po raz pierwszy, którzy chcą wykorzystać sytuację dla siebie”.
Sytuacja ta przynosi korzyści nie tylko właścicielom domów. W zeszłym roku Rosen Consulting Group opublikowała raport przedstawiający korzyści płynące z posiadania domu. W tym raporcie wyjaśnili, co dla gospodarki oznacza wzrost wartości netto – który nazywają „efektem bogactwa”.
W literaturze ekonomicznej efekt bogactwa jest terminem używanym do opisania faktu, że jednostki mają tendencję do zwiększania nawyków wydawania pieniędzy, gdy ich rzeczywisty lub postrzegany majątek wzrasta. W przypadku właścicieli domów ukryte oszczędności osiągnięte dzięki budowaniu kapitału własnego oraz wzrost wartości domów w czasie przyczyniają się do wzrostu wartości netto. Efekt bogactwa przekłada się z kolei na to, że gospodarstwa domowe mają większą zdolność i chęć do wydawania pieniędzy na szeroką gamę innych rodzajów towarów i usług, które pobudzają działalność gospodarczą i zapewniają pozytywny efekt mnożnikowy, który tworzy miejsca pracy i dochody w całej gospodarce.
Posiadanie domów buduje dobrobyt poprzez kapitał własny, co ma pozytywny wpływ na właścicieli domów i ich otoczenie. Nie przegap tej wielkiej okazji, zadzwoń, wpadnij do nas na kubek dobrej kawy, porozmawiajmy o inwestowaniu w nieruchomości.
Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.