W niedzielę 14 marca przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydziału na stan Illinois: prezes Mirosław Niedziński, wiceprezes Jacek Graca, skarbnik Ewa Cholewinski i Mary Amselmo, krajowy wiceprezes KPA, wzięli udział w upamiętnieniu 130. rocznicy mordu popełnionego na jedenastu Amerykanach włoskiego pochodzenia w Nowym Orleanie.
Społeczność włosko-amerykańska w Chicago pamiętała o ofiarach największego masowego linczu w USA przez samozwańczych stróżów prawa 130 lat temu w dniu 14 marca. Uroczyste i pouczające wydarzenie miało miejsce w Arrigo Park, 801 South Loomis Street w Chicago u podnóża fontanny, gdzie stał kiedyś pomnik Krzysztofa Kolumba.
Przypomniano, że kiedy burmistrz Nowego Orleanu nie mógł wskazać podejrzanego o zabójstwo swojego szefa policji, nakazał aresztowanie ponad dwustu ,,Dagoes”, jak pogardliwie określano osoby włoskiego pochodzenia. 19 z nich zostało oskarżonych, 9 sądzono, ale wszyscy zostali uniewinnieni. Niestety przeważyły antyimigranckie nastroje i złe traktowanie włoskich pracowników. Wielotysięczny tłum zaatakował więzienie 14 marca 1891 roku, zabijając 11 sycylijskich mężczyzn, strzelając i linczując ich na głównym placu miasta i domagając się sprawiedliwości.
W kwietniu 2019 roku Nowy Orlean oficjalnie przeprosił za to tragiczne wydarzenie. Burmistrz LaToya Cantrell wydała Proclamation of Apology to the Italian American Community. Jak stwierdziła, był to akt przemocy antyimigranckiej.
O historycznym znaczeniu tragicznych wydarzeń mówił w Chicago Ron Onesti, przewodniczący Wspólnego Komitetu Obywatelskiego Włoskich Amerykanów i koordynator wydarzenia. Liderzy różnych organizacji biorących udział w uroczystości, między innymi Mirosław Niedziński, odczytali tekst relacjonujący wydarzenia z dnia 14 marca 1891 roku.
Obecni na uroczystości też byli: byli Frank Maselli, konsul honorowy Włoch w Nowym Orleanie i Charles Marsala pisarz, historyk i producent filmowy.Powiat Cook był reprezentowany przez Toni Preckwinkle, przewodniczącą Rady Powiatu Cook i komisarza tej rady Petera Silvestri.
Radni: Jason Ervin, Ariel Reboyras, Chris Talafiero I Nick Sposato reprezentowali Chicago. Obecnych było około stu osób reprezentujących różne organizacje.
Dzwon zadzwonił za każdym razem, gdy Anthony Onesto, wiceprezes Old Neighborhood Italian American Club odczytał nazwiska ofiar 14 marca 1891 roku.
Upamiętnienie tej smutnej rocznicy zakończyło się inspirującą i motywacyjną pieśni w wykonaniu gwiazdy gospel, Leah Oduro Kwarton
Tekst i zdjęcia: Mary Anselmo I Mirosław Niedziński