Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 21:36

Dezynfekcja przedszkola

Utrzymanie ciągłego, wysokiego reżimu sanitarnego w przedszkolu jest niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby dezynfekcje przeprowadzane w przedszkolach były szybkie, skuteczne i bezpieczne dla najmłodszych.

Dezynfekcja przedszkola – jak często należy ją przeprowadzać?

Na tę chwilę nie ma konkretnych przepisów oraz zaleceń dotyczących tego, jak często należy wykonać dezynfekcję przedszkola. Decyzja o przeprowadzeniu takiej operacji leży wyłącznie w gestii dyrektora. Oznacza to, że teoretycznie kompleksową dezynfekcję przedszkola, na przykład za pomocą ozonu, można przeprowadzać nawet codziennie. Pytanie brzmi, czy jest to rzeczywiście konieczne.

Owszem, czyszczenie stołów, poręczy, łazienek czy szatni powinno być przeprowadzane możliwie często, przynajmniej raz dziennie. Niekoniecznie ozonem – tradycyjne środki czystości powinny wystarczyć. Co jednak chociażby z zabawkami? Obecnie przyjmuje się, że cotygodniowe kompleksowe ozonowanie lub zamgławianie przedszkola powinno wystarczyć. Oczywiście istnieją odstępstwa od tej reguły – jeżeli stan zdrowia dzieci przebywających w przedszkolu nie jest najlepszy, wówczas kompleksową dezynfekcję można przeprowadzić częściej, niż raz w tygodniu.

Warto przy tym pamiętać, że przedszkola są idealnymi miejscami do rozwoju bakterii i wirusów. Organizmy maluchów nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych mechanizmów odpornościowych, więc dzieci bardzo szybko zapadają na przeróżne infekcje. Zazwyczaj przechodzą je łagodniej, niż dorośli, jednak chorują częściej. Poza tym dzieci zapominają niekiedy o regularnym myciu rąk, co z pewnością sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Do tego dochodzą zabawki czy pomoce edukacyjne, w ciągu dnia wielokrotnie przechodzące z rąk do rąk. Maskotka czy książeczka, która w ciągu dnia trafi do kilkunastu maluchów, jest niestety idealnym miejscem dla zarazków poszukujących organizmu do zainfekowania.

Do tego dodajmy kolejny problem, mianowicie przyprowadzanie chorych maluchów do przedszkola. Niestety, bardzo często jest to podyktowane faktem, że pracujący dorosły nie ma z kim zostawić chorej pociechy. A nawet nie ma takiej możliwości. W takiej sytuacji chore dziecko z pewnością zarazi przynajmniej części swoich rówieśników.

Dezynfekcja przedszkola – pozostałe kwestie

Regularna dezynfekcja przedszkola za pomocą ozonu jest ważna także z punktu widzenia małych alergików. Poza tym pamiętajmy, że w tego rodzaju placówce można się zarazić nie tylko grypą, lecz także wszawicą, chorobami grzybiczymi czy układu pokarmowego. Ozonowanie znacznie obniża ryzyko takich infekcji. I kolejny raz należy wspomnieć – tego rodzaju ryzyko nie wynika z niskich standardów sanitarnych polskich przedszkoli. Te są niezmiennie bardzo wysokie. Po prostu taka jest specyfika tych miejsc, o czym prędzej czy później przekona się każdy rodzic, którego dziecko zostanie przedszkolakiem.

Profesjonalną, pełnowymiarową dezynfekcją przedszkoli, zarówno jednorazową, jak i cykliczną, zajmuje się firma PSG Polska.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama