wtorek, 15 października 2024 03:24

Narciarskie MŚJ - złoty medal Skinder w sprincie, brązowy Kalety

Monika Skinder zdobyła złoty medal w sprincie techniką klasyczną podczas rozgrywanych w fińskim Vuokatti mistrzostw świata juniorów. Na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Kaleta, a Polki rozdzieliła Szwedka Moa Hansson.

Polki już w eliminacjach pokazały, że są w świetnej formie. Kaleta miała w nich najlepszy czas, a Skinder czwarty. Obie pewnie wygrały swoje serie ćwierćfinałowe i spotkały się już w półfinale. W nim zajęły dwie czołowe lokaty, dzięki czemu awansowały do decydującego biegu.

Skinder zwyciężyła wyraźnie, wyprzedzając Henson o 0,71 s. Kaleta finiszowała tuż za Szwedką - 0,73 s straty do triumfatorki.

Skinder tym samym wywalczyła pierwszy w historii złoty medal MŚJ dla Polski. Taki wyczyn nie udał się nawet Justynie Kowalczyk. 19-letnia zawodniczka ma w dorobku także srebrny medal MŚJ, zdobyty dwa lata temu w Lahti, również w sprincie techniką klasyczną.

Kwalifikacji nie przebrnęły 46. Hanna Popko i 49. Daria Szkurat.

Wśród chłopców natomiast triumfował Fin Niilo Moilanen. Łukasz Gazurek odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 20. pozycji. Na eliminacjach udział zakończyli 52. Sebastian Bryja, 60. Piotr Sobiczewski i 64. Robert Bugara.

Skandynawskie media z uznaniem, ale też z zaskoczeniem odebrały zwycięstwo Skinder "Druga na mecie Szwedka Moa Hansson nie dała rady super talentowi z Polski" - ocenił szwedzki dziennik „Expressen”.

"Skinder ze swoją siłą była znacznie poza jej zasięgiem. Drugie miejsce to ogromny sukces osiągnięty po zażartej walce z drugą Polką Karoliną Kaletą” - dodała gazeta.

„Skinder była tak szybka, że nie można było jej dogonić, ale i Karolina Kaleta (zajęła trzecie miejsce - PAP) również okazała się bardzo trudną rywalką i Hansson pokonała ją o zaledwie setne sekundy” - napisał „Aftonbladet”.

Agencja TT skomentowała, że „srebrny medal dla Szwecji to wielki sukces Hansson w walce z tak silnym polskim duetem”.

Norweskie media z kolei jakby „nie zauważyły” wygranej Polki i skupiły się na nieudanym starcie swoich zawodniczek.

„Norweżki odpadały po kolei po swoich biegach podczas gdy złoto zgarnęła Polka” - skomentowała Agencja NTB, a dziennik „Aftenposten” napisał, że Skinder wygrała pewnie finał sprintu "podczas gdy nasza najlepsza zawodniczka, Maria Hartz Melling zajęła dopiero szóste miejsce”

Dziennikarze kanału fińskiej telewizji YLE oceniając Skinder stwierdzili, że „na ten super talent należy naprawdę bardzo uważać”.