wtorek, 15 października 2024 07:18

MŚ piłkarzy ręcznych - Dania rywalem Szwecji w finale

Obrońca tytułu Dania będzie rywalem Szwecji w niedzielnym finale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie. W drugim piątkowym półfinale pokonała w Kairze Hiszpanię 35:33 (18:16). Wcześniej drużyna "Trzech Koron" wygrała niespodziewanie z Francją 32:26 (16:13).

Chwilami w pierwszej połowie przewaga Duńczyków dochodziła do pięciu goli. Hiszpanie, którzy w pierwszej rundzie turnieju okazali się minimalnie lepsi od Polaków (27:26), w których szeregach wyróżniali się gracze Łomży Vive Kielce bracia Alex i Daniel Dujshebaev, bardzo starali się odrobić straty, ale obrońcy tytułu długo umiejętnie pilnowali korzystnego wyniku.

Dopiero gdy Hiszpanie jeszcze bardziej przyspieszyli grę w defensywie, to udało im się w 46. min zdobyć kontaktowego gola (25:26). Ponownie w 50. minucie mogli zremisować, ale po błędzie stracili piłkę, a potem bramkę.

W ostatniej minucie Hiszpanie znów mieli okazję na wyrównanie, ale Ruben Marchan trafił w poprzeczkę.

Duńczycy na koncie mają m.in. złoty medal olimpijski wywalczony w Rio de Janeiro. Szwecja wystąpi w finale MŚ po raz pierwszy od 20 lat.

Szwecja pokonała niespodziewanie Francję 32:26 (16:13) i jako pierwsza awansowała do finału

Do Francuzów - sześciokrotnych złotych medalistów mundialu - chyba zbyt późno dotarło, że mogą ten mecz przegrać. Szwedzi do końca grali konsekwentnie w obronie, a w ataku rzucali co trzeba.

Przewagę skandynawska drużyna zaczęła budować już w pierwszej połowie. W 22. minucie doszła ona do czterech bramek (12:8). Po przerwie "Trójkolorowym", w których szeregach wystąpił obrotowy Łomży Vive Kielce Nicolas Tournat, nie udało się zbliżyć na mniej niż dwa trafienia. Wielka w tym zasługa m.in. uznanego za najbardziej wartościowego zawodnika spotkania (MVP), szwedzkiego bramkarza Andreasa Palicki oraz zdobywcy 11 goli Hampusa Wanne'a.

W końcówce zaskoczeni takim obrotem sprawy Francuzi zaczęli popełniać coraz częściej proste błędy, jak kroki, rzucali niecelnie na bramkę. W 56. minucie zespół "Trzech Koron" prowadził 29:24, chwilę potem 31:25 i właściwie od tego momentu obie ekipy już tylko wyczekiwały na końcową syrenę.

Szwecja wystąpi w finale MŚ po raz pierwszy od 20 lat. W 2001 roku we Francji walkę o złoto przegrali po dogrywce z gospodarzami turnieju 25:28. Skandynawowie stawali cztery razy na najwyższym stopniu podium czempionatu globu, ale po raz ostatni w 1999 roku, kiedy organizatorem był... Egipt. Na koncie mają także m.in. cztery srebrne medale olimpijskie (1992, 1996, 2000 i 2012) i cztery tytuły mistrza Europy (ostatni w 2002).

W 2023 roku Polska wraz ze Szwecją będzie gospodarzem następnych mistrzostw świata.

Biało-czerwoni, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 13. miejscu.