Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:23
Reklama KD Market

„Polonijny panel profesorów #szczepimysię” skupił przed ekranami tysiące osób

„Polonijny panel profesorów #szczepimysię” skupił przed ekranami tysiące osób

„Taka jest przyszłość medycyny” – mówili o szczepionce na COVID-19 lekarze biorący udział w panelu profesorów medycyny nt. COVID-19 i szczepień przeciwko wirusowi, zainicjowanym przez chicagowskiego lekarza i działacza polonijnego, prof. Marka Rudnickiego.

W wirtualnym panelu udział wzięli: prof. Anna Dominiczak z Uniwersytetu w Glasgow (Szkocja), szefowa programu badań COVID-19 Krajowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii, prof. Paweł Kaliński, profesor onkologii, dyrektor ds. badań nad szczepionkami przeciwko nowotworom w Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo (USA), prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego w Polsce, były Główny Inspektor Sanitarny, prof. Krzysztof Simon, profesor nauk medycznych, Konsultant Wojewódzki ds. Chorób Zakaźnych, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Andrzej Matyja, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Podczas dyskusji prowadzonej na bardzo wysokim poziomie merytorycznym paneliści skupili się na omówieniu najważniejszych zagadnień związanych z samym wirusem oraz szczepionkami na COVID-19. „Jest to nowa generacja szczepionek stworzonych tak, żeby były bezpieczniejsze i precyzyjne. Poprzednie szczepionki to cały genom wirusa. To, co robimy teraz, to bardzo mała część genomu wirusa, która produkuje część proteiny, która umożliwia wirusowi wniknięcie do organizmu i wytwarza odpowiedź na ten element, który jest najbardziej aktywny. Jest to bardzo skuteczna szczepionka – jej skuteczność wynosi ok. 96 proc. Skuteczność szczepionki na grypę jest na poziomie 60 proc. (…) – tłumaczył prof. Paweł Kaliński.

Paneliści odnosili się także do danych sondażowych dotyczących chęci zaszczepienia – w Polsce odsetek chętnych do poddania się szczepieniu wynosi aż 68 proc, ale jest również istotna grupa osób kontestujących szczepienia. „Rośnie liczba osób, które nie chcą się szczepić żadną szczepionką” – mówił profesor Matyja. „Próbujemy dotrzeć do społeczeństwa, nie jest to łatwe, nie jest to proste. Proszę zauważyć, że na grypę zaszczepiło się niecałe 4 proc. społeczeństwa” – wskazał.

Wszyscy paneliści podkreślali, że szczepienie jest kwestią nie tylko zdrowia własnego, ale również odpowiedzialności za zdrowie publiczne, a także fakt, że kluczowe jest przyjęcie szczepionki przez jak największą część obywateli poszczególnych krajów. Omówili również rodzaje ryzyka związane z przyjęciem szczepionki i zestawili je z ryzykiem zachorowania na COVID-19. Prof. Andrzej Matyja podkreślał wagę apeli i wskazań autorytetów religijnych.

Profesorowie obalali również najczęściej pojawiające się mity na temat szczepionek. „Wyniki badań i fakty giną w potoku niesprawdzonych, sensacyjnych informacji. Głosy influencerów i celebrytów bardziej przebijają się i chętniej są słuchane niż głosy specjalistów. Nasze profile w mediach społecznościowych są nudne, mówimy językiem nie takim, jaki chce słyszeć zwykły obywatel” – mówił prof. Matyja.

„Wszyscy tutaj jesteśmy lekarzami i mamy przekazywać racjonalną wiedzę, służyć promocji zdrowia i prawidłowo leczyć ludzi. Ja się nie będę wypowiadał o tych Himalajach absurdu: 5G, mikrochipy w strzykawce i inne idiotyzmy (…) Nie bardzo widzę też powód do dyskusji i awantury o tę szczepionkę. W podobnym czasie wyprodukowano szczepionki na Ebolę, wirusa Zika (…)” – mówił z kolei prof. Simon. „Szczepionka jest bezpieczna, proszę zwrócić uwagę: więcej powikłań było w badaniach po placebo niż po zwykłym podaniu. (…) Ja nie widzę powodu do takich dywagacji, straszenia, niepokojów, że ‘krótko’, ‘niedobrze’, ‘nieprofesjonalnie’. Absolutnie profesjonalnie stworzono szczepionkę i taka jest przyszłość medycyny” – przekonywał.

Równocześnie z merytoryczną dyskusją panelistów – trwającą prawie dwie godziny – w komentarzach pod transmisją ścierali się zwolennicy i przeciwnicy szczepionek. Wielu z dyskutujących postulowało częstsze panele tego rodzaju i popularyzowanie wiedzy medycznej na temat COVID-19 i szczepień, część kwestionowała wiedzę medyczną.

Panel poprzedziło nagrane wcześniej wystąpienie prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Mimo opóźnienia i chwilowych kłopotów technicznych, merytorycznej dyskusji wybitnych specjalistów w zakresie zdrowia publicznego, medycyny i wirusologii przysłuchiwało się ponad 6 tys. osób.

Cały panel można obejrzeć na kanałach społecznościowych Konsulatu Polskiego w Chicago

Katarzyna Korza[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama