Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 01:31
Reklama KD Market

Niedzielny „Polonijny panel profesorów #szczepimysię” skupił przed ekranami tysiące osób

Niedzielny „Polonijny panel profesorów #szczepimysię” skupił przed ekranami tysiące osób

W niedzielę 24 stycznia na kanałach społecznościowych Konsulatu Polskiego w Chicago odbył się panel profesorów medycyny nt. COVID-19 i szczepień przeciwko wirusowi, zainicjowany przez chicagowskiego lekarza i działacza polonijnego, prof. Marka Rudnickiego. Mimo opóźnienia i chwilowych kłopotów technicznych, merytorycznej dyskusji wybitnych specjalistów w zakresie zdrowia publicznego, medycyny i wirusologii przysłuchiwało się ponad 6 tys. osób.

Podczas dyskusji – na bardzo wysokim poziomie merytorycznym – paneliści skupili się na zachęceniu do szczepień oraz rozprawieniu się z dotyczącymi szczepionek mitami, szeroko dystrybuowanymi w mediach społecznościowych. Paneliści zdefiniowali również przyczyny ich powstawania . Jak przyznali, rozumieją strach i obawy oraz świadomość, że oni, jako specjaliści zajmujący się medycyną, mówią „innym, trudniejszym językiem” niż język gwiazd, celebrytów i influencerów, który bezbłędnie trafia do odbiorców.

Paneliści podkreślali wagę przyjęcia szczepionki przez jak największą liczbę obywateli poszczególnych krajów. Opowiedzieli o kulisach powstawania szczepionki i merytorycznie omówili jej działanie – inne od dotychczas stosowanych. Omówili również ryzyka związane z przyjęciem szczepionki i zestawili je z ryzykiem zachorowania na COVID-19. 

Równocześnie z dyskusją – trwającą prawie dwie godziny – w komentarzach pod transmisją ścierali się zwolennicy i przeciwnicy szczepionek. Wielu z dyskutujących postulowało częstsze panele tego rodzaju i popularyzowanie wiedzy medycznej na temat COVID-19 i szczepień.

Panel poprzedziło nagrane wcześniej wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy dr. Marka Rudnickiego – chirurga, nauczyciela akademickiego, Profesora Ross University i University of Illinois, działacza polonijnego z Chicago, a także byłego prezesa Związku Lekarzy Polskich w Chicago. W wirtualnym panelu udział wzięli: prof. Anna Dominiczak z Uniwersytetu w Glasgow (Szkocja), szefowa programu badań COVID-19 Krajowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii, prof. Paweł Kaliński, profesor onkologii, dyrektor ds. badań nad szczepionkami przeciwko nowotworom w Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo (USA), prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego w Polsce, były Główny Inspektor Sanitarny, prof. Krzysztof Simon, profesor nauk medycznych, Konsultant Wojewódzki ds. Chorób Zakaźnych, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Andrzej Matyja, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Na szerszą relację z wydarzenia zapraszamy do weekendowego wydania „Dziennika Związkowego”.

Katarzyna Korza

[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama