Nowy punkt szczepień w Malcolm X College. Dr Allison Arwady przyjmuje szczepionkę na oczach mediów
- 12/30/2020 02:47 PM
Chicago uruchomiło punkt masowych szczepień w Malcolm X College w dzielnicy Near West Side. W trakcie spotkania z mediami w nowej placówce szczepionkę na COVID-19 przyjęła miejska komisarz ds. zdrowia publicznego dr Allison Arwady.
Dr Allison Arwady przyjęła szczepionkę w czasie otwarcia tzw. superplacówki szczepień w miejskim koledżu Malcolm X. Arwady, która zalewie 2 tygodnie temu asystowała przy pierwszych szczepieniach pielęgniarek i lekarzy, we wtorek sama poddała się szczepieniu, przyznając, że bardzo na ten moment czekała. Po szczepieniu spędziła 15 minut, opowiadając o szczepieniach i odpowiadając na pytania. Stwierdziła, że czuje się bardzo dobrze i jest zadowolona z faktu, że jest częścią wysiłków miasta zmierzających do przywrócenia normalności. Arwady została zakwalifikowana do szczepienia, ponieważ bada pacjentów jako lekarz wolontariusz.
Punkt masowych szczepień w Malcolm X College, podobnie jak kolejne punkty szczepień, które będą powstawać w Chicago i Illinois, przeznaczony będzie do szczepień pracowników służby zdrowia niepracujących w szpitalach. Placówka, w której szczepienia będą odbywać się za wcześniejszym umówieniem, pozwoli zintensyfikować szczepienia osób pracujących w zawodach medycznych w mieście w trwającej właśnie fazie szczepień 1A, której celem jest zaszczepienie osób pracujących w zawodach medycznych, pensjonariuszy i opiekunów w domach opieki długoterminowej. Dotąd miasto prowadziło dystrybucję szczepionek wyłącznie w szpitalach, w poniedziałek rozpoczęła się dystrybucja szczepionek w domach opieki i wśród pracowników środowiskowych służby zdrowia.
W chicagowskich szpitalach wykonano do tej pory ponad 20 tys. szczepień pracowników służby zdrowia, w większości pracowników szpitali. W poniedziałek dr Allison Arwady ujawniła, że niewielką część zaszczepionych stanowią także pracownicy służb ratunkowych. W ogólną liczbę zaszczepionych nie wliczono osób, które przyjęły szczepionkę w szpitalach w Chicago, ale mieszkają pod miastem. Zgodnie z najnowszymi statystykami, w całym stanie do wtorku podano prawie 113 dawek szczepionki na COVID-19. Miejskie służby zdrowia publicznego zapowiadają, że do końca tygodnia rozdystrybuowanych i podanych zostanie kolejnych 16 tys. dawek szczepionki Moderny i 21 tys. dawek szczepionki Pfizera.
Rozpoczęte w poniedziałek szczepienia w ośmiu miejskich domach opieki długoterminowej oznaczają, że szczepieni są tam zarówno mieszkańcy, jak i opiekunowie. Pierwszą placówką opieki długoterminowej, która otrzymała szczepionki, jest Centrum Rehabilitacji i Opieki Zdrowotnej Wentworth w Englewood. Szczepionki trafiły również – między innymi – do Esperanza Health w Brighton Park, gdzie dr Allison Arwardy i burmistrz Lori Lightfoot spotkały się z mediami. Wskaźnik zachorowań w tej dzielnicy, zamieszkanej w dużej części przez Latynosów, jest dwukrotnie wyższy od średniej dla całego miasta. „Część społeczności latynoskiej pozostaje w kryzysie i chcę mieć pewność, że nie stracimy tego z oczu” – mówiła burmistrz Lightfoot.
Faza 1A miejskiego planu szczepień, skoncentrowana na pracownikach ochrony zdrowia i domach opieki długoterminowej, może potrwać aż do lutego. Pod koniec tego miesiąca szczepienia mają wejść w fazę 1B, a więc trafią do starszych mieszkańców miasta i pracowników pierwszej linii ochrony zdrowia. Według Arwady, miejskie służby zdrowia publicznego pracują nad sprawiedliwym podziałem przydziałów szczepionek, z uwzględnieniem barier związanych ze statusem społeczno-ekonomicznym, znajomością języka angielskiego i dostępu do opieki zdrowotnej.
W poniedziałek, w czasie konferencji prasowej w Esperanza Health w Brighton Park dr Arwady i Lightfoot ostrzegały mieszkańców przed osłabieniem czujności i rezygnacją z ochrony przed wirusem. Podczas gdy szczepienia są „światłem na końcu tunelu… wciąż tkwimy w nim bardzo mocno” – mówiła burmistrz Lightfoot. „To, że mamy szczepionkę, nie oznacza, że pandemia się skończyła. Wciąż dzieli nas miesiąc od rozpowszechnienia tej szczepionki w społeczeństwie” – stwierdziła burmistrz.
Arwady poinformowała, że dotąd żadna spośród osób, które przyjęły szczepionkę, nie zgłosiła żadnych nieoczekiwanych skutków ubocznych. Ona sama wyraziła zadowolenie z możliwości otrzymania szczepionki i nadzieję, że jej postawa zachęci mieszkańców Chicago do przyjęcia szczepionki.
(kk)
Reklama