– Duża część pomocy na Białoruś i Ukrainę przekazywana jest do rąk naszych towarzyszy broni z dawnych Kresów, którzy uczestniczą w dorocznych zjazdach “Łagierników” – żołnierzy AK – mówi prezes Fundacji AK Wiesław Chodorowski.
Zjazdy te pod koniec maja każego roku odbywają się w Warszawie. Uczestniczy w nich od 50 do 60 weteranów. Mniejsze grupy (10-15 osobowe) przyjeżdżają na badania medyczne i odpoczynek do klininki AK w Konstancinie pod Warszawą. Z ramienia chicagowskiej Fundacji przekazywaniem funduszy zajmuje się Hanna Stadnik, prezes Środowiska “Baszta” w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Oprócz pomocy inwalidom i chorym żołnierzom AK ważnym celem działalności Fundacji jest utrwalenie prawdziwej historii Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Realizując go w 1997 roku Fundacja stworzyła fundusz stypendialny dla studentów historii Polski na University of Chicago. Korzystają z niego studenci, którzy robią prace magisterskie lub doktoraty z tematyki PPP. Pierwszym stypendystą był dr Marek Suszko. W tym roku z pomocy korzysta Michał Kwiecień. Trzy lata temu podobny fundusz został utworzony na uniwersytecie Loyola, gdzie dr Marek Suszko jest wykładowcą historii.
Żołnierski obiad swoim występem uświetnił góralski zespół pieśni i tańca “Gronik” Władysława Pawlikowskiego oraz aktorka Elżbieta Kochanowska-Michalik.
Oprawę muzyczną popołudnia zapewnili pianista Janusz Pliwko i skrzypek Bogdan Pawlikowski. Wśród uczestników spotkania rozlosowano upominki.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)