Pomimo pandemii koronawirusa XXI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski został przeprowadzony. Uroczysta gala rozdania nagród z powodu restrykcji epidemicznych odbyła się w dwóch turach.
Gala rozdania nagród XXI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, którego tradycje Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce kontynuuje od ponad 40 lat odbyła się w niedzielę, 25 października 2020 roku.
Ponieważ konkurs od kilku lat konkurs, również i w tym roku przygotowywała Polska Szkoła im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dlatego na uroczystość do budynku Resurrection Hall przy bazylice św. Jacka w Chicago, gdzie mieści się siedziba szkoły zostali zaproszeni laureaci konkursu, rodzice, nauczyciele i goście.
Niestety z powodu światowej pandemii koronawirusa gala musiała odbyła się w dwóch turach.
Na godzinę 2 po południu przybyli uczniowie z grupy I czyli klas 0 i 1 oraz grupy II – klas 2 i 3, godzinę później zaproszeni zostali nagrodzeni uczniowie z grupy III (klasy 4 i 5), grupy IV (klasy 6 i 7) oraz grupy V (klasy 8 i liceum).
W gronie gości honorowych byli konsul Piotr Semeniuk, Barbara Gawrońska –wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich i Irena Connolly – jurorka grupy drugiej i piątej oraz Andrzej Cierkosz – założyciel i prezes nowojorskiej Fundacji Dobra Polska Szkoła.
Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem:”Święty Jan Paweł II – papież Polak”, ponieważ w związku ze stuleciem urodzin Karola Wojtyły obchodzonym 18 maja 2020 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.
W konkursie wzięło udział 65 uczniów z 19 polskich szkół aglomeracji chicagowskiej.
Najliczniej były reprezentowane szkoły: Emilii Plater, z której udział wzięło, aż 9 uczniów, Szkoła Wyszyńskiego, Szkoła Miłosza oraz Szkoła Słowackiego.
W konkursie głównie została wykorzystana poezja dzieci piszących o papieżu, jak również poezja Karola Wojtyły i Juliusza Słowackiego.
O trudnych eliminacjach do prestiżowego konkursu recytatorskiego, podczas których zespoły sędziowskie oceniały: opanowanie pamięciowe utworu, interpretację utworu, sposób mówienia, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny wyrażony poprzez prezencję i rekwizyty opowiedziała Ewa Koch – wiceprezes ZNP, dyrektor Polskiej Szkoły im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Chicago i organizator wydarzenia:
– Recytacje odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Uczniowie deklamowali wspaniale. Miało to niestety swoje złe strony, jurorzy nie widzieli w całości dziecka, połączenia raz były lepsze raz gorsze, niekiedy zanikał głos. Było to duże wyzwanie i dla uczestników konkursu i organizatorów – skomentowała Ewa Koch.
Wielką galę recytacją wiersza “Przyjaciel” Jana Pawła II rozpoczęła najmłodsza laureatka konkursu recytatorskiego Milenka Krupa ilustrując utwór obrazkami.
Dwuczęściowa gala rozdania nagród konkursowych stała się interesującym popisem recytatorskim laureatów konkursu.
Wśród uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca w pięciu grupach: w grupie I Gabriel Plewa z Polskiej Szkoły im. Cz. Miłosza z Schaumburga, w grupie 2 George Synowiec również ze Szkoły Miłosza oraz Lilly Widlak z Polskiej Szkoły im. S.K. Wyszyńskiego, w grupie 3 Agata Zolnik z Polskiej Szkoły im. J. Karskiego, w grupie 4 Nataniel Zoladek z Polskiej Szkoły im. św. Błażeja i w grupie 5 Bryan Scheffler z Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda.
Lilly Widlak wystąpiła z żółtą różą deklamując wiersz Zuzanny Zych zatytułowany “Jan Paweł II – przyjaciel dzieci”.
Agata Zolnik zaprezentowała utwór Konrada Kurzawy “Jan Paweł II”, a Nataniel Zoladek “On nas nauczył” Alicji Zając.
Bryan Scheffler recytował długi utwór Julisza Słowackiego “Papież Słowiański”.
Bryan Scheffler – uczeń XI b ze Szkoły Ferdynanda, wychowanek Bożeny Odee
w konkursie wziął udział po raz pierwszy i z wielką dumą opowiedział o rozpowszechnianiu utworów polskiej poezji podczas harcerskich gawęd i zbiórek:
– Jestem bardzo wdzięczny, że miałem szansę recytować poezję Juliusza Słowackiego na tym konkursie. Duch Polski i narodu może przetrwać poprzez takie konkursy. Polska młodzież może się uczyć wspaniałych wierszy. W konkursie brałem udział po raz pierwszy, ale uczestniczę też w innych aktywnościach. Jestem drużynowym drużyny harcerskiej u św. Ferdynanda. Podczas harcerskich gawęd też opowiadamy o historii Polski, śpiewamy polskie pieśni patriotyczne i ludowe – opowiadał Bryan Scheffler.
Konsul Piotr Semeniuk wyraził zadowolenie z pieczołowicie kontynuowanej polskości na terenie parafii, w szkołach poprzez naucznie języka, jak i organizowanie takich konkursów.
Przypomniał wypowiedź Jana Pawła II wygłoszoną podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych, kiedy zapytany o tożsamość zamieszkałych tu Polaków powiedział, że są oni zarówno Polakami i Amerykanami.
Mówiąc o dwujęzyczności nawiązał do wynikających z tego lepszych możliwości zawodowych na przyszłość, z perspektywą pracy w amerykańskich lub międzynarodowych firmach z siedzibą na terenie Polski czy Europy Środkowo-Wschodniej.
Wiceprezes Barbara Gawrońska reprezentująca ZNP wyraziła radość, że uczniowie uczestniczyli w konkursie dedykowanym tak szczególnej dla Polaków osobie:
– Bardzo się cieszę, że wzieliście udział w konkursie i gratuluję wygranej. To wyjątkowy konkurs poświęcony wyjątkowej osobie, która była Polakiem i zajmuje szczególne w naszym sercu. Życzę Wam, aby poezja i Ojciec Święty towarzyszyli wam na codzień.
Irena Connolly – jurorka grupy drugiej i piątej zwróciła uwagę, że w konkursie wzięli udział głównie uczniowie, dla których język polski jest drugim językiem:
– Zdajemy sobie sprawę, że język polski jest bardzo często i prawie zawsze dla tych dzieci, które wzięły udział w konkursie drugim językiem, w związku z czym ta interpretacja, która miała miejsce zachwyciła wszystkich sędziów. Gratuluję wszystkim – podsumowała Connolly.
Uczniom wielokrotnie gratulowała Ewa Koch podkreślając, że “każde dziecko, które wzięło udział w konkursie jest zwycięzcą i pomimo bardzo trudnych warunków do jego przeprowadzenia cieszył się dużym zainteresowaniem”.
Dziękując rodzicom i nauczycielom powiedziała również:
– Cieszymy się, że jest tak wielu polskich uczniów, którzy udawadniją, że ucząc się języka polskiego zagranicą można pięknie mówić i recytować po polsku. To jest misja polskich szkół i moment, kiedy widzimy, że warto i rodzice też to doceniają.
Poza nagrodami finansowymi uczniowie dostali piękne albumy o Bazylice św. Jacka, jedynej bazylice mniejszej w Stanach Zjednoczonych, cd z muzyką na temat papieża.
Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Na medalu z jednej strony był wizerunek papieża Jana Pawła II, z drugiej kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona szkoły, która była organizatorem konkursu.
Medalami zostali odznaczeni również przedstawiciele-patroni instytucji sponsorujących konkurs: konsul Piotr Semeniuk i wiceprezes Barbara Gawrońska z ZNP w Ameryce.
Ponadto medale otrzymali Irena Connolly, a także współpracujący ze szkołą: Eugeniusz Bożek, Ewa Moczydłowska.
Ewa Koch podziękowała koleżankom “za miłą atmosferę, piękne dekoracje, zaangażowanie i gotowość podjęcia współpracy. ”
– To nas łączy jako zespół i poprzez konkursy jesteśmy coraz bliżsi sobie – powiedziała Koch.
Galę XXI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego prowadziła Małgorzata Kwaśny, juror pierwszej grupy.
Kolejny edycja konkursu odbędzie się za 2 lata.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama