Skoro nadeszła jesień, to najwyższy czas na ciasto z jabłkami. A jeśli ciasto z jabłkami, to zacznijmy od szarlotki.
Już kiedyś podawałam przepis na szarlotkę, taką tradycyjną, z zeszytu babci. Ta również nie upadła daleko od szarlotkowej klasyki. Jest kruche, bardzo maślane ciasto, są prażone jabłka (tym razem polecam gotowca). A pewną modyfikacją jest budyń.
Szczególnie polecam ciasto, bo jest naprawdę pyszne, a proste do zrobienia. Co nie znaczy, że reszta placka jest słaba. Co to, to nie. Całość jest naprawdę znakomita. Idealna do wieczornej herbaty, kiedy nogi owinięte kocem, a człowiek zagłębia się w lekturze lub ciekawym filmie.
No i, jak każda szarlotka, tak i ta wywołuje masę przyjemnych wspomnień. Nie wiem, czy tylko ja mam takie czarodziejskie wspomnienia związane z domami moich babć, gdzie jesienią zawsze pachniało jabłkami, wanilią i oczywiście szarlotką. Z takim obrazkiem zostawiam Was dzisiaj, życząc udanego weekendu i pysznej szarlotki!
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka masła (pokrojonego w kostkę)
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
⅔ szklanki cukru pudru
1 jajko
Budyń:
1 budyń śmietankowy lub waniliowy
2 szklanki mleka
Kawałek kory cynamonu
Cukier (wg zaleceń na opakowaniu)
Jabłka:
4 szklanki usmażonych jabłek (można użyć gotowych)
Cukier puder do posypania ciasta
Czas przygotowania: 30 min
Czas chłodzenia: 30 min
Czas pieczenia: 35-40 min
Porcje: 12 porcji
Do malaksera wrzuć masło, mąkę, proszek do pieczenia, cukier. Pulsacyjnie utrzyj na drobne okruchy, jak do kruszonki. Dodaj jajko i mieszaj do połączenia składników. Szybko zagnieć.
Ciasto podziel na pół, każdą połówkę zawiń oddzielnie w folię i włóż do zamrażarki na min. 30 min.
Do mleka na budyń wrzuć korę cynamonu. Ugotuj budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu (dodaj cukier, jeśli tak zaleca producent).
Piekarnik nagrzej do 356℉. Tortownicę o średnicy 9,5 in wyłóż papierem do pieczenia.
Jedną z połówek ciasta zetrzyj na grubej tarce na spód formy. Wyrównaj i delikatnie ugnieć ciasto, żeby nie było dziur.
Na spód wyłóż gotowe jabłka, a następnie wystudzony budyń (pamiętaj o wyjęciu kory cynamonu). Bezpośrednio na budyń zetrzyj na tarce drugą połówkę ciasta.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piecz przez ok. 35-40 min aż wierzchnia warstwa ciasta będzie złota.
Przestudzone ciasto posyp obficie cukrem pudrem.
Kasia Marks
Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
fot.arch. Kasi Marks
Reklama